help, m Rutte in Brussel vaak feller dan in Den Haag Applaus voor nieuw Landbouwakkoord 5 Europe; Mondkapje is in Israël terug Dissident heeft nu huisarrest Drie doden bij steekpartij We denken dat de EU meer is dan dat, dat het ook gaat om normen en waarden. Maar wiens waarden? Orban heeft ook waarden garije en Polen in eigen land een stuk minder populair. ,,De Europese Com missie was daar altijd terughoudend in. Maar dit zou hét moment zijn om door te pakken.'' Dat wordt nog interessant de ko mende tijd. Bovenstaande wet kwam namelijk niet zonder slag of stoot tot stand. Hongarije en Polen dreigden de gehele begroting af te keuren als de wet zou worden aangenomen. Dat beide er nu toch liggen, is te danken aan een soort inlegvel van de rest van de lidstaten, waarin de Europese Commissie wordt gemaand die wet niet uit te voeren. En tot slot is er nog deze kwestie. Wie zegt dat de Europese Unie mo reel hoogstaand moet zijn? ,,Daar zijn de meningen altijd verdeeld over ge weest'', zegt Crum. ,,De bedoeling was de Europeanen welvarender te maken en om nooit meer oorlog te hebben. De grap is dat we denken dat de EU meer is dan dat, dat het ook gaat om normen en waarden. Maar wiens waarden dan? Ortón heeft ook waarden; die zegt dat hij opkomt voor het christendom.'' De doorgaans joviale allemansvriend Mark Rutte maakt weinig vrienden in de Hongaarse hoofdstad Boedapest met zijn harde kritiek op het land. Hongarije moet de EU verlaten als ze niet van plan is haar antihomowetge- ving aan te passen, was zijn bood schap tijdens een Europese top aan de Hongaarse premier Viktor Orbdn. De Hongaarse regering beticht hem van 'koloniale arrogantie'. Rutte had voor aanvang van de top voor de camera's ge zegd: „Voor mij hebben ze niets meer te zoeken in de Europese Unie." Hij wilde Hongarije 'op de knieën krijgen' om de omstreden wet in te trek ken. Rutte nam eerder al geen blad voor de mond over de regering- Ortón. In november verweet PVV- leider Geert Wilders hem een slap peling te zijn: „Hadden we maar een premier als premier Orbdn." Waarop Rutte met zichtbare walging ant woordde: Moet ik meer als Ortón zijn? Moet ik homorechten beperken, persvrijheid beperken? Ben ik even blij dat ik niet op die man lijk, ver schrikkelijk!'' Oprichtingsakte En ook in Brussel heeft Rutte zich al eerder hard gemaakt voor naleving van artikel 2 van de oprichtingsakte van de Europese Unie: 'De waarden waarop de Unie berust, zijn eerbied voor de menselijke waardigheid, vrij heid, democratie, gelijkheid, de rechtsstaat en eerbiediging van de mensenrechten, waaronder de rech ten van personen die tot minderhe den behoren.' Mede op initiatief van Nederland is dat ook een voorwaarde geworden waarop landen geld uit subsidiepotten kunnen krijgen. Al is de vraag is of die voorwaarde in de praktijk echt zo hard is. Ook al kan Ruttes aanval voor Ortón niet als een verrassing komen, voor veel Neder landse kiezers is dat wel zo. Dat komt omdat Rutte in Nederland vaak een andere toon aanslaat dan erbuiten. Niet door heel andere dingen te vertellen, maar wel door zijn woor den telkens iets anders te kiezen. Zo benadrukt Rutte in Nederland altijd dat Brussel zich niet te veel met in terne aangelegenheden moet be moeien. De Europese samenwerking is er in eerste instantie voor onze welvaart en onze veiligheid, zei hij afgelopen verkiezingscampagne nog. Maar in Brussel benadrukt hij net iets vaker dan hier dat de unie meer is dan dat. Zo zei hij donderdag voor aanvang van de Europese top nog dat als 'we' Hongarije hiermee weg laten komen 'die Euro- Ipese Unie echt alleen een handelsblok en een munt wordt en geen waarden- gemeenschap'. „Artikel 2 van het oprichtingsver drag is niet onderhandel baar." Zelf vertelde hij in 2018 tij dens een toespraak in het Europees Parlement dat hij daar een ontwikke ling in heeft doorgemaakt. Waar hij voorheen vooral praktische voorde len zag aan Europese samenwerking, is hij door de verschuiving van inter nationale krachtsverhoudingen ook meer belang gaan hechten aan poli tieke eenheid. Door de opkomst van China, de bedreiging van Rusland voor onze stabiliteit en het wegvallen van de VS als onze vanzelfsprekende bondgenoot onder de regering- Trump, moeten juist de Europese landen samen pal staan voor al onze democratische verworvenheden. Maar Rutte kiest zijn woorden al tijd zorgvuldig al naar gelang het pu bliek dat hij wil bedienen. Als een van de langstzittende regeringslei ders weet hij dat er op hem wordt ge let. Zo wist hij donderdag precies tot hoever hij kon gaan, want uiteinde lijk weet Rutte dat zijn woorden wei nig uitrichten in Boedapest: ,,Ik kan Hongarije er niet uitduwen. Dat kan alleen stap voor stap. Ik hoop dat ze zich in de tussentijd aanpassen.'' ANP Brussel Boeren krijgen nu een vaste subsi die per hectare. Vanaf 2023 krijgen ze een deel van het subsidiegeld pas als ze daadwerkelijk aan vergroe ning doen; eerst 20 procent, later 25 procent. Over het akkoord is maanden on derhandeld. ,,Het vult me met grote voldoening om te kunnen zeggen dat het ons is gelukt!'', jubelt ver antwoordelijk Eurocommissaris Ja- nusz Wojciechowski. Namens de EVP onderhandelde CDA'er Annie Schreijer-Pierik mee. Zij spreekt in een reactie van 'een compromis'. ,,De uitvoering van de duurzaamheidseisen voor de inkomenssteun zal een hele uit daging worden voor Nederlandse boeren en tuinders.'' Mede-onder handelaar Bert-Jan Ruissen (SGP) noemt het akkoord 'ambitieus, maar werkbaar voor de boer'. Ruis sen benadrukt dat ruim 70 procent van de landbouwsubsidies voor boeren een directe steun blijft. Voor die andere kwart moeten ze aan de slag met duurzaamheid. Lang is er gesteggeld over het aanvankelijke plan van EU-Com- missaris Frans Timmermans om boeren te verplichten 10 procent van hun grond braak te laten liggen. Dat zou beter zijn voor de biodiver siteit. Volgens Ruissen was dit met name voor Nederlandse boeren 'onwerkbaar en zeer onwenselijk'. Timmermans' plan is flink afge zwakt. Boeren worden voortaan verplicht om 3 procent van hun are aal uit productie te nemen. Ze mo gen in die 3 procent ook sloten en slootkanten meetellen en land schapselementen als struiken, bo men en heggen. Ruissen denkt dat het werkbaar is. ,,Volgens mijn in schatting is dit inpasbaar.'' Boeren mogen er ook voor kiezen om langs sloten beheerde akkerran den aan te leggen. Hiervoor kunnen ze een beroep doen op ecologische vergoedingen. Ook mogen ze vanggewassen mee tellen in de geëiste vergroening; ge wassen als bladrammenas en gras sen die in het najaar na het hoofd gewas worden gezaaid om de mi neralen in de bodem beter vast te houden. Een dreigend verbod op het gebruik van meststoffen ging van tafel. Het plan voor verplichte buffer stroken van 3 meter langs water is versoepeld. Landen met veel sloten, zoals Nederland, kunnen een vrij stelling krijgen. Extra aandacht komt er voor jonge boeren. Lidsta ten moeten meer dan 3 procent van het budget inzetten om jonge boe ren te stimuleren bij bedrijfsover name. Het voorlopig akkoord werd gistermiddag bezegeld. ,,Met een daverend applaus'', aldus Ruissen. zaterdag 26 juni 2021 GO deur wijzen - Ben Crum, politicoloog Rutte zag lang slechts praktische voordelen van Europese samen werking. Maar daarin is hij veran derd. In Brussel schuwt hij harde woorden niet. Hans van Soest Den Haag De lidstaten van de Europese Unie zijn het gisteren eens ge worden over het grootste EU- budget, de verdeling van bijna 400 miljard euro aan landbouw- gelden. De sector moet groener en duurzamer. TEL AVIV Israël voert de mondkapjesplicht op bin- nenlocaties weer in nu het aantal nieuwe coronabe smettingen toeneemt. De regering had eerder al be sloten de komst van bui tenlandse toeristen met een maand uit te stellen. In de afgelopen week zijn meermaals honderd be smettingen per dag ge meld. De autoriteiten den ken dat dit waarschijnlijk door de deltavariant van het coronavirus komt. Meer dan 55 procent van de bevolking is volledig ge vaccineerd. MINSK De Belarussische dissident Roman Protase- vitsj en zijn Russische vriendin Sofia Sapega zijn onder huisarrest geplaatst. Het stel werd vorige maand in de gevangenis vastgezet nadat het vliegtuig waarin ze zaten onverwachts een tussenlanding had ge maakt in Belarus. De vader van de journalist zegt dat zijn zoon nu in een gehuurd appartement in de Belarus- sische hoofdstad Minsk verblijft. Dat geldt ook voor Sapega, aldus haar stiefva der. Hij zei dat zijn stief dochter alleen in een ap partement zou verblijven. WÜRZBURG Een man heeft gisteravond in de bin nenstad van het Duitse Würzburg zeker drie men sen doodgestoken. Duitse media meldden ook min stens zes gewonden. De politie kon de dader uit schakelen door hem in zijn been te schieten. Hij werd gearresteerd. Op beelden, verspreid op Twitter, is te zien hoe een man met een mes om zich heen zwaait. Meerdere mensen pro beerden hem te overmees teren. De politie meldde dat er geen aanwijzingen zijn voor een tweede dader. Over het motief van de dader is nog niets bekend gemaakt. Een deel van het centrum was geruime tijd afgegrendeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5