'Zat de wereld nog wel op te wachten?' Talkshows Op1 en De Vooravond verhuizen eerder naar Hilversum 20 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV BEZINNING NIEUWE PLAAT Dat er gisteren met de EP Polaroids_01 vijf nieuwe nummers van Bl0f verschenen, is minder vanzelfsprekend dan het lijkt. De bandleden verkenden in het coronajaar andere carrièrepaden. „Ik wilde chi gong-docent worden." Je zou het bijna vergeten door alle ophef over de hysterische verjongingskuur van de NPO en de baggerprogramma's die het oplevert. Of als je te vaak kijkt naar al die vlug-vlug in elkaar ge flanste BN'ers-doen-een-kunstje-shows bij de com merciële zenders. Maar er wordt ook genoeg bloed mooie tv gemaakt in Nederland. Dat realiseerde ik me gistermiddag weer eens toen ik om me heen keek in het Ketelhuis in Am sterdam, waar de Zilveren Nipkowschijf (de prijs van tv-critici en -journalisten voor het beste pro gramma) werd uitgereikt. Daar zat Coen Verbraak met zijn team van het indrukwekkende Srebrenica - de machteloze missie van Dutchbat, dat na 25 jaar onze blik op dit nationale trauma heeft verbreed. De mensen achter Nieuwsuur, die afgelopen ver kiezingen de lijsttrekkers niet onthaalden met spek koek en gezellige ditjes en datjes over hun lievelings muziek, maar ze gewoon ouderwets degelijk bevroe gen over hun standpunten en beloften. De jongens van Even tot hier, die elke zaterdagavond een feestje bouwen. De makers van Het Sinterklaasjournaal, die er al twintig jaar in slagen om zowel jong als oud in november een paar plezierige weken te bezorgen. Ik zag Beau van Erven Dorens, producent van De Wasstraat, een documentairereeks van omroep Hu man die ik niet genoeg bij u onder de aandacht kan brengen. Zie vooral met eigen ogen hoe eigenaar Martin - ook aanwezig in de zaal en zo'n ontzettend leuke man - niet alleen een baas is voor zijn werk nemers, stuk voor stuk jongens met een rugzakje, maar ook vader, praatpaal, mentor en probleemop losser. Hij en de serie inspireerden inmiddels tal van andere bedrijven. En zo waren er meer bijzondere programma's af gelopen tv-seizoen. Die misschien niet voor een Nipkowschijf in aanmerking kwamen, maar wel vér boven het maaiveld van middelmatigheid uitstaken. Oogappels. Klassen. Klem 3. De Kinderen van Ruiner- wold. The Masked Singer, jazeker, die ook, geweldig vrijdagavondvermaak voor het hele gezin. De Verra ders, niet mijn genre, maar knap bedacht. En ja, ik ga hem toch noemen in dit rijtje: Chateau Meiland, om dat ik altijd om die familie moet lachen, hoe voorge kookt het laatste seizoen ook was. Televisie blijft een fantastisch medium dat infor meert, inspireert, amuseert, emotioneert en dat je het andere moment van pure ergernis uit het raam wilt mikken. En soms ook alles tegelijk. Zo kreeg ik gisteren braakneigingen van dat aanstellerige gedoe in Humberto over het Italiaanse volkslied, waaraan Humberto zelf natuurlijk weer volop meedeed. Pfff, wat een ego die man, er is soms niet door heen te komen als kijker. Om een paar minuten la ter bij diezelfde Humberto ontroerd te raken door de broze Ernst Daniël Smid en Rob de Nijs die aan dacht vroegen voor Parkinson. Dat was niet voor het eerst, maar het menselijk verval blijft confronterend om te zien, en dan vooral hoe genadeloos en onom keerbaar het is. Misschien zeg ik het niet vaak genoeg, daarom vandaag vanuit de grond van mijn hart: tv, wat houd ik toch van je. Quote van de dag Soldaat van Oranje door Miller speelt Major in The Crown Weer Feest op Kasteel Alexander van Eenennaam Het was deze week weer even wennen om met zijn vieren in de oefenruimte te staan. Omdat Bl0f dit weekend optreedt tijdens een digitale versie van Concert at Sea (Concert at Home) en later dit jaar weer liveshows speelt, waren de oefensessies hard nodig om de 'roest' eraf te halen. Na meer dan een jaar waarin de vier nauwelijks samenspeelden, was de routine even weg. Na tuurlijk nam Bl0f nieuwe muziek op - de gisteren verschenen EP Polaroids_01 (zie kader) levert het bewijs - maar het was geen moment een vervan ging van het echte werk. ,,En een livestream is niets voor ons'', zegt bassist en tekstschrijver Peter Slager (52). ,,Di-Rect deed dat wel heel goed, dus dat ligt aan ons, maar wij missen dan te veel de energie van het publiek.'' Zanger en gitarist Paskal Jakobsen (47): ,,Wij vinden het ook niet leuk om te oefenen, dan ont breekt er altijd energie. Een gerepeteerde versie van een lied is bij ons zelden goed genoeg om op te nemen.'' Voor een band die al bijna drie decennia bestaat en al veertig nummers in de Top 40 heeft gehad lijkt het doodgewoon dat er nieuwe muziek uit komt. De realiteit is anders. Voor het eerst dachten de vier tijdens de door corona opgelegde pauze serieus na over een leven zonder Bl0f. ,,Door nood gedwongen, want we misten elk perspectief'', zegt drummer Norman Bonink (57). ,,Ik wilde chi gong-docent worden. Ik beoefen dat elke ochtend, het houdt het midden tussen yoga en tai chi. Ik heb er serieus over gedacht om me daar op te gaan toeleggen.'' Chi gong, een vorm van meditatie, hielp de drummer ook toch voor Bl0f te kiezen. ,,Diep van binnen is dat een wezenlijke behoefte van mij, om met die band op het podium te staan. Die energie en dynamiek zijn een tegengewicht voor het introverte van chi gong.'' Twijfel Bonink was niet de enige die kampte met de wezenlijke vraag: waarheen, waarvoor? ,,Het afge lopen jaar was een uitgelezen moment om mezelf af te vragen of ik dit nog wel wilde, als de wereld weer open zou gaan'', zegt Jakobsen. ,,Ik heb geke ken wat ik zou kunnen doen naast, maar ook in plaats van de band. Er was best even twijfel, maar lang duurde het niet voordat ik erachter kwam dat ik dit nog niet kwijt wil. De gedeelde ervaringen die wij nog altijd opdoen zouden niet zo mooi zijn als ik ze in mijn eentje opdoe, of met ingehuurde muzikanten.'' Bas Kennis, de 47-jarige toetsenist van de band, had van de vier de minste twijfels. ,,Net als zoveel andere mensen had ik ook echt wel momenten waarop ik even niet wist waar het heen zou gaan. Maar voor mij was deze periode vooral een beves tiging wat ik al wist; dat ik als muzikant het meest gelukkig ben." Bij bassist Slager mengden de twijfels en onze kerheid over de toekomst zich met de frustratie over alle afgelaste projecten, zowel solo als met De talkshows Op1 en De Voor avond worden al eind augus tus, aan het begin van het nieuwe televisieseizoen, uitge zonden vanuit Hilversum en niet meer vanuit Amsterdam. Dan starten de redacties op het Mediapark, waar de uitzendin gen in Studio 3 en 4 worden op genomen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de verhuizing pas eind van dit kalenderjaar plaats zou vinden. Jarenlang waren de program ma's gesitueerd op het Wester- gasterrein in Amsterdam-West, net als De Wereld Draait Door, Jinek, Pauw en M. Ook de laatst- genoemde talkshow, die pas in het najaar weer op de buis is, vertrekt uit de Westergasfabriek, maar het is nog niet duidelijk waarheen. Efficiency ,,Waarschijnlijk wordt dat ook Hilversum, maar we weten nog niet waar", aldus een woord voerder van KRONCRV, de omroep van M. ,,De NPO en de omroepen kijken altijd naar alle mogelijkheden rond de locaties van programma's, ook met het oog op efficiency en kosten", stelde een woordvoerder van de publieke omroep eerder. Voor De Vooravond stelde BNNVara onlangs twee nieuwe presentatoren aan. Sophie Hil- brand en Khalid Kasem nemen voortaan om beurten de presen tatie voor hun rekening. Zij ver vangen Renze Klamer en Fidan Ekiz, die tot hun verbijstering van de talkshow werden afge haald. Gezien het wegvallen van Sophie Hilbrand bij Op1 zoekt BNNVara nog naar een vervan ger naast Hugo Logtenberg. De omroep stelde voor deze zomer sowieso Natasja Gibbs en Erik Dijkstra aan om vier weken in te vallen als presentatieduo bij Op1. Lieve prins, ik stuur je een bosi en een brasa om verder te genezen Bloedmooi zaterdag 26 juni 2021 sIjTHEATER IUHU1R THEATER Soldaat van Oranje - De Mu sical is vanaf ok tober weer te zien in de Thea- terHangaar in Katwijk, heeft producent NEW Productions laten weten. De succesvolste Nederlandse musical aller tij den kan na een pauze van bijna achttien maan den weer voor publiek ge speeld worden. TELEVISIE Jonny Lee Miller speelt de rol van voormalig Brits premier John Major in The Crown (Netflix). Miller, bekend van de film Trainspot ting, zal de rol in ieder geval ver tolken in het vijfde seizoen. Die reeks volgt de Britse ko ninklijke familie vanaf 1990, het jaar dat Major premier werd. THEATER De Club van Sinterklaas gaat opnieuw het theater in met de show Feest op het Kasteel, in het Afas Cir custheater in Scheveningen en het Beatrix Theater in Utrecht. Naast de Pieten en Sinterklaas zul len Luan en Lu- cilla Bellinga van de vlogfami- lie De Bellinga's te zien zijn. - Een lief briefje van oud nieuwslezeres Noraly Beyer(74) aan Joost Prinsen (79) was het begin van hun latrelatie, verklapt de acteur aan de Volkskrant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20