Saskia Noort Viva en het einde van het papieren tijdschrift Dierenmens Dolly, de onsterfelijke Voor een kloon vanje hond moetje naar Zuid-Korea 10 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Viva houdt ermee op. Niet geheel uit vrije wil, uitgever DPG Media trekt de stekker eruit, vlak voor haar 50ste verjaardag, en daarmee ook uit het Viva Forum, de dagelijkse onlinebron van inspiratie en toevluchtsoord voor vrouwen met vragen. 'Onvermijdelijk', noemt hoofdredacteur Debby Gerritsen het en onvermijdelijk is het. Niet alleen voor de Viva, uiteindelijk wacht alle tijdschriften dit lot, want de nieuwe generatie geeft geen 3, 4, 5 euro uit voor achterhaalde informatie en modereportages van reeds uitverkochte kleren, als er ook Instagram is, 24 uur per dag en helemaal gratis, maar jammer is het wel. En dat vind ik niet alleen omdat mijn carrière bij de Viva begon. Overigens was dat destijds geen aanwinst op je cv. Ik heb nog de afwijzingsbrief van toen malig HP-hoofdredacteur Gerard Driehuis, die op mijn sollicitatie slechts antwoordde: 'We zitten hier niet te wachten op Viva-meisjes'. Ja, dat mocht toen nog. Hoe dan ook, tijdschriften, kranten, papieren nieuwsbronnen hebben het zwaar en het ziet er niet naar uit dat dit ooit anders zal worden. De mensen denken dankzij internet dat nieuws gratis is en sommigen menen zelfs dat gratis nieuws betrouwbaarder is dan nieuws waarvoor betaald wordt middels een abonnement. Nu denk je misschien: oké, wat heeft de Viva met nieuws te maken, net zoals Gerard Driehuis destijds, maar de Viva (begonnen als Eva) is bijna vijftig jaar lang hét progressieve vrouwenblad geweest en heeft daarmee onmiskenbaar bijgedragen aan de ontwikkeling van de moderne vrouw. Iedereen kende de Viva. De gevleugelde vraag: 'Dat heb je zeker weer in de Viva gelezen?' kent iedere vrouw van boven de 35. En we lazen het ook in de Viva. Of het nou iets over de voor- en nadelen van een spiraaltje was, over ruggenprikken tijdens de bevalling, of ongelijke betaling op de arbeids markt, de vibrator als cadeau bij een abonnement - de Viva bracht ons op ideeën. Viva was de eerste met bodypositivity, met een rubriek die toen nog Anybody heette. Naaktheid van gewone vrouwen en mannen, met gewone lijven, dunne dijen, dikke billen, peervormige borsten, een naaktheid die Instagram ons niet laat zien. Met het verdwijnen van topless zonnebaadsters verdwenen ook de aan meldingen voor Anybody, en nu verdwijnt dus de hele Viva en hiermee ook het mild feministische geluid dat niet voor eigen parochie was bedoeld, maar juist voor een achterban die niet bereikt werd met militantisme, maar ook niet met mooi gedekte paastafels en wandeltochten in beige kabeltruien. Wat ons rest zijn interviews met bejaarde bladendokters die niet beseffen dat ook hun expertise volstrekt irrelevant is geworden. Het einde van het papieren tijdschrift is nu eenmaal een gegeven. Niemand beneden de 30 koopt nog een tijdschrift, niemand boven de 30 kent de BN'ers die nu in de bladen staan, en de adverteerders zoeken hun heil ook online. Alleen het magazine van omroep Max kent stijgende oplages. Dat zegt toch genoeg. Een echte bladendokter zou de hoofdredacties adviseren al hun geld op online te zetten in plaats van de stagiaire, en de achterban van kwaliteitscontent te voorzien, als tegengif tegen de grote Facebook- fakenewsplaag die onze samenleving meer en meer ontwricht. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. itfritHi-j, 1 - <st JraS: A Dolly zou op 5 juli 25 jaar zijn geworden. Maar geen zilveren jubileum voor het eerste 'gekloneerde' (die term gebruiken weten schappers voor klonen) zoogdier. Het naar Dolly Parton vernoemde feno meen is al 19 jaar dood. Niet zo gek: schapen worden hooguit 12 jaar oud. Maar is Dolly wel echt dood? Immers: uit het zelfde weefsel waaruit wetenschappers haar fabri ceerden, werden tot 2007 diverse tweelingzusjes tot leven gewekt. En met het originele weefsel nog steeds ergens in de vriezer is Dolly eigenlijk wel een beetje onsterfelijk. Als basismateriaal werd een uiercel gebruikt, wat lollige wetenschappers deed denken aan de rond borstige countryzangeres Dolly Parton (die leeft nog, ze is 75). Het Schotse insti tuut dat voor de wereld primeur zorgde, kreeg des tijds liefst tweeduizend journalisten aan de tele foon. Eentje vroeg bezorgd of er al dictators hadden gebeld om zichzelf te laten klonen. ,,Ik dacht lange tijd: er loopt een schaap rond en van een uier zijn cellen af genomen en daar is Dolly van gemaakt'', zegt bioloog Bernard Roelen van de Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht. ,,Maar dat klopt helemaal niet. Toen Dolly gemaakt werd, was het schaap waarvan die uier cellen werden afgenomen al een paar jaar dood. De cellen waren in een kweek- bak gedaan en ingevroren.'' Een vraag die weten schappers al 25 jaar bezig houdt, is waarom Dolly maar 6 jaar oud werd. Ze had artritis, dat zou erop kunnen wijzen dat ze als kloon vervoegd verou derde. Maar, luidt het tegenargument, de andere Dollyklonen kregen die ouderdomsziekte niet en DOLLY Soort: haalden met gemak de 10 waarmee je gewoon een bejaard schaap bent. De artritis van Dolly kan toe val zijn. Net als het feit dat Dolly korte telomeren had. Dat zijn uiteinden van chromosomen, en het feit dat die bij haar kort waren, kan ook duiden op ver vroegde ouderdom, aldus Roelen. Toeval is opnieuw een verklaring. Uiteinde lijk is ze geëuthanaseerd omdat ze leed aan een vi rale vorm van longkanker. Sinds Dolly is er heel wat gekloneerd. Een Zuid-Ko- reaanse onderzoeker zei dat hij mensen kon klonen, dat bleek een verzinsel. Je zou denken dat al die klonen exact hetzelfde in elkaar zitten en dus ook dezelfde ziektes krijgen. Dat is niet zo. Als een em bryo groeit uit weefsel dat in een laboratorium is op gekweekt, wordt het ge plaatst in de baarmoeder van een levend dier. Dat moederdier, laten we het bij het schaap houden, staat ergens in een hok, eet brokken, heeft het warm of koud, gebruikt medicijnen. Invloeden van buitenaf be palen de gezondheid van het gekloonde lammetje. Roelen is een ervarings deskundige: ,,Ik ben zelf een eeneiige tweeling, er zijn best wel verschillen. Ik ben niet mijn broer, al ko men wij uit dezelfde eicel en groeiden we in dezelfde baarmoeder.'' In Nederland is klonen verboden, maar in Argenti nië gebeurt het aan de lo pende band. Runderen die malse biefstukken geven, worden oneindig gekopi eerd en gebraden op de bbq. Ook in de paarden sport is het big business. Brazilië heeft een polo team dat grotendeels be staat uit paarden die van dezelfde topper zijn ge kloond. Ook van de Neder landse dressuurlegende Jazz zijn meerdere klonen in omloop, gefabriceerd in het buitenland. Als je van je hond een kloon wilt, moet je naar Zuid-Korea. Tot Dolly dachten on derzoekers dat cellen voor bestemd waren om een be paalde functie te krijgen. Wie aangewezen was als uiercel, zou nooit een eicel kunnen worden. Wel dus, juicht Roelen bijna. ,,Dolly liet zien dat een uiercel te ruggebracht kon worden tot elke andere cel, je kon als het ware teruggaan in de tijd en een gedifferenti eerde cel terugbrengen tot de embryonale staat. Sen sationeel!'' Het inzicht dat cellen flexibel zijn, leidde tot heel nieuw medicijnonderzoek. Onderzoekers zijn in staat huidcellen van een mens af te nemen en er bijvoor beeld minihartjes van te bouwen om te kijken hoe specifieke geneesmiddelen reageren voor specifiek dat individu. Zo krijg je geper- sonaliseerde medicijnen, die doordat ze zo goed zijn afgestemd op iemands ge noom, veel minder bijwer kingen geven en gerichter te werk gaan. Je vraagt je af waarom er voor elk ziekenhuis niet een standbeeld staat van Dolly. De echte ster staat sinds haar dood opgezet in Edinburg, in het National Museum of Scotland. ZATERDAG 26 JUNI 2021 GO Finnish Dorset Bijzonderheid: eerste gekloonde dier Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t VIVA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54