WEER EVEN THUIS 8 In haar jeugd werd ze jarenlang vier dagen per week liefdevol opgevangen door haar grootouders in de Roeselaerestraat in Sint Kruis. Tegenwoordig woont Marieke de Cocq met Stijn Noteboom en hun twee kinderen Lauren en Axel op deze voor haar zo dierbare plek. Ze hebben het oude huis van haar grootouders on herkenbaar veranderd. De buitenmuren werden binnenmuren; de entree is verplaatst naar om de hoek; al het verouderde leidingwerk is aangepast en er kwam overal vloerverwarming. Binnen is het ruim, strak en modern: een royale hal, grote deuren, een L-vormige woonkamer met open keuken, waar de zon vanuit de tuin op het zuiden via twee wandgrote schuifpuien de grijze betonnen pla vuizen laat oplichten. Bijna niets herinnert meer aan vroeger, vertelt Marieke de Cocq (28), Prepresser in drukkerij Buromac in Brugge. Ze il lustreert het met de foto's van hoe het ooit was. Alleen het uitzicht is onaangetast; vanachter het vrij staande keukenblok zie je nog steeds door de tuin heen hoe boven de ach terliggende landerijen wolken voor bijdrijven. ,,Het was de bedoeling dat we hier naast oma zouden wonen," zegt Ma rieke. ,,Opa overleed al toen ik twaalf was, en in 2013 kreeg oma een her seninfarct, waardoor ze hulpbehoe vend werd en niet meer kon praten. Ze vond het verschrikkelijk moeilijk haar autonomie te moeten opgeven. Om haar toch zo lang mogelijk hier te kunnen houden, wilde ik na al die ja ren goede zorg voor mij nu heel graag voor haar zorgen." Met behulp van een oom en neef met een aannemersbedrijf verbouw den Stijn, zelfstandig hovenier, en zij, eerst de voormalige woonkeuken tot zorgunit: ,,Voor oma voelde het ver trouwd, omdat het leven zich altijd al in die ruimte afspeelde. Ze vond het fijn dat ze hier nog kon wonen en dat deze plek in de familie zou blijven. Alles hierbinnen hebben we ruim en breed opgezet speciaal voor haar; zo zou zij vanuit de zorgunit zelfstandig met haar rolstoel bij ons op de koffie kunnen komen." Eigen kamer en bed Marieke groeide als enig kind van werkende ouders op in Aardenburg, maar voor een belangrijk deel ook in Sint Kruis. Haar grootouders zorgden voor haar vanaf haar geboorte: ,,Ik had hier een eigen kamer met een bed. Oma bracht me naar de peuter speelzaal en haalde me weer op. De kast puilde uit van de voorlees- en kleurboeken, en ze ging met mij en Anne en Martijn, twee kinderen uit de buurt, naar de speeltuin. Verder mocht ik helpen als opa en zij in de moestuin bezig waren. Ook reed ik gezellig mee als ze de aspergebestel lingen van het bedrijf van mijn oom rondbrachten." Middelpunt van de familie Al die jaren werden in de Roeselae- restraat de feestdagen uitgebreid ge vierd. ,,Opa en oma waren hier het middelpunt van de familie. Later, toen oma ouder werd, nam mijn tante de organisatie over; zij woont hier wat verderop in het dorp, dus sindsdien komen we daar bij elkaar." Voordat Stijn en zij in 2017 met de verbouwing van het huis begonnen, hebben ze er met iedereen nog een keer gegeten om afscheid te nemen van de sfeer van weleer: ,,Hoewel oma daar niet sentimenteel over deed, en altijd al had gezegd dat emo tionele waarde niet in spullen zit, maar in jezelf." Die gedachte hielp haar toen ze de zorgunit weer sloopten. ,,Oma stierf in 2017. We hebben uiteindelijk nét niet naast elkaar gewoond. Wel heeft ze nog gezien dat we de plavuizen legden. Ze glimlachte, en beduidde dat ze die heel mooi vond." Volgende generatie Voor het slapengaan, vertelt Marieke, tekende oma altijd een kruisje op haar voorhoofd en zei dan: 'God ze gen je en bewaar je.' ,,Het is een mooi ritueel. Ik doe het nu elke avond bij onze kinderen." Na de geboorte van hun dochter Lauren (1) en zoon Axel, dit voorjaar, ging ze vanuit het zie kenhuis naar de begraafplaats waar haar grootouders rusten. ,,Ik mis hen nog steeds. Maar zo heb ik hen toch laten kennismaken met de volgende generatie die hier zal opgroeien." Het is een mooi ritueel. Ik doe het nu elke avond bij onze kinderen Vanaf de lagere school reed ze met een taxibusje vanuit Aardenburg naar Sint Kruis: ,,Dan zat oma aan de keukentafel met sap, hielp mij met huiswerk en bakte ronde cake of sui- kerspekken." Als ze ziek was, sjouw den opa en oma haar bed uit het ka mertje naar de woonkeuken en in stalleerden haar voor het raam, zodat zij vanonder de dekens hen in de tuin kon zien. ,,Soms mocht ik televisie kijken en daar ook warm eten." Oma was geïnteresseerd en volgde alle ontwikkelingen van haar klein dochter op de voet. Ook later nog, toen oppassen niet meer hoefde: ,,Ze was niet geknakt toen ze weduwe werd, maar een vitale en moderne vrouw; met vriendinnetjes mocht ik altijd bij haar op zolder slapen. En toen ik 16 jaar was en 's avonds ging stappen, haalde ze me op in haar groene Audi." ZATERDAG 26 JUNI 2021 GO 'Ik wilde nu voor mijn oma zorgen Jacoline Vlaander Heeft u herinneringen aan uw ouder lijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact op nemen met Ab van der Sluis: 08801 30203, chefnieuws@pzc.nl. Marieke (7) tussen haar beide grootou ders voor het huis, ter ere van hun 50-jarig huwelijk op 27 sep tember 1999. - Marieke de Cocq Marieke de Cocq voor het geheel gerenoveerde huis in de Roeselae- restraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32