II Politie langs300adressen in Dauwendaele 5 VEEL CAFÉS VOORZICHTIG KIJKEN NAAR NEDERLAND-TSJECHIË Wij zijn oranje.... Wij zijn. Joey zingt uit volle borst mee als hij vlagge tjes ophangt in 'zijn' café Nationaal in Goes. Maar hij zit zondag op de tribune in Boeda pest. Hij wel. Jij niet? Dan kun je de wedstrijd in Nationaal op tv- schermen volgen. Net als bij andere cafés in Zeeland. Al is dat wel zittend en op 1,5 meter. „Toch maken we er een feestje van." De hele week gaat het bij Joey Hubers thuis maar over één ding: Oranje. De bedrijfslei der van Café Nationaal aan de Grote Markt in Goes gaat samen met eigenaar René Verhoef naar Boedapest om de wedstrijd tegen Tsjechië te bekijken. ,,Echt, zo leuk. We hebben alles geregeld. Zondagochtend vroeg vliegen we." Lang was onduidelijk óf en wat ze in hun café konden organiseren. Dus toen ze tribunekaarten kon den krijgen, waagden ze het erop, vertelt Joey. Pas op het laatste moment werd duidelijk dat er in cafés weer Oranjefeestjes mogelijk zijn. Al is het zeker niet zo dat de boel dit weekend helemaal los kan. ,,Nee, het is niet massaal met zijn allen springen op de bar", lacht René. „Iedereen moet blijven zitten en 1,5 meter afstand houden, zowel binnen als buiten op het terras." Maar dat houdt Joey en René niet tegen om er iets leuks van te maken. ,,We zetten zowel binnen als buiten schermen neer", vertelt René. ,,Op het terras staan drie grote tv-schermen. Daar kunnen zo'n 50 mensen zitten. Een van de regels waar we ons aan moeten houden is dat de schermen buiten zo staan dat iemand die langs het terras loopt niet kan meekijken. In het café zelf hebben we ook nog eens plek voor een man of 30, 40. Ook daar staan schermen." Bij Nationaal kiezen ze er deze keer nog niet voor om toegangs- testen te verplichten, zodat alle re gels losgelaten kunnen worden. ,,Mensen moeten zich wel regis treren, maar dat is niet anders dan anders." Posters en slingers Joey probeert ondertussen de sfeer erin te brengen. ,,We zijn al druk bezig met het ophangen van vlag- getjes, banners, posters en slin gers. Ik merk dat het EK en Oranje steeds meer begint te leven." Dat merken ze in andere kroe gen ook wel. Maar toch. Zelfs in het weekend waarin vrijwel alle coronaregels wegvallen, blijven ondernemers voorzichtig. Som mige wagen het er nog even niet op om schermen neer te zetten voor het Nederlands elftal. ,,Je kan nog niet alles. Als men sen een biertje drinken is het las tig om hen op hun plek te laten zitten", zegt Annika Meijboom van café-restaurant Soif in Vlissin- gen. ,,Daarom kiezen we er nu nog even niet voor. Na al die tijd draaien we weer. Ik zit nu niet te wachten op een waarschuwing of een boete omdat mensen zich niet aan de regels houden." Maar wat als Oranje zich verder het toernooi in schopt? „Misschien dat we dan wel schermen neerzet ten. Dan weten we een beetje hoe het allemaal gaat, misschien mag er dan ook wat meer. Dan wordt Je kan nog niet alles. Als mensen een biertje drinken is het lastig hen op hun plek te laten zitten het wat makkelijker om mee te gaan in de Oranjegekte. Want, weet je, ik vind dat ook heel erg leuk. We zagen dat in voorgaande jaren. Hoe verder Oranje komt, hoe leuker het wordt, hoe meer sfeer er is." Omslachtig Helemaal geen gekke gedachte hoor. Ook Camiel van Tiggelhoven van eetcafé De Banjaard in Zierik- zee gaat nog niet volledig van de rem. ,,Op het terras zetten we nog geen schermen neer. Maar in het eetcafé zelf heb ik twee televisies hangen en een beamer. Die gaan wel aan." Ook hij wijst op de regels. ,,Bin- nen gaan we met een mannetje of 30, denk ik, voetbal kijken. Nor maal staat het bomvol, maar dat kan nu niet. Want zitplaatsen zijn verplicht en mensen moeten 1,5 meter afstand houden." Om bin nen te komen, moet je je registre ren. ,,Om nu met toegangstesten te gaan werken wordt voor deze keer omslachtig. ,,We zijn al blij dat dit mag. Eindelijk toch met een leuk clubje voetbal kijken." Juist, dat dus. Precies wat Tom van Dorsselaer zegt. De eigenaar van café Boozz in Hulst maakt er gewoon het beste van. ,,Heel veel mensen denken dat ze helemaal los kunnen gaan, maar dat is niet zo. Maar weet je, dit kan weer. Blij toe. We hebben plek voor een man of 25. Normaal zouden we zo'n 70 of 80 man kwijt kunnen. Maar hoe dan ook, we gaan er echt iets leuks van maken." De politie maakte woensdag be kend dat met bijna twintig aanhou dingen van jongens tussen de 15 en 24 jaar, een jeugdbende is opgerold in de wijk Dauwendaele. Die hield zich vooral bezig met drugshandel, maar de politie ontdekte ook ver banden met overvallen en ripdeals. De groep noemt zich Zone 8. Donderdag trokken twaalf agen ten de wijk in om met bewoners te praten. Zij bezochten driehonderd adressen. ,,Over het algemeen be vestigen bewoners het beeld wat politie en justitie reeds hadden op gedaan tijdens het politieonder zoek. Mobiele camera Veel bewoners geven aan dat de overlast minder is geworden sinds er eind 2020 een mobiele camera in de Meanderhofstraat is geplaatst. Sommigen spraken wel hun zorgen uit dat de camera binnenkort weg gaat. Zij vrezen dat de overlast weer toeneemt", meldt de politie. Of extra bewijzen zijn gevonden voor de misdrijven kan woordvoer der Alwin Don niet zeggen. ,,Met die analyse zijn we nog bezig. We hebben véél mensen gesproken." De politie sprak woensdag het vermoeden uit dat buurtbewoners meer weten dan ze tot nu toe heb ben verteld, omdat ze bang zijn met agenten te praten. Tijdens het buurtonderzoek werd toch goed meegewerkt, zegt Don. ,,Ze zijn te rughoudend, maar durven nu toch wel te praten." Het buurtonderzoek is nog niet afgerond. De politie vraagt mensen die iets weten om contact op te ne men via 0900-8844; via het Politie WhatsApp-nummer 06 1220 7006; of via Meld Misdaad Anoniem (0800 - 7000). zaterdag 26 juni 2021 'We kunnen nog niet volledig los' Jeffrey Kutterink Goes Joey Hubers en Hatice van Riet raken al in Oranjestemming. Dat geldt zeker voor Joey. Hij ziet de wedstrijd niet in 'zijn' Nationaal, maar op de tribune in Boedapest. foto marcelle davidse -Annika Meijboom van Soif zet deze wedstrijd geen schermen neer Een groot buurtonderzoek naar de jeugdbende in Middelburg bevestigt het beeld dat de poli tie heeft over de groep. Het is nog te vroeg om vast te stellen dat er ook ondersteunend be wijsmateriaal of ontbrekende puzzelstukjes zijn gevonden. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29