NIEUWS 3 VERSOEPELINGEN: DAG MONDKAPJE, HALLO SNELTEST De officiële richtlijnen van de overheid: Het mondkapje kan af in de supermarkt, de hele familie mag weer langskomen en koren mogen weer voluit zingen. Vanaf vandaag worden de coronaregels in Nederland verder versoepeld. En het aantal sneltesters zal toenemen. Mooi? ,,Dat is een un derstatement", zegt Hans-Paul Nieskens van nachtclub Complex in Maas tricht. Voor het eerst in ruim vijf tien maanden (450 dagen!) staan er vanavond weer 1700 mensen in zijn club voor een techno-avond. SOLD OUT, staat er met hoofdlet ters op de website. ,,Of mensen graag wilden? Alleen al in de voor inschrijvingen hadden we 4000 aanvragen." Nieskens was gisteren de hele dag bezig met de voorbe reidingen. ,,De lichtshow moet weer getest worden, de pinauto maten weer opgestart. Die hebben allemaal meer dan een jaar uitge staan." Vandaag gaat Nederland weer een fors deel verder van het slot. De maximale groepsgrootte, zowel binnen als buiten, vervalt. Ook het maximaal aantal bezoekers dat je thuis op een dag mag ontvangen (vier, tot gisteren) verdwijnt. Ko ren mogen weer repeteren én op treden, het advies om binnen niet te zingen in groepen vervalt. Alle amateursportwedstrijden kunnen weer plaatsvinden, met publiek. Cafés en restaurants mogen weer openblijven tot de sluitings tijden uit het oude normaal. Mondkapjes mogen op veel plek ken weer af. ,,De supermarkten gaan daarin mee: dragen is niet meer verplicht, maar het mSg na tuurlijk nog wel", zegt een woord voerder van branchevereniging Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL). Cafés mogen ook de wedstrijden van het Nederlands elftal op grote schermen uitzenden, precies op tijd voor de achtste finale tegen Tsjechië, zondag om 18.00 uur. ,,Sinds begin van de week krijgen we weer telefoontjes van mensen: kan overleggen. Dat geldt ook voor de 1700 bezoekers van nachtclub Complex vanavond. ,,We zijn geen voorstander van een testmaat schappij die onnodig lang blijft bestaan, maar in het belang van de artiesten maken we er gebruik van", stelt de club. In Amsterdam, clubhoofdstad van Nederland, gaat '50 tot 60 procent van de clubs dit weekend open', meldt een woord voerder. De rest volgt waarschijn lijk volgend weekend. Wie nog niet volledig is gevacci neerd, en dat zal voor veel jonge clubbezoekers gelden, kan een af spraak voor een gratis sneltest ma ken via het door de overheid be taalde Testen voor Toegang. Die organisatie heeft 95 testlocaties door heel Nederland, met een ge zamenlijke capaciteit van 225.000 sneltesten per dag. Tot nu toe was dat aantal in de verste verte niet nodig, de drukste dag was 17 juni toen 20.000 mensen zich lieten testen. Dat kwam vooral omdat op die dag de EK-wedstrijd Neder land-Oostenrijk werd gespeeld. Snelteststraten Gisteren stonden er echter lange rijen voor de snelteststraten in Rotterdam, Utrecht, Amsterdam en Groningen. Dat kwam door het grote aanbod activiteiten én door een vertraging in de systemen bij Testen voor Toegang. Die werd mogelijk veroorzaakt door een hackpoging, waartegen de organi satie technische maatregelen moest nemen. ,,We zien nu zeker een groei in het aantal mensen dat zich aan meldt omdat ze willen stappen", zegt een woordvoerder van het be drijf Covidia, dat de sneltesten in Amsterdam uitvoert. Het aantal beschikbare time-slots in die stad vulde zich de afgelopen dagen ra zendsnel. Ook een woordvoerder van de landelijke organisatie ach ter Testen voor Toegang zag 'een grote toename' in het aantal test- aanvragen. Wie een test heeft afgelegd, kan daarna de uitslag ophalen via de CoronaCheck-app. Dat geldt ook voor mensen die al gevaccineerd zijn. De qr-code die via de app te verkrijgen is, wordt dan aan de deur van het evenement gescand. Het leidt tot de vreemde situatie dat twee vreemden m de club dicht tegen elkaar mogen dansen, maar in theorie in overtreding zijn als ze daarna bmten de club zou den zoenen. In de praktijk hebben boa's al laten weten de 1,5 meterre- gel op straat 'alleen te handhaven bij excessen'. ,,Ik vind het wel heel bijzonder wat er nu allemaal gebeurt. Ook wel een uitdaging", zegt mede-ei genaar Nieskens van nachtclub Complex. ,,Het is na al die maan den eigenlijk net alsof je een hele nieuwe zaak opent." hebben jullie nog een scherm be schikbaar?", zegt Julian Lacroix van Hoedemakers PRO Beeld en Geluid in Ulestraten. ,,Maar men sen zijn nog wel voorzichtig, om dat de regels niet voor iedereen even duidelijk zijn." Overboord Want Nederland versoepelt dan wel fors, lang niet alle regels gaan overboord. Zo blijft de 1,5 meteraf- standregel gelden, onder meer in winkels, restaurants, cafés én bui ten op straat. Horeca die een groot scherm neerzet voor Oranje moet dat zo doen dat er geen hele groe- pen mensen voor die tv gaan han gen. Dus als het scherm op het ter ras staat, mag hij niet vanaf de straat te zien zijn. Daarnaast zijn mondkapjes nog steeds verplicht op plekken waar afstand houden niet kan: het openbaar vervoer, op stations en vliegvelden en op middelbare scholen. Locaties mogen er ook voor kiezen de 1,5 meterregel los te laten, maar dan moet er met een zogenoemd 'coronatoegangsbe wijs' worden gewerkt. Dat houdt in dat iemand kan aantonen dat hij of zij al volledig is gevaccineerd of een (recent) negatief testresultaat zaterdag 26 juni 2021 GO 'Na al die maanden alsof ik een nieuwe zaak open' Alles open per 26 juni, maar 1,5 meterregel blijft: Reguliere openingstij den voor onder meer horeca, winkels en loca ties voor kunst en cul tuur, recreatie en sport. Maximaal aantal be zoekers is afhankelijk van de grootte van de ruimte. Thuis geen maximum aan aantal bezoekers. Binnen en buiten geen maximale groeps grootte. Werk: maximaal de helft van de werktijd op kantoor. Met coronatoegangs bewijzen kan de 1,5 meterregel worden losgelaten: 100 procent van de bezoekerscapaciteit toegestaan. Nachtclubs en disco theken open. Per 30 juni evenemen ten toegestaan. Het dragen van een mondkapje is nog steeds verplicht: In het openbaar vervoer en bij personen vervoer. Op vliegvelden en stations. In het voortgezet onderwijs. Bron: Rijksoverheid Cyril Rosman Rotterdam Hans-Paul Nieskens (r) en Lucas de Beaumont van nachtclub Complex in Maastricht. foto marcel van hoorn Een mogelijke hackpoging bij Testen voor Toegang én veel jonge ren zorgen voor rijen bij de testlocaties. foto ruud voest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3