Armoede in kerkelijk Terneuzen? De Bewaerschole 'Kom, ik til je' 10 Nanda Runge is de laatste exposant in de tentoonstellings reeks 'Op Drift' waarin de Bewaerschole kunstenaars vraagt te reageren op de wereld. Runge (Naarden, 1970) is vooral bekend van haar tekeningen en schilderijen met archi tectuur als onderwerp. In de Bewaerschole toont ze iets heel anders. Via de informatie ruimte stap je de volledig verduis terde expositiezaal binnen. Ik zie alleen drie hangende sculpturen. Ze bestaan uit een aantal koffers uit de jaren 60: de onderste groot, de bovenste klein. Ze hangen aan draagbanden aan het plafond. Be halve koffers zijn er nog andere objecten: zoals een camera en een flitser en ook een gebonden leren boekje als een reisbijbel. Tarkovsky 'Kom, ik til je' is de titel van de in stallatie, geïnspireerd door een scène uit de film Ivans childhood van Tarkovsky waarin iemand over een afgrond wordt getild. De titel veronderstelt dat iemand jouw behoefte aan hulp ziet en ac tie onderneemt. Mooi in literaire zin is dat de koffers getild worden door de banden. Net als in haar werk op het platte vlak compo neert Runge met licht en donker. Zo maakte zij de reisbijbel en het fototoestel gedeeltelijk wit. Kof fers verwijzen naar reizen. Hun ingetogen kleur verbindt ze niet zozeer met op vakantie gaan, maar meer met de levensreis die we al lemaal maken. Reizen kan ook verwijzen naar het verlangen er- gens anders te zijn, een plek te vinden waar je thuis bent, zoals je in je leven ook het gevoel wilt heb ben dat je op je plaats bent, dat wie je bent en wat je doet met elkaar in balans zijn. In elke koffer zitten foto's van voorwerpen in de zon, als een hoopgevend en troostrijk beeld. Zoals ook de Bijbelverhalen hoop en troost kunnen bieden. Het is donker in de koffers, maar in dat duister zit toch het licht besloten. Ook de fotografische attributen dragen bij aan de betekenis. Je kunt er het licht mee vangen en zo beelden vastleggen die voor jou van waarde zijn. Ik verbind dat idee met de foto's in de koffers. Je gaat op reis met de beelden die je je hebt gevormd of je ze nu hebt gezien, gemaakt of gedroomd. Runge legde één foto zichtbaar neer op een van de koffers. Op de voorgrond zie ik rotsen, waarop golven uiteenspatten. Daarachter de zee, zowel verbinding met an dere plekken als barrière om ze te bereiken. Op twee van de drie hangende assemblages staat een vogelkooitje, waarin je een inter pretatie van haar schilderijen ziet. In 'Kom, ik til je' versterken vorm, inhoud en betekenis elkaar. Runge bracht ze samen tot een ge laagde installatie. Die kunnen be trekking hebben op het verlangen om gezien en erkend te worden, om van iemand een uitgestoken hand te zien als we dat op onze le vensreis nodig hebben. Ze refere ren aan de dromen en de verlan gens die we hebben. Maar slaan in bredere context ook op de migra tiestromen in een wereld die voor miljoenen mensen geen veilige plek biedt en die gevangen wor den gehouden zonder perspectief. Als vogels in een kooi. Eén op de vijf mensen krijgt vroeg of laat met financiële problemen te maken", stelt Alex Eggermont van Schuldhulp maatje in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. ,,Nu is het nog niet voluit zichtbaar, maar naar verwachting zal dit aantal oplopen tot twee op de vijf. Door de coronacrisis is het water ondernemers tot aan de lip pen gestegen en wanneer zij sala rissen niet kunnen uitbetalen In een stad als Hulst wonen 28 000 mensen en als ik even reken zou het nu al kunnen gaan om 5600 mensen en op termijn over het dubbele. Die getallen vind ik schokkend. ,,Maak je geen illusies, als je kijkt op de kaartjes van het CBS komt Zeeuws-Vlaanderen er qua armoedecijfers niet beter uit MONNIKENWERK dan de rest van het land. Toen we in Hulst met Schuldhulpmaatje begonnen, sloten we het eerste jaar al vijftig hulpverleningscon tracten." Neutraal Schuldhulpmaatje is een vrijwilli gersorganisatie met een effectieve aanpak voor begeleiding van men sen met financiële problemen. Schulden hebben is een last waar mensen niet makkelijk over pra ten, maar schulden verdwijnen niet als je erover zwijgt en groeien als je er niks aan doet. Schuldhulp maatje geeft geen geld, maar bege leidt bij het oplossen van de pro blemen. Het gaat om een duur zaam effect. ,,Iedereen die hulp nodig heeft kan bij ons terecht. Schuldhulpmaatje komt voort vanuit kerken. Maar hier in Zeeuws-Vlaanderen dragen we dat bepaald niet uit, we staan er neutraal in. Bij de vrijwilligers noch de mensen die hulp vragen is het van belang dat ze de een of an dere levensovertuiging hebben. De maatjes zijn vooral deskundig, ze krijgen een opleiding en hou den hun kennis up to date." In Zeeuws-Vlaanderen draait Schuldhulpmaatje sinds twee jaar in Hulst. In de gemeente Sluis komt het van de grond en in Ter- neuzen? Voor het starten van Schuldhulpmaatje zijn er voor waarden. Bijvoorbeeld dat er af spraken worden gemaakt tussen de burgerlijke gemeente en een sa menwerkingsverband van drie kerken. „Gemeenten hebben vanaf begin dit jaar te maken gekregen met de wet vroegsignalering. Wanneer iemand een betalings achterstand heeft voor huur, gas- water-licht of een zorgverzeke ring, móet de gemeente actie on dernemen. Schuldhulpmaatjes kunnen daarbij een rol spelen." Maar waarom moeten er drie kerken meedoen? Het idee is dat er dan voldoende draagvlak is om het initiatief van de grond te krijgen. ,,Terneuzen is achttien kerkelijke organisaties rijk, dus dat lijkt geen probleem. Twee protestantse ker ken uit Hoek en Axel willen mee doen, maar die derde kerk laat op zich wachten." Criticasters vragen zich af wat er zo moeilijk kan zijn om samen te werken. ,,Ach, dat moet je niet te somber zien, wij willen vanuit de caritas zeker iets doen", meent pastor Niek van Wa terschoot van de Elisabethparo- chie. ,,Dinsdag is er om 20.00 uur een informatiebijeenkomst over Schuldhulpmaatje in de PKN-kerk van Hoek. Die derde kerk komt er echt." Ik hoop het maar, want de noodzaak vraagt om daden. ZATERDAG 26 JUNI 2021 GO Gelaagde installatie Runge Nico Out Recensie G Detail van het werk van Nanda Runge. FOTO NICO OUT T/m 11/7. Bewaerschole, West straat 18, Burgh-Haamstede. Vr., za. en zo. 14.00 - 17.00 uur. José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk - José Baars Een van de hangende sculpturen van Nanda Runge. foto nico out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34