Met deze slimme waakhonden maak je het inbrekers erg lastig 2+1 GRABS', V OP-OP Domme inbrekers zijn geen partij voor een smart home. Met loerende deurbellen, loeiende camera's en automatische deursloten houd je ongewenst bezoek buiten de deur. Let wel op de privacyregels. 16 3 x veilig og niet eens zo heel lang geleden zag je alarmsyste men alleen aan bedrijfs panden en kapitale villa's hangen. Tegenwoordig hoefje niet vreemd op te kijken als die doorzonwoning een elektronisch oogje in het zeil houdt en koop je een beveiligingscamera zelfs bij de Lidl of het Kruidvat. Bij verdachte bewegin gen geeft die automatisch een mel ding en check je live op je telefoon- scherm wat er rond je huis gebeurt. Welke handige waakhonden zijn er op de markt? Videodeurbel: 'Zegt u het maar!' Of je nu thuis bent, op het werk of op de camping: met een videodeurbel zie en spreek je degene die op de stoep staat zonder de deur te hoeven openen. De slimme deurbel is er in allerlei soorten, maten en prijzen, van low budget tot een paar honderd euro. Het simpelste exemplaar kost een paar tientjes bij de Action, voor de luxere modellen tel je zomaar 200 tot 300 euro neer. Dat prijsverschil zie je uiteraard terug in de beeldkwaliteit, het ge bruiksgemak van de bijbehorende app en andere bijkomende toeters en eh... bellen. Voor sommige deurbel len blijf je maandelijks betalen, als ze de video-opnames in 'de cloud' par keren. Handig voor als je de beelden nog eens wil nakijken, bijvoorbeeld bij een (poging tot) inbraak. Voor die opslag betaal je een paar euro per maand, wat over de levensduur van zo'n bel aardig aantikt. Dat is een goede reden om mis schien te kiezen voor een exemplaar dat de beelden lokaal, bijvoorbeeld op een geheugenkaartje in de bel zelf, opslaat. Nadeel is wel dat de inbreker die zich betrapt en bespied waant de deurbel van de muur kan rukken en zo de benen neemt mét medeneming van het bewijsmateriaal. De goedkoopste Ring videodeur bel is een bedrade en kost 60 euro, maar voor 200 euro heb je een versie te pakken die op een verwisselbare accu werkt, met een betrouwbaar dere wifiverbinding en verbeterde bewegingsdetectie. De Ring is uit breidbaar met een losse 'chime', een extra gong die je ergens in een stop contact prikt zodat je ook zonder smartphone overal in huis de bel hoort overgaan, naar gewenst ook met een speciaal deuntje of bijvoor beeld het geblaf van een hond. De Google Nest Hello (239 euro) kun je trainen om gezichten te herkennen, bijvoorbeeld die van jezelf, je partner, je kinderen, je buren en de postbode, maar daarvoor moet je wel een apart abonnement afsluiten. Pas op dat je geen big brother wordt Wélke videobel je ook ophangt, de kans is groot dat jij in overtreding bent. In Nederland mag je namelijk niet continu de openbare ruimte fil men. Bewoon je geen monumentaal pand met een riante oprijlaan, dan kan het bijna niet anders of jouw deurbel neemt ook een stukje mee van de buren, de voorbijgangers op de stoep en de tuinen aan de over kant van de straat. ,,Je kunt bij het ophangen proberen zo min mogelijk van de openbare weg in beeld te nemen, maar dat is lastig en vaak ondoenlijk'', zegt Lotte Houwing van privacywaakhond Bits of Freedom. ,,Het is geen privacy- vriendelijke technologie. Als jouw overbuurvrouw er geen zin in heeft dat zij of haar bezoek door jouw deurbel wordt gefilmd, dan staat ze in haar recht. Ze kan naar de toe zichthouder Autoriteit Persoons gegevens stappen, maar dat is een kleine organisatie met beperkte capaciteit. Formeel mag het niet, in de praktijk kom je er wel mee weg.'' Houd vooral de achterkant in de gaten De achtertuin is een geliefd werkter rein voor het inbrekersgilde. De kans op een videodeurbel is daar mini maal. In dat geval biedt een wifibe- veiligingscamera uitkomst. Met wat passen en meten laat je zo'n camera over jouw privédomein waken zon der dat je je per ongeluk tot gluur- buur ontpopt. Maar denk ook zeker na over je eigen privacy en die van je huisgenoten. Topless zonnen of in je I 1 blote kont barbecueën is toch minder relaxed in de wetenschap dat je geen controle hebt over wie dergelijke plaatjes (ook) onder ogen krijgen. ,,Het is niet altijd duidelijk wat er met de beelden gebeurt'', zegt Hou wing. ,,Misschien gebruiken de medewerkers van Google of Amazon ze wel bij het verfijnen van hun algo ritmes.'' Bij de goedkoopste gadgets, van prijsstunters als Action of voor een spotprijs gekocht op AliExpress, is de zorg dat beelden misschien op een grote Chinese harde schijf belan den, of elders waar men het minder nauw neemt met privacywetgeving. Laat inbrekers tegen de lamp lopen De beste anti-inbraakcamera iseen lamp die kan loeien. Neem bijvoor beeld de Arlo Pro 3 Floodlight (268 euro). Als die een verdachte bewe ging registreert - en hij is pienter genoeg om de kat van de buren te negeren - dan floept er een felle lamp aan en laat hij desgewenst ook de sirene loeien terwijl hij de beelden van de indringer in de cloud opslaat. Aansluiten is een peulenschil, ook omdat hij zijn voeding uit een oplaadbare batterij haalt. De Netatmo Presence (312 euro), ontworpen om de bestaande buiten- lamp te vervangen, moet wel bedraad worden aangesloten. Ook deze ca mera heeft lamp en sirene inge bouwd. Aangezien de Presence de videostream niet uploadt naar een ei gen server, maar bijvoorbeeld opslaat op Apples iCloud, hoef je er geen apart abonnement voor af te sluiten en is de privacy beter gewaarborgd. Uiteraard geldt, zoals voor elk aan het internet verbonden apparaat, dat een hack altijd tot de theoretische mogelijkheden behoort. Wie zich met beveiligingsgadgets wil wape nen tegen inbrekers, doet er goed aan om ook z'n cybersecurity op orde te hebben. Slimme sesams-open-u Een beetje inbreker checkt nog steeds graag of er een sleutel onder de deurmat ligt. Bij deuren met een elektronisch slot kan hij zoeken tot-ie een ons weegt. De sleutel is er namelijk niet: het slot is dan via een opbouwmodule 'smart' gemaakt. Na een bluetoothsignaal van bijvoor beeld een geautoriseerde smart- phone draait een motortje het slot open. Een uitkomst voor sloddervos sen die vaak hun sleutel kwijt zijn. Of vergeten de boel bij vertrek op slot te draaien. Dat doet de timer dan wel voor ze. ADVERTENTIE Vakantieboek ZATERDAG 26 JUNI 2021 GO Een huis als een kluis ANTON DAMEN 1. Bewakingscamera, met lamp en alarm (Netatmo, €312) 2. Videodeurbel (Ring, vanaf €60) 3. Elektronisch slot (Loqued, €349) ^a/Zeen 0?^ uk 11 hui k H ft vakantieboek (fij ONGEMEENCOOLE ANEMDSTE ZAKEN 5TRIPS PUZZELS - SPELLETJES Deze actie is geldig t/m 15 augustus 2021Je ontvangt in de Donald Duck Shop 33,34% korting bij aankoop van drie vakantieboeken 2021 Kijk voor alle voorwaarden op Shop.DonaldDuck.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60