Coronamaatregelen zorgden voor geknetter in kabinet De heropening van Nederland is een feit. De weg ernaartoe was een worsteling, met felle strijd over lockdownregels en frustraties in het kabinet. Ministers doen een boekje open. ,,We hadden geen idéé wat het precieze effect was.'' 'Je was moe, er was uitzichtloosheid, en dan krijg je alleen maar slecht nieuws' Berekening in het Catshuis 11 p de dag dat Ne derland teruggaat naar het oude normaal wordt ook de strijdbijl tussen de hardli ners en rekkelij- ken in het kabinet voorlopig begra ven. Het grote publiek zag een eens gezind duo zo'n beetje driewekelijks zelfverzekerd het land toespreken op de coronapersconferentie, maar ach ter de schermen moeten Mark Rutte en Hugo de Jonge soms strijden voor iedere lockdownmillimeter. Met be windspersonen die de noodzaak van maatregelen betwisten ('de terrassen dicht is onzin') en het nut betwijfe len ('bij al die maatregelen hadden we geen idéé wat de precieze effec ten waren'). Op deze officieuze lockdown- bevrijdingsdag blikt deze krant met direct betrokkenen terug op het cri sismanagement tijdens een lange winter in lockdown. Diverse bron nen spreken op voorwaarde van anonimiteit, zodat ze vrijuit kunnen spreken. Na de 'overval' van vorig voorjaar went Nederland aan het coronavirus. Ook binnenskamers maakt angst plaats voor berekening, verdampt de volgzame onwetendheid. Waar RIVM-topman Jaap van Dissel in maart en april vooral college geeft over het coronavirus, krijgt hij later steeds vaker kritische vragen over zijn modellen, over de onderlig gende aannames en prognoses. Werkt het echt, kan het niet an ders, willen bewindspersonen in het Catshuis weten. ,,Zo'n model zit vol aannames, met veel onzekerheden'', zegt een minister. ,,Over de tijd dat het virus erover doet om zich te ver- meerderen, de besmettelijkheid, het effect van maatregelen. Daar ging het vaak over. En is het reëel om grote effecten te verwachten lang nadat een maatregel is ingevoerd? Gaan jongeren niet samenklonteren door een avondklok, als ze juist vroeger afspreken? Nemen we wel genoeg de gedragsfactor mee?'' Een collega ziet hoe (de inmiddels opgestapte) mi nister van Economische Zaken Eric Wiebes zelf aan het rekenen gaat: hoeveel mensen passen er op een terras op afstand? ,,Eerst waren het de bioscopen, nu tekende hij terras sen in.'' Al langer is er een strijd gaande tussen de bewindspersonen die vooral naar de zorg en de epidemio logie kijken - de coronakernploeg met minister Hugo de Jonge, pre mier Mark Rutte, minister Tamara van Ark en Ferd Grapperhaus - en hun collega's van andere departe menten: onder anderen Wopke Hoekstra (Financiën), Eric Wiebes, Mona Keijzer (beiden Economische Zaken) en Wouter Koolmees (Soci ale Zaken). Dat knettert. Zo emotioneel als het GO ZATERDAG 26 JUNI 2021 Zondag na zondag kwamen leden van het kabinet bijeen in het Catshuis om de coronacrisis te bespreken. foto anp NIELS KLAASSEN - Minister over Catshuisberaad LEES VERDER OP PAGINA 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55