'preciezen' Rutte, De Jonge, Grapperhaus en Van Ark m, mh If 13 Avondklok Koehandel Scholen open 'Ik begrijp dat mensen dit als koehandel zien, maar het is de politieke realiteit' Versoepelingen Voorzichtig van het slot Voet verder van de rem Wel wordt hij voortdurend aan gevallen in de Tweede Kamer, vanuit de PVV ('gooi het land open') tot de PvdA ('we moeten het virus indammen'). Maar de strategie van contain ment (streven naar nul coronage- vallen) wordt door de beslissers niet als serieuze optie gezien. Eén minister noemt het onzin, een andere bron zegt dat het voor Nederland geen optie is: ,,Een land op slot gooien helpt abso luut, maar op enig moment moet je weer afschalen. We zijn geen eiland, dan komen er weer varian ten en dan ga je weer.'' JANUARI 2021 Als D66-lijsttrekker Sigrid Kaag zich steeds duidelijker hoorbaar opstelt in de ministerraad, nodigt Rutte haar vanaf februari uit voor de Catshuisoverleggen, hoewel ze daar als minister van Buiten landse Handel strikt genomen misschien weinig te zoeken heeft. ,,Zo gaf hij haar eigenaarschap, zo kon de eenheid bewaard wor den'', recenseert een aanwezige. De D66-politica wordt op die ma nier bij het beleid betrokken, en Kaags komst geeft een nieuwe dy namiek. ,,Dan zei ze 'door mijn er varing bij de VN weet ik hoe mensen op onzekerheid reageren in een crisis'.'' Dat het kabinet later expliciet communiceert dat ze weloverwogen een risico neemt met een versoepeling - te gen advies van het OMT - zou daarvan mede het gevolg zijn. 'Better safe than sorry' wordt een beetje 'better sorry than safe'. Anderen zien vooral dat D66 aan het 'tegenhangen' is: de contro versiële avondklok gaat onder meer onder druk van de democra ten een half uur later van start. En eind maart wordt het straatver bod nog een keer een uur later: vanaf 22.00 uur: ,,Niet zo'n sterk nummer'', zegt een minister. ,,Maar dat was nodig om D66 aan boord te houden. Het is natuurlijk gek dat je zegt: een avondklok is een effectief middel om contacten te verbreken, en daarom laten we hem op het moment ingaan dat het niet meer zoveel uithaalt.'' Februari Een andere bron zegt: ,,Ik begrijp dat mensen dit als koehandel zien, maar het is ook de politieke realiteit. Je moet wel tot resultaat komen. Draagvlak is nodig.'' In het najaar ligt de avondklok ook al op tafel, maar dan zijn er nog legio alternatieven die 'minder pijn' doen, zegt een ingewijde. Zo poldert het kabinet zich de eerste volledige coronawinter door, met een steeds terugke rende paradox: hoe heftiger het virus toeslaat, hoe eenvoudiger het besluitvormingsproces is. De harde lockdown in december, zelfs de zo gehate avondklok (vol gens de premier 'een rotding'): op die sleutelmomenten staan de neuzen vaak dezelfde kant op, vanwege een dreigend code zwart op de ic's en de onheilspellende 'lijn' van Van Dissel. ,,Begint het nu weer opnieuw'', verzucht de RIVM-directeur in december zelf ook. ,,Maar je hebt geen keus. Er zit niks anders op, je kunt het virus niet zijn gang laten gaan'', aldus de voorzitter van het OMT tegen deze krant. Twijfel en vrees zijn er die de cemberdagen ook onder bewinds personen, weet een ander: ,,Fuck, wat gaat dit betekenen? Weer een beroep moeten doen op de samenleving, terwijl mensen het gevoel hadden dat het leven net weer wat aangenamer zou worden.'' Daaromheen is er interne strijd. Bij het ministerie van Economi sche Zaken circuleren modellen die moeten aantonen dat terras sen heropenen juist besmettingen scheelt De concurrentie om 'wie eerst mag' bij versoepelingen verhardt: cultuur, onderwijs, ho reca - elke bewindspersoon die een deelbelang vertegenwoordigt, maakt zich daar sterk voor. Dat er uiteindelijk eind april iets eerder versoepeld wordt dan het OMT verstandig acht, is om 'te zorgen dat het touwtje niet breekt' in de samenleving, weet een bron: ,,Het leverde wel weer discussie op tussen de hardliners en de rekkelijken.'' Nu het openingsplan versneld kan ingaan en corona flink op zijn retour is, komen de gemoederen op het Binnenhof tot bedaren. Be windspersonen en bronnen uit beide kampen zeggen dat de dis cussies vooral vruchtbaar waren. Voor 'de goede zaak' debatteerden ze op het scherp van de snede, 'nogal wiedes' als het over zulke ingrijpende besluiten gaat. Maar frustratie blijft er evenwel. Diverse kabinetsleden blijven hun gelijk halen. Een minister zei dit voorjaar nog dat de terrassen echt niet dicht hadden gehoeven: ,,Onzin.'' Een ander bewindsper soon zegt nu: ,,Ik zeg je één ding: bij al die maatregelen hadden we geen idéé wat de precieze effecten waren.'' De restricties gaan er vandaag grotendeels van af, al waarschu wen experts voor al te losse regels, met de komst van de deltavariant die extra besmettelijk is. ,,Dit is niet voorbij'', waarschuwt OMT- lid Marion Koopmans. ,,Je ziet in Nederland snel dat het sentiment kantelt: 'het probleem is over', concluderen we dan. Zo ging het vorig jaar ook.'' Bewindspersonen staan in standje waakzaam, benadrukken ze, maar tellen ondertussen hun zegeningen. ,,Het was misschien lelijk hier en daar'', zegt een mi nister. ,,En toch is het coalitiepoli tiek in de beste Hollandse traditie. Je bent elkaars grote concurrent in verkiezingstijd, zit met enorm veel deelbelangen. En het lukt wonderwel alsnog om de dingen te doen die nodig zijn. Het is nooit een onwerkbare situatie gewor den. Al is het soms wel een rafelig compromis.'' Juni GO ZATERDAG 26 JUNI 2021 Gemiddeld vijfduizend infecties per dag. Avondklok en bezoek- restricties (Een per soon per dag op vi site) om Britse mutant eronder te krijgen. Start vaccinaties. FEBRUARI Gemiddeld minder dan vierduizend infecties per dag. Basisscholen en kinderop vang weer open. Vanaf 1 maart kunnen middelbare scholieren en mbo'ers deels weer fysiek les krijgen. Ook de meeste contactberoepen kunnen weer aan de slag. APRIL Ruim zevenduizend besmet tingen per dag gemiddeld. Het aantal vaccinaties stijgt. Begin april wordt de avondklok ver zet naar een uurtje later, eind april mag buitenhoreca voor zichtig open en kunnen win kels en weekmarkten weer draaien. MEI JUNI Het aantal dagelijkse besmettingen zakt van achtduizend naar achthonderd, het kabi net versoepelt in etap pes, volgens plan en sneller. Onder voor waarden (toegangs test, mondkapje, vac cinatiebewijs en/of 1,5 meter afstand) kan vanaf vandaag bijna alles weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57