Wiert Omta toont zijn ziekte in woord en beeld 6 Hij werd opgeleid als planoloog, maar na een jaar brommen in de Bijlmerbajes kon hij een carrière bij de overheid wel vergeten. Wiert Omta vond zijn draai in de media. Tientallen jaren legde hij de verhalen van anderen vast. Nu bericht hij in woord en beeld over zijn eigen slopende ziekte. ,,Ik kan me best voorstellen dat mensen schrikken als ze een foto van mijn uitgemergelde lijf zien." Een jaar geleden kreeg Wiert Omta (66) zijn doodvonnis te horen: darmkanker, met uitzaaiingen naar de lever, longen en lymfeklieren. De boodschap van de artsen was hard, maar helder: niets doen betekent de kerst niet halen, maar met chemokuren kan het le ven pakweg een jaar worden verlengd. ,,Dat is op zo'n moment een overzichtelijke keuze", zegt de inwoner van Oud-Sabbinge. De eerste chemo sloeg aan, maar kuur num mer twee had helemaal geen gunstig effect op de tumoren. Sterker nog, Omta kwam meer dood dan levend in het ziekenhuis te liggen met een totaal ontregelde glucosewaarde. Pas geleden werd hem nog een derde ronde van chemo's aangeboden. Ze zouden zijn leven met nog twee tot drie maanden kunnen verlengen. ,,Maar het was wel een kuur met bijna honderd procent kans op zware bijwerkingen en maar vijftig procent kans op resultaat'', vertelt hij. ,,Ik heb besloten het niet te doen. Dan kom ik waarschijnlijk in het najaar te overlijden, maar kan ik hopelijk nog wel genieten van de zo mer. Je moet niet ten koste van alles vasthou den aan het leven. Ik kies nu voor kwaliteit." ,,Het klinkt misschien raar, maar ik geef mijn leven nu het cijfer 8 of 9. Natuurlijk is het ver velend en verdrietig dat ik doodga, maar het is nog veel erger als je 's ochtends de deur uitgaat en er later twee agenten aanbellen om je naas ten te vertellen dat je bent verongelukt. Ik doe nu nog leuke dingen met mijn vrouw Sanne en voer mooie gesprekken met mijn dochters. Ook akkefietjes uit het verleden kunnen nog wor den uitgepraat." ,,Ik schrijf al heel mijn leven, ook over privé- dingen. Het zou raar zijn om dat niet meer te doen nu ik kanker heb. Ik zit in een Facebook- groep met lotgenoten, maar las daar heel wei nig over hoe het nou echt is om kanker te heb ben en dood te gaan. Toen dacht ik: dat ga ik eens zo rauw mogelijk beschrijven." ,,Een goede vriendin van me is documentaire fotograaf. Zij volgt me tijdens dit proces en maakt die prachtige foto's. Als je wil laten zien wat kanker met een mens doet, hoort dit er ook bij. Al kan ik me voorstellen dat mensen schrikken van zo'n foto van een uitgemergeld lijf." ,,Er wordt nog gewoon gelachen hier, hoor. Ik probeer positief in het leven te blijven staan en heb mijn lot geaccepteerd. Dan hoef je ook niet in de val te lopen waarin veel uitbehandelde kankerpatiënten wél lopen, namelijk de onrea listische strijd om toch nog beter te worden of langer te leven. In een Facebookgroep zat een man die in Duitsland een alternatieve behan deling had gevonden. Maar de kliniek wilde er weinig inhoudelijks over vertellen. 'Wat moet ik nu doen?', vroeg de man. Begin eens met goed na te denken, dacht ik toen. Een onbe kend instituut, dat veel belooft, maar daar heel schimmig over doet. Daar moet je niet zijn! Het is eigenlijk heel treurig dat mensen uit wan hoop naar dat soort strohalmen grijpen." ,,Nee. Ik ben veertig jaar de baas geweest over mijn eigen leven. Als je dan nog een bucketlist hebt, heb je iets niet goed gedaan. Af en toe een uitstapje is leuk, ik zit graag op het terras. Maar ik heb niet de behoefte nog van alles te doen. Mijn vader wilde tot kort voor zijn dood nog wél van alles zien. Als ik dan in Meppel was, gingen we rondrijden. Maar mijn moeder wilde op het laatst gewoon rustig in haar huis en de tuin zitten. Ik lijk in deze wat meer op haar." ,,Als planoloog kwam je in die tijd bijna altijd bij de overheid te werken. Maar ik was actief geweest bij Onkruit (een antimilitaristische actiegroep, red.), dus ik denk dat ik wel op een lijst van staatsgevaarlijke burgers stond. Daar komt bij dat ik een jaar in de Bijlmerbajes heb gezeten, omdat ik weigerde in militaire dienst te gaan. Dat was een weloverwogen keuze. Als mensen vroegen wat ik na mijn studie ging doen, zei ik dat ik de bak in zou gaan. Ik was daar heel principieel in. Niemand anders dan ikzelf ga erover of ik geweld gebruik." ,,Nee, het was eerder leerzaam. Mijn koppig heid is er daar niet minder op geworden. Met hulp van juristen en zelfs Kamerleden heb ik me verzet tegen allerlei gevangenisregels. Als je in staat bent die regels te manipuleren, kun je best een leuk jaar hebben, hoor. Er was toen een verplichte visitatie van gevangenen na het bezoek van een advocaat of de reclassering. We hebben het voor elkaar gekregen dat op één dag in alle vijf de torens die visitatie werd geboycot. Dan gooiden ze je normaal gesproken in een isoleercel, maar die zaten natuurlijk snel vol. De actie heeft de landelijke pers gehaald. Die verplichte visitatie is afgeschaft. Dat ik niet zo'n moeite heb met ruziemaken en me niet laat intimideren, heeft me daar erg geholpen." Omta vult aan: ,,Je bedoelt de rafelrand van de maatschappij. Dat klopt. Ik was na mijn studie- ZATERDAG 26 'Misschien raar, maar ik geef mijn leven nu een 8 of 9' ROB PAARDEKAM Is die er dan nog? Op uw website plaatst u persoonlijke en in dringende verhalen over het verloop van uw ziekte. Hoe kwam u daartoe? U plaatste zelfs zeer intieme foto's, onder meer van uzelf onder de douche. Soms leveren uw verhalen ook een glimlach op. U schreef hoe u na één van uw chemo's een lange reeks van erecties had en uzelf weer een jongen van 16 voelde. Hebt u een bucketlist met dingen die u nog wil doen? U bent na een jeugd in Drenthe planologie gaan studeren in Amsterdam. Waarom hebt u daar nooit iets mee gedaan? U had vast een rotjaar in de gevangenis. U bent daarna blijven opkomen voor men sen die, hoe zal ik het noemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50