14 ZEELAND DRESSUUR KANDIDAAT-OLYMPIËR UIT KAPELLE Dressuuramazone Dinja van Liere (30) uit Kapelle maakt een stormachtige ontwikkeling door. Ze is geselecteerd voor het CHIO van Rotterdam, dat donderdag begint, en lijkt een olympisch ticket te gaan pakken. Vijf mensen die haar goed kennen, roemen haar doorzettingskracht, werklust en focus. Ze is er altijd hard voor blijven werken en staat nu terecht op de nominatie voor Tokio." zaterdag 26 juni 2021 Roeland van Vliet ALEX VAN SILFHOUT DEBONDSCOACH Graag wil Alex van Silfhout meteen iets ophelderen: toen Dinja van Liere begin dit jaar ontbrak op zijn long list voor de Olympische Spelen, was dat niet omdat hij haar niet in het vizier had. ,,Ik was zelfbij haar wedstrijden in Tolbert en De Meern aanwezig en zag daar met eigen ogen hoe goed ze reed", vertelt de bonds coach. ,,Maar ik wilde de prille combinaties die ze met Haute Couture en Hermès vormt geen grote druk opleggen. Ik koos er bewust voor om Dinja rustig op te laten komen en had destijds in mijn hoofd om haar een vol gende keer mee te nemen naar het Europees kampioenschap. Elke Grand Prix-combina- tie heeft namelijk tijd nodig en na goede wedstrijden komen altijd dipjes. Maar na een klein dipje in Hagen klapte ze in Mün- chen in één keer over de 75 procent heen. Tja, toen moest ik haar wel op de longlist zetten. Toen ik haar daarover belde, was ze overigens zelf ook verrast." Inmiddels heeft Van Silfhout gezien dat ze de druk aan kan. ,,Dinja laat zien dat ze een goede focus heeft en op grote wedstrijden blijft presteren. Zulke mensen zoek je voor een olympische selectie. En waar ik eigenlijk dacht dat Tokio te vroeg voor haar zou ko men, is ze nu een serieuze kandidaat." Van Silfhout is er nog niet uit wie er naar Tokio gaan. Hij moet er vier kiezen, waarvan er één reserve is. Op het NK heeft Van Liere met haar derde plek een slag gewonnen, maar nog niet de oorlog. ,,Ik heb het CHIO ook nog echt nodig om alle combinaties goed te bekijken. Er zitten veel groene com binaties bij. In het coronajaar heb ik ze nau welijks in de ring kunnen zien. Ik heb nu dus alle wedstrijden nodig voor een goede keuze." LEUNUS VAN LIEREN HAAR EERSTE LEERMEESTER Eind 2011 ging Dinja van Liere bij Stal Hexa gon voor Leu- nus van Lieren werken. ,,Ze kwam eerst voor lessen bij Thamar Zweistra en vervolgens heb ik haar gevraagd om bij ons in dienst te komen", vertelt de stalhou der uit Schore. ,,Eerst waren dat nog halve dagen, daarna fulltime. Ze heeft toen in korte tijd heel veel geleerd. Ze heeft zich snel opgewerkt. Ze had ook het figuur, het talent en de mentaliteit om te kunnen slagen in de dressuur. Dat zag ik al vrij snel nadat ze bij ons kwam lessen. Anders had ik haar niet gevraagd om voor mij te komen werken." ,,Bij ons kreeg Dinja de kans om te groeien", vervolgt Van Lieren. ,,Er zijn niet heel veel dressuurstallen in Nederland waar de sport nog voor de handel gaat. Onze filo sofie is de beste paarden te houden en daar de wedstrijden mee te laten rijden." Zuur was het daardoor dat Van Liere weg wilde uit Schore nadat toppaard Duval's Ca pri Sonne Jr in 2015 verkocht werd. Ze wilde op eigen benen staan en ging naar Werken dam. ,,Daar kon ik zelf niks aan doen", zegt Van Lieren zes jaar later, want eigenaar Jan Kees van der Endt uit Yerseke kon er naar verluidt een bedrag met zes nullen voor krij gen. ,,Maar Capri Sonne heeft bij de nieuwe eigenaar niet veel meer laten zien", weet Van Lieren. ,,Dan zie je maar: je kunt de feeling die een amazone met een paard heeft niet mee verkopen. De klik die Dinja met Capri Sonne had, had niemand anders daarna meer. Er wordt nog wel eens onderschat wat de inbreng van een de ruiter of amazone is binnen de dressuur. Met een toppaard alleen ben je er nog niet." Ook al vertrok Van Liere bij Van Lieren, de stalhouder kijkt nog vol trots naar wat de amazone nu laat zien. ,,Ze is er altijd hard voor blijven werken en staat nu terecht op de nominatie voor Tokio. En ik denk dat we daarna nog veel vaker van haar gaan horen." JOOP VAN UYTERT EIGENAAR VAN DE PAARDEN HERMES EN HAUTE COUTURE „Toen Dinja na haar vertrek uit Schore op ei gen benen wilde gaan staan, heb ik haar op weg geholpen", vertelt Joop van Uytert. Hij is van Hengstenstation Van Uytert in Heerewaarden, een dorpje boven Den Bosch. ,,Ik stalde jonge paarden bij haar, waardoor zij meteen werk had. Voor mij was de winst dat die talentvolle dieren opgeleid werden door een goede amazone." Van Liere ging rijden op Hermès en Haute Couture, de twee paarden waarmee ze nu op de olympische longlist staat, en op Total US, die in 2018 aan de familie Glock werd ver kocht en waarmee Edward Gal zeer waar schijnlijk naar de Spelen gaat. Van Uytert: ,,Het zou toch wat zijn als straks twee paar den die bij mij vandaan komen, meegaan naar Tokio.Ik ga niet naast mijn schoenen Kfwm- lopen, maar ik ben daar wel trots op." Dat de Kapelse amazone sinds vorig jaar in Uden bij Reesink Horses zit, doet Van Uytert enigszins pijn. ,,Dat is haar keus", zegt hij. Hij vindt het niet helemaal eerlijk na de kan sen die hij haar in de voorgaande periode ge geven had. ,,Ik denk ook dat ze bij mij nog meer goede paarden had kunnen gaan krij gen." Hermès en Haute Couture mag ze nog wel blijven rijden. Anders zou al het voorgaande werk tenietgedaan worden. ,,Dinja kan nou eenmaal van nature heel goed rijden", zegt Van Uytert. ,,Ze is een harde werker die niet snel zenuwachtig wordt als ze moet preste ren. Ik hoop dat haar de komende tijd ook lukt om met de spanning om te blijven gaan. Dan kan ze ook zomaar doorschieten naar de wereldtop. Nu scoort ze al boven de 75 pro cent. Wordt dat na één a twee jaar 78 pro cent, dan hoort ze bij de allerbesten." LUCIEN ROELANDT VERSLAGGEVER „Aan de ene kant ben ik wel verbaasd dat Dinja nu zo dicht bij deelname aan de Olym pische Spelen zit", zegt Lu- cien Roelandt, „maar aan de andere kant ook niet. Ik heb name lijk wel altijd een in ternational in haar gezien. Je moet je dan al leen wel net op het juiste moment in de kij ker rijden en een beetje geluk hebben dat de bondscoach het ook echt in je gaat zien." Roelandt is al tientallen jaren verbonden aan deze krant als verslaggever. De inmid dels negentigjarige Axelaar zag Van Liere in de afgelopen vijftien jaar opkomen. In 2005 schreef hij voor het eerst over haar. ,,De grote kracht van Dinja is haar doorzettingsvermo gen", zegt hij. ,,Ze neemt niet snel genoegen met iets, ze wil altijd meer. Daarbij komt dat ze altijd naar zichzelf kijkt, naar wat zij zelf nog beter kan doen. Ik heb haar bij alle wed strijden die ik bezocht heb nog nooit een verwijt horen maken naar haar paarden." De verslaggever vindt de Bevelandse ama zone een natuurtalent. ,,Haar gevoel voor het rijden, de manier waarop zij op een paard zit. Dat hele fijne kun je niet aanleren, zoiets moet in je zitten. En dan slaagt ze er Opa Flits was heel belangrijk voor Dinja. Door hem werd ze verliefd op de paardensport - Joeri van Liere Ze had het figuur, het talent en de mentaliteit om te kunnen slagen in de dressuur - Leunus van Lieren ook nog in om dat tijdens wedstrijden eruit te laten komen. Ze kan goed tegen de span ning. Waar anderen dan een beetje door hun hoeven zakken, blijft zij koel." JOERI VAN LIERE DE OUDERE BROER Ze zagen het helemaal zitten, Joeri en Dinja van Liere. Zij zou in 2024 als dressuur amazone mee doen aan de Olympische Spelen van Pa rijs en hij zou luttele weken daarna volgen als rolstoelbas ketballer op de Pa ralympics. Broer en zus op het hoogste podium actief... ,,Maar alles valt nu al op z'n plek'', zegt de oudste van de twee. ,,Je hebt best kans dat ze er nu al bij is in Tokio. Ik zie dat dan een beetje als 'leer-Spelen', al zal zij er nu al wil len staan." Dinja is een echte perfectionist, weet Joeri. Nadat ze vertrok bij Stal Hexagon, heeft ze een omgeving gecreëerd waarin ze haar doelen kan bereiken. ,,In Uden, waar ze nu zit, heeft ze een eigen plek, goede paar den en de gelegenheid om elke dag te trai nen. Van haar vertrek uit Zeeland heeft ze veel geleerd. Ze heeft daarna in Werkendam en Hardinxveld-Giessendam gewerkt. Dat waren niet per se mindere jaren voor haar, maar wel jaren waarin ze om zich heen ver zameld heeft wat ze nodig heeft. Zoiets heeft gewoon tijd nodig. Nu komt het er in Uden allemaal uit." Wie dat niet meer meemaakt, is opa Flits. Hij overleed twee weken geleden. Hij werd door velen - binnen de familie en binnen de paardensport - zo genoemd omdat hij Dinja op haar zevende een paardje gaf met de naam Flits. Joeri: ,,Hij was heel belangrijk voor Dinja. Door hem werd ze verliefd op de paardensport. Hij bracht haar overal naartoe. Tja, zo iemand moet je hebben om je op weg te helpen... Twee weken geleden was het NK. Dinja is van tevoren nog bij hem langs ge weest om afscheid te nemen. Dat ze dan toch het NK reed en ook nog zó goed, zegt wel iets over hoe ze erin staat. Ze deed het waarschijnlijk ook écht voor hem." GO 'Mensen als Dinja zoek je voor een olympische selectie'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38