De ministers die verruimingen willen, vormen front tegen de S «MS 12 Coalitie binnen de coalitie Vaccineren 'Nu lopen we in de pas, maar het beeld van die trage start kleeft er nog altijd aan' Eerste rempoging Gedeeltelijke lockdown Verkiezingen Tijdelijke verzwaring Nederland in harde lockdown er op Twitter of aan de talkshow tafel aan toegaat, zo botst het ook aan de tafel van de Tuinzaal in het Catshuis, vertelt een minister. ,,Je neemt je privé ook mee. Je bent moe, soms denk je: 'Wat is dit nou voor een inbreng, klootzak'.'' Op enig moment verzucht een van de aanwezigen: ,,Waarom moeten die sportwedstrijden voor kinderen stoppen? De ouders dragen alle maal hesjes, iedereen houdt af stand. Waarom doen we dit?'' Zo'n bijna wanhopige vraag stuit steeds op dezelfde stoïcijnse epidemiologische muur van Van Dissel, gestut door De Jonge en Rutte: heel precies weten we niet wat elke losse maatregel doet, maar in het algemeen moeten we zo min mogelijk contacten hebben om het virus niet te laten over springen. En dan geldt: hoe min der activiteiten, hoe minder reis bewegingen, hoe minder poten tiële contacten. Het is een abc'tje voor experts, maar toch wordt er zondag na zondag over gesteggeld in het Catshuis. ,,We keken ook continu naar andere landen: waar kunnen we van leren?'' zegt een aanwe zige. Maar afkijken blijkt lastig: elk land lijkt een keer aan de beurt te komen: ,,Zelfs Duitsland.'' De ministers van 'de bredere blik' bereiden hun bijdragen vooraf nauwkeurig voor, om zo meer een front te kunnen vormen versus Rutte, De Jonge, Van Ark en Grap- perhaus. Dat kernteam ziet elkaar bijna dagelijks bij de informele corona-lunch op het ministerie van Algemene Zaken. Tegenwicht is nodig: ,,Je moet oppassen dat je niet maar wat doet 'om maar iets te doen'. Daar hamerden wij op. Niet in de val kuil trappen van: 'we moeten iets! Dft is iets, laten we dit doen.'" Sluipenderwijs krijgen econo mische, psychologische en maat schappelijke aspecten meer aan dacht, al duurt het lang. ,,Ik reed die maanden weleens gefrustreerd naar huis, na weer zo'n Groundhog Day-ervaring (naar de film waarin de hoofdpersoon elke dag exact hetzelfde beleeft als de dag ervoor, red.) Je was moe, er was zo'n ge voel van uitzichtloosheid, en dan krijg je alleen maar slecht nieuws, en is er amper zicht op een oplos sing.'' Achteraf erkennen anderen dat het beter was geweest om veel eerder een 'brede bril' op te zetten, om de crisis ook zichtbaarder van uit andere perspectieven te bena deren. ,,Niet heel lang na die eerste kritiek zijn de planbureaus aan boord gekomen, zijn ook de 'zachte kanten' betrokken. Dat hadden we ongetwijfeld eerder moeten doen. Dan straalde je in het beeld meer uit dat je als kabi net oog had voor alle aspecten. Die kwamen wel terug in discussies, maar in de structuur hadden die onvoldoende een plek gekregen.'' Er is één belangrijke lockdown- loze weg uit de coronacrisis: vacci neren. En juist die megaoperatie kent voor Nederland een uiterst moeizame start. Minister De Jonge belooft op enig moment 'in de eerste week van januari de eerste prik te zetten'. Aanvankelijk wordt zijn belofte weggezet als de zo veelste onhaalbare ambitie, maar niet lang daarna dreigt Nederland het sloomste jongetje van de Eu ropese klas te worden door 'pas in januari' te beginnen. Diverse an dere lidstaten kiezen ervoor om al voor de jaarwisseling hun schaarse eerste ampullen vaccin weg te prikken. Een 'symbolische' daad, sust De Jonge na consultatie van de GGD's. De gezondheids- diensten kunnen het niet sneller, dus begint Nederland wat later. Niks aan de hand, is de laconieke boodschap, we komen er wel. Maar de boel ontploft: dag in dag uit vullen experts de krantenko lommen en talkshowtafels met internationale vergelijkingen, lijstjes waarin Nederland onder aan bungelt. Het regent oproepen om 'het leger' in te zetten, dag en nacht door te prikken, daarvoor sporthallen leeg te ruimen. Later beginnen was inderdaad een taxatiefout, vinden betrokke nen. ,,Het exacte moment van beginnen maakt op termijn epide miologisch niets uit, maar we heb ben qua beeldvorming onderschat 2020 Augustus OKTOBER Oktober wat dit betekent'', zegt een minis ter. ,,Inmiddels lopen we volmaakt in de pas met andere landen, laatst prikten we zelfs het meeste weg in een week. Maar het beeld van die trage start kleeft er nog altijd aan.'' In het Torentje bij Rutte heerst eveneens 'ongemak' over die stroeve aanloop naar de eerste prik, zag een betrokkene: ,,Als dit de belangrijkste uitweg is: hadden we dat dan niet sneller moeten doen? Dat zat ons niet lekker.'' In aanloop naar de verkiezingen vrezen virologen voor een giftige invloed van de campagne op het coronabeleid. Het kabinet stapt in januari op vanwege de Toeslagen affaire, ingewijden vrezen dat zelfs coalitiepartijen nu met het corona-thema 'aan de haal gaan'. Dat zou haaks staan op de op roep die Rutte al vrij snel na de start van de corona-uitbraak doet in de wekelijkse ministerraad: ,,We gaan hier geen populariteits- prijs mee winnen, we moeten ge woon de verstandige dingen doen'', zei de premier volgens een aanwezige. ,,Zijn boodschap was: 'Jongens, vergeet de persoonlijke consequenties, we moeten de din gen doen die goed zijn, weg van de politiek, als een crisiskabinet'." Dat lukt grotendeels, menen bronnen, al sluipt er bij D66 par tijpolitiek in bij de discussie rond de avondklok, zien anderen, ter wijl het CDA intern ruziet over het lijsttrekkerschap, waarbij door partijgenoten gefluisterd wordt dat De Jonge de coronacrisis niet aankan. De Jonge trekt zijn conclusies in december en stapt terug als partij leider. Daarna wordt het rustiger. December ZATERDAG 26 JUNI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 11 SEPTEMBER 2020 Gemiddeld meer dan duizend infecties per dag. Eerste aange scherpte maatregelen na een relatief losse zomer. Horeca moet na middernacht dicht. Meer dan zesduizend infecties per dag ge middeld. Gedeeltelijke lockdown om nieuwe golf te breken. Horeca dicht, mondkapjes in voortgezet onderwijs, ov en binnenruimtes, thuis drie gasten. NOVEMBER Gemiddeld negendui zend besmettingen per dag. Met een 'tij delijke verzwaring' hoopt het kabinet het virus knock-out te slaan. Nog maar twee gasten op bezoek, geen sportlessen of -wedstrijden meer, bioscopen, attractie parken en musea dicht. 6 JANUARI start vaccinaties DECEMBER Na een daling klimt het aantal infecties weer. Nederland gaat in harde lockdown: scholen dicht, sporten mag alleen nog buiten, kappers moeten stoppen, niet-essentiële winkels op slot. Thuis zijn twee gasten welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56