Werk aan je lijf met de portable sportschool Oorstrelende dopjes Natuurvakantie aan de Middellandse Zee HOE SLAAP JE GOED IN EEN VREEMD BED? 19 HEBBEDINGEN Winni Hofman, slaaponderzoeker aan de Universiteit van Amsterdam en oprichter van Somnio slaaptherapie: ,,Houd slaaprituelen zo veel mogelijk in stand, met je knuffel of eigen kussen.'' ,,Veel vakantiegangers kampen op reis met het first night effect. In 2016 is dit fenomeen bewezen door Japanse wetenschap pers. Die ontdekten in de linkerhersenhelft sterk verhoogde hersenactivi- teit bij een eerste nacht in een vreemd bed. Ze verge leken het met een soort nachtkijker die zeezoog dieren en vogels hebben om wakend te slapen. Mogelijk is het evolutio nair bepaald: je slaapt in een vreemde omge ving moeilijker dan nor maal, omdat 'vreemd' synoniem is aan 'gevaar'. Je brein is dus alerter. stand houden van ritue len. Als je thuis een half uur in een boek leest voor het slapen, doe dat dan op vakantie ook. Ben je ge hecht aan een knuffel of je eigen kussen, neem die dan mee. Of doe ontspan ningsoefeningen. Op een hotelkamer met airco kun je bovendien zoeken naar de ideale nachttempera- tuur. Voor de meesten ligt die rond de 18 graden. melatonine als ze op reis gaan. Dat is een slecht idee; het wordt nu vooral verkocht als slaapmiddel en dat is het niet. Melato- nine kan ervoor zor gen dat je slaapritme verschuift, dat kan wel handig zijn bij een jetlag. Houd het liever bij natuurlijke middelen, zoals zoeken naar het ver trouwde. is ook troostrijk: bij nacht twee in een vreemd bed daalt de hersenactiviteit in de linkerhersenhelft fors. De kans is groot dat je dan veel beter slaapt.'' K ÉÉN TROOST: IN NACHT TWEE SLAAP JE VAAK BETER De Clercq: ,,Je hoeft niets verloren te laten gaan. Als de as is afgekoeld, is het een zeer goede meststof voor in de tuin, tussen de planten of in de bloembakken. Er worden zelfs padden stoelen op houtskoolas gekweekt.'' kun je er langs beide zijden met een halve citroen over wrijven. De zuren zorgen ervoor dat het vet los komt. Het is dan eenvoudig om het afgekoelde rooster met een borstel helemaal schoon te maken.'' De Clercq: ,,Er zijn handige aan- maakkokers op de markt: buizen van geëmailleerd staal met een handgreep van kunststof. Je vult de koker voor zo'n driekwart met houtskool of briketten. Tegelijker tijd leg je drie geurloze aanmaak blokjes op het rooster en steek je die aan. Dan plaats je de koker erbovenop. Na ongeveer een kwar tiertje zullen de vlammen boven de houtskool of de briketten uitko men. Dan kieper je de houtskool of briketten in de kuip en ben je klaar om te bakken. Ik gebruik graag kokosbriketten. Die zijn duurzaam en ze branden langer, met een con stante hoge temperatuur.'' Leuk, die barbecue, maar hoe houd je hem schoon? En wat doe je met de kolen? Schoonmaakexpert Liesbeth Verboven en grillmaster Peter De Clercq geven advies. „Gebruik soda, dat is een krachtige ontvetter én een natuurproduct", zegt Liesbeth Verboven. ,,Je hebt soda in vloeibare vorm en in korrels. Leg het rooster in een teil met water en voeg er rijkelijk soda aan toe. Na een paar minuten zie je de resten vet en vlees loskomen. Daarna heb je het rooster met een schuurspons zo helemaal schoongemaakt. Doe dit sodaritueel sowieso aan het einde van het seizoen. Dat scheelt werk op de eerste mooie dag volgend jaar.'' Verboven: ,,Je hoeft zeker niet na elke keer barbecueën met soda aan de slag te gaan. Na ieder etentje kun je het rooster schoonmaken met een rauwe aardappel. Die leg je alvast klaar terwijl je aan het bak ken bent. Als je het laatste stukje lekkers van de barbecue genomen hebt, prik je de aardappel op een vork en wrijf je ermee over het rooster. Je zult merken dat de vet ten en restjes makkelijk loskomen.'' Peter De Clercq: ,,Als er nog rest jes aan het hete rooster hangen, 'De afgekoelde as is een zeer goede meststof voor in de tuin' GO ZATERDAG 26 JUNI 2021 Reinigje BBQ-rooster met een aardappel Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste voor de zomer. Als je nu nog aan je strandlijf wilt werken maar geen idee hebt hoe de sportschool er ook alweer uitziet, dan trans formeer je toch gewoon je huiskamer (of tuin) tot privégym? De app Active Arcade laat je bewegen, zweten en calorieën verbranden op een vrij aanstekelijke manier. Dankzij augmented reality word je gefilmd terwijl je over virtuele obstakels springt of voorwerpen in het lucht- ledige 'aantikt'. Dit bekijk je het liefst op een royaal scherm - dus een iPad. Fijne bijkomstigheid is dat de app gratis is. Min der charmant is dat de privacyinstellingen zeer vrijpostig staan inge steld. Snel dat schuifje op 'private' zetten, als je niet wilt dat jouw gefilmde capriolen standaard door alle andere gebruikers kun nen worden bekeken. Active Arcade gratis voor iPhone of iPad Wil je je even he-le-maal afsluiten voor de buitenwe reld en lekker verdwijnen in jouw favoriete muziek? Als je voor oordopjes gaat, dan zijn de WF-1000XM4 van Sony op dit moment de allerbeste op het gebied van noise cancel ling. Maar met of zonder de ruisonder- drukking geactiveerd: ze klinken sowieso geweldig. Bovendien zitten ze als gegoten. Sony WF-1000XM4 €280 FOTO GETTY IMAGES Wat kan helpen is het in Veel mensen slikken Het Japanse onderzoek - Leo van Marrewijk Alba - een wild dieren- avontuur is de zoetste zomergame die je je maar kunt voorstellen. Daarin kruip je in de huid van een onder nemend meisje dat op vakantie bij opa en oma het mediterrane eiland gaat verkennen. Het is niet helemaal een para dijs. Het natuurreser vaat dreigt plaats te maken voor een poen-hotel, de dieren hebben het zwaar en in het bos ligt zwerfafval. In dit schattige openwereldavontuur moet je vogels spotten en 'plan- delen' (wandelen en ondertussen plastic troep oppik ken). Het leuke is dat je ook écht wat leert van dit spel, want al spelenderwijs word je vanzelf een voge laar die moeiteloos een steltkluut van een visdief en een kuifmees van een kuifaalscholver onderscheidt, ook qua zang. Alba voor Nintendo Switch, Xbox, PlayStation en pc €20 gratis voor iOS via Arcade-abonnement Wat doe je na afloop met de kolen? Hoe steek je de barbecue aan zon der dat het een rommeltje wordt? FILIP OSSELAER Hoe maak je korte metten met een aangekoekt rooster? Is dat elke keer nodig? - PETER DE CLERCQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63