ZEELAND 3 SHALLOW WATER BLACKOUT Mark wilde zo graag commando worden." Dan gaat het fout Mark komt na een oefening boven water. Hij begint te hyperventile ren. Een collega helpt hem met ademhalingsoefeningen. Hij haalt een aantal keren zeer kort adem en duikt dan weer onder. Na 30 secon den komt hij weer boven. Maar dan wordt het zwart voor zijn ogen. Hij raakt bewusteloos en zakt weer naar beneden. De oefening loopt door. De andere commando's ko men ook boven water. Het blijft stil. De instructeurs tellen de koppen: eentje mist. Ze springen direct het water in en halen Mark boven wa ter. Dan gaat het snel. Mark krijgt eerste hulp. Een traumahelikopter is onderweg. Even later wordt hij in een ambulance gereanimeerd. En bij aankomst in het Erasmus MC in Rotterdam nog een keer. De ver pleegkundigen hebben moeite zijn hart op gang te houden. Intussen rijden Annie en haar man naar het ziekenhuis. ,,Je denkt dan nog ge woon dat het allemaal goedkomt", zegt ze. Besef dat je zoon overlijdt Het weekend daarvoor zag ze haar zoon nog op zijn verjaardag. Hij was in topconditie. Nu ziet ze hem treu rig liggen aan apparaten die hem in leven houden. Zijn overlevingskans is minimaal. Toch is er plots een op leving. Mark begint weer zelf te ademen. Maar het blijkt valse hoop. Zijn hersenen sterven af. ,,De prik kel om te ademen komt uit de her senstam, maar die prikkel is het laatste wat afsterft", zegt Annie. De tijd die hen nog rest gebruikt de familie - zijn ouders, drie zussen, Soms kon ik niet huilen, alleen maar schreeuwen zoveel pijn had ik broer en zijn vriendin - om afscheid te nemen. ,,Die tijd heb je echt no dig. Je hoofd kan niet beseffen dat j e zoon gaat overlijden", zegt Annie. „Mensen denken weleens: 'Wat heb je eraan als hij toch niet kan te rugpraten?' Haar stem breekt. ,,Maar alles wat je ooit nog wil zeg gen tegen je kind, kan je dan nog één laatste keer tegen hem zeggen." Kort na middernacht, op maan dag 22 oktober, overlijdt Mark. Impact is enorm In de dagen erna wordt zijn lichaam onderzocht. Er wordt geen doods oorzaak gevonden. Mark wordt naar Hoek gebracht, waar hij in zijn ouderlijk huis wordt opgebaard. Op zijn begrafenis komen ruim 800 mensen: vrienden, familie, col lega's, oud-klasgenoten en militai ren bewijzen hem de laatste eer. Voor de familie verloopt alles in een roes. De impact op hun leven is enorm. ,,Het verdriet is zo groot. Soms kon ik niet huilen, alleen maar schreeuwen, zo'n pijn had ik", zegt Annie. ,,Je verliest een deel van je zelf. Je voelt je geamputeerd. Het is een pijn die ook nu, drie jaar later, niet weggaat. Het is er altijd. Je moet ermee leven, het gaat met ups en downs. Maar er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan hem denk." Na twee jaar pas een doodsoorzaak Toch worstelt de familie nog lang met de vraag: hoe kon Mark zo plots sterven? Pas twee jaar na zijn dood, vorig jaar oktober, komt het ant woord. Uit het eindrapport van De fensie blijkt dat Mark zeer waar schijnlijk is overleden aan 'Shallow Water Blackout', ofwel: bewuste loosheid in ondiep water. Het relatief onbekende fenomeen treedt vaak op bij mensen die hy perventileren voor ze onder water duiken. Door de korte ademhalin gen verlies je te veel koolzuurgas bij het uitademen en komt er te weinig zuurstof binnen bij het inademen. En door dat tekort aan zuurstof raak je plots bewusteloos. Het kan ieder een overkomen die onder water zijn adem inhoudt. 350 kilometer te voet door Nederland Annie laat het daar niet bij zitten. Ze stelt een doel. Ze vertrekt deze maandag op een 'pelgrimstocht' dwars door Nederland, langs plek ken die belangrijk waren voor haar zoon. Ze gaat te voet van Hoek, via Roosendaal naar het Drentse Ha- velte, zo'n 350 kilometer verderop. Met de militaire rugtas van haar zoon op haar rug. Met haar reis wil ze geld ophalen. Ze schenkt het aan organisaties die bekendheid geven aan 'Shallow Water Blackout'. „Ik start gewoon thuis in Hoek en loop via Breskens naar Goes." Daar overhandigt ze een cheque van 1000 euro aan de Defensie-vooropleiding Veiligheid Vakmanschap, die Mark ook doorliep. Vervolgens vertrekt ze naar Roo sendaal, naar zwembad De Stok en zijn oude kazerne. Daarna reist ze naar Drenthe. Annie neemt haar tijd. ,,Ik heb een slechte heup dus als ik een weekje moet rusten, doe ik dat ook. En sommige stukken doe ik op de fiets. Ik hoop zo'n 20 tot 30 kilometer per dag te halen." Slapen doet ze bij vrienden, kennis sen en rustplaatsen onderweg. Voor 22 oktober, Marks sterfdatum, wil ze in het Drentse Havelte zijn. Bewust worden ,,Ik wil geen paniek zaaien, maar mensen wel waarschuwen. En niet alleen mensen die beroepsmatig het water induiken, maar ook jon geren. Als je te snel ademhaalt voor je weer onder water gaat kan je in problemen komen. Met jonge kin deren in het water is het dan ook extra opletten. Ik hoop dat meer mensen bewust worden van het gevaar door mijn verhaal." Tot nu heeft Annie al 4000 euro opgehaald via haar doneerpagina: doneeractie.nl/shallow-water- blackout/-49874. zaterdag 26 juni 2021 M Annie Ruben-van Driel uit Hoek loopt ko mende weken met de rugzak van haar overle den zoon van Zeeland naar Drenthe om aan dacht te vragen voor Shallow Water Blackout. FOTO ANNE HANA - Annie Ruben-van Driel (60) Mark Ruben. foto defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27