\£EuroParcs 4 EUROPESE UNIE VERDEELDHEID Zelden vertoond: Europese leiders die een EU-lidstaat (Hongarije) vragen te vertrekken. Premier Orban ligt al langer dwars, maar zijn 'anti- Ihbti-wet' was de druppel. Toch kan de EU niet zomaar van hem af. Recreatiewoningen te koop vanaf 144.500,- Uw eigen recreatiewoning direct aan het IJsselmeer Brussel Ze klinken enorm vastberaden. En alle klare taal is gericht tegen de Hon gaarse premier Viktor Ortón, die vol gens zijn collega's de Europese waar den met voeten treedt. ,,Als het je niet bevalt [in de EU], dan is er ook een alternatief: uit de unie stappen'', zegt premier Mark Rutte donderdag avond tijdens de Europese top in Brussel. Zijn Luxemburgse ambtge noot Xavier Bettel: ,,Een lidstaat maakt wetten die een seksuele min derheid stigmatiseren en die homo- seksualiteit en pedofilie aan elkaar linken - dat kunnen we niet laten passeren.'' En Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commis sie: ,,Deze Hongaarse wet is een schande.'' Je zou hier zomaar uit kunnen af leiden dat het laatste uur van Honga rije als EU-lid heeft geslagen. Of dat er in elk geval ernstige maatregelen volgen. Maar dat is niet hoe het in Brussel gaat, zo zit de Europese Unie niet in elkaar. Er is weinig ruimte om lidstaten die niet doen wat (een groot deel van) de rest wil, effectief tot de orde te roepen. „Internationale orga nisaties zijn geen superstaten met bijbehorende machtsmiddelen'', zegt Ben Crum, politicoloog aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. ,,Het is een samenwerkingsverband. De ul tieme sanctie is iemand uit de groep zetten, maar de vraag is of je bereid bent die prijs te betalen. En: wat le vert het op?'' Die vraag moet in het verleden meermaals gesteld zijn. Wat levert een vertrek van Hongarije op? ,,Het zal in elk geval erger worden in het land zelf'', zegt Crum. ,,En wil je zo'n land in het hart van Europa? Daar naast zal bijvoorbeeld Duitsland ook een economische afweging hebben gemaakt. Zijn belangen in Hongarije zijn erg groot, kijk naar al die fabrie ken die BMW's en Volkswagens ma ken. Bovendien heeft Ortón van oudsher goede banden met de CDU/CSU (de grootste politieke par tij in Duitsland). Die gaan hem niet snel op het strafbankje zetten.'' Historische schuld Wat volgens Crum ook meespeelt is de historische schuld die Europa heeft aan Oost-Europese landen als Hongarije. Die zuchtten decennia onder het juk van de voormalige Sov jet-Unie, werden met open armen ontvangen in de EU, en hebben daarna een 'waanzinnig ontwikke lingsproces doorgemaakt', zoals hij het zegt. ,,Je kunt die bevolking niet zomaar laten vallen. Ortón maakt daar in zijn propaganda slim gebruik van.'' Zijn minister van Buitenlandse Zaken zei het deze week ongeveer zo: eerst vertelden de Sovjets en de com- munisten hoe we moesten leven, nu doet Brussel dat. Toch zijn er middelen die Brussel kan inzetten tegen lidstaten als Hon garije en ook Polen, dat veel kritiek krijgt voor zijn aanvallen op de rechtsstaat. Tegen Boedapest en War schau loopt inmiddels een zoge noemde Artikel 7-procedure. Deze kan er in het uiterste geval toe leiden dat hun stemrecht in de ministerra den wordt opgeschort. KSn. In de praktijk is dat erg ingewikkeld, want het uiteindelijke oordeel dat tot zo'n schorsing moet leiden, kan alleen maar unaniem worden genomen. En het is niet heel erg waarschijnlijk dat de bondgenoten Polen en Hongarije een mes in elkaars rug gaan steken. Maar, zegt Crum, er is een ander middel dat wél zoden aan de de dijk kan zetten: ,,Geld.'' Er ligt sinds vorig jaar na veel gedoe een wet die zegt dat Europese subsidies kunnen wor den opgeschort als de rechtsstaat niet gerespecteerd wordt. Oftewel: hou je aan de wet, anders krijg je geen geld. En zonder al die euro's worden lei ders van groot-ontvangers als Hon- fr Hindeloopen Verkoop start 3 juli EuroParcs Hindeloopen zaterdag 26 juni 2021 GO Protesten tegen de anti-lhbti- wet van de Hongaarse regering van premier Viktor Orban (hier naast) bij de Hongaarse ambas sade in Den Haag (boven) en in de hoofdstad van Hongarije, Boedapest (rechts). FOTO'S ANP, AP, REUTERS EU kan (en wil) Hongarije niet de Mark van Assen 124 luxe recreatiewoningen www.europarcsverkoop.nl Interesse? Maak snel een afspraak via www.europarcsverkoop.nl V Uitstekende verhuurmogelijkheden Direct aan het IJsselmeer V Kavels met prachtig uitzicht V Hindeloopen op loopafstand Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunning plicht voor deze activiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4