De flets, kaas en melk: MEDIA CULTUUR 19 Kunstenaars lieten zich inspireren door Nederlandse iconen. Het resultaat is te zien in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. Zo komen dagjesmensen met kunst en design in aanraking - en de makers met een groot publiek. 2 - - en groot fietswiel stuitert de lucht in. En nog eens. De zwaartekracht dwingt het wiel telkens naar bene den, naar een draaiende rol rood asfalt. Door een oneffenheid daarin, zwiept het wiel zo weer omhoog. Dit is fietsen in Nederland, volgens de Utrechtse kunstenaar Bart Schalekamp. Vroeg of laat kom je altijd die kuil tegen op het fietspad, of juist die boomwortel die het fietspad splijt. Schalekamp: ,,Wat vooral lastig was: ik probeerde afgelopen winter aan rood asfalt te komen, maar dan zijn alle asfaltfabrieken dicht vanwege de kou. En dan is rood asfalt ook nog eens een stuk zeldzamer dan zwart asfalt, hoeveel fietsstroken we ook hebben in Nederland.'' Schalekamp bedacht en maakte de installatie voor het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen, waar de hele zomer de tentoonstelling 'Must See' naast de permanente expositie te zien is. Vijftien kunste naars/grafisch ontwerpers/designers kregen van curator Anne van der Veen een Nederlands icoon en maakten daar naar eigen inzicht een kunstwerk van, dat ook nog eens goed paste in het Zuiderzee- museum. Daar zijn gebouwen (huizen, boerde rijen, een kerk) uit het gebied rond de vroegere Zuiderzee heen gebracht of nagebouwd. Neem de kerk in het openluchtmuseum: steen voor steen afgebroken in Wieringen en steen voor steen weer opgebouwd aan de boorden van het IJsselmeer. Iets verderop: het voormalige kaashuis uit Landsmeer, dat in z'n geheel is overgebracht naar het museum. Zo'n beetje tussen die twee ge bouwen in, op het dorpsplein, staat nu een enorm blok kaas op een gigantische plank: een vondst van de Utrechtse ontwerpstudio Kars+Boom. Omdat op het plein allerlei oud-Hollandse spelen ge speeld kunnen worden door museumbezoekers, hebben de makers van hun blok kaas een puzzel gemaakt, met allerlei aspecten van kaas op hun af beeldingen. Van de Alkmaarse kaasmarkt tot de veganvorm van het product. Melkbussen Van kaas is het een kleine stap naar melk; vlak ach ter de kaasplank staat een boerderij uit het Friese dorp Baard. Op de plek in de stal waar ooit de koeien stonden, lopen nu negen melkbussen voortdurend over. Een ingeving van kunstenaar Maze de Boer. ,,Hij staat kritisch tegenover de overconsumptie en heeft dat zo uitgebeeld", verduidelijkt curator Van der Veen, die al eerder exposities op bijzondere plekken samenstelde, zoals Pa leis Soestdijk en de voormalige Bijlmerbajes in Amsterdam. „Wat ik hier geweldig aan vind, is dat dagjesmensen in dit museum met beeldende kunst in aanraking komen, op een moment dat ze er niet op verdacht zijn. Onder hen zullen veel mensen zijn die nooit een galerie of kunstmuseum bezoeken. En de kunste naars kunnen hier maandenlang exposeren, dat is nogal anders dan twee dagen in een ga lerie staan. En er komen hier jaarlijks zo'n 250.000 bezoekers, ook nogal een verschil.'' Kunst in de buitenlucht is anders, dat blijkt vooral bij het thema 'properheid'. Kunstenaar Sander Wassink (what's in a name) maakte grote roze zeepsculpturen, die de traditionele boenstoepjes van huisvrouwen in het toen malige Zuiderzeegebied volgens het museum 'transformeren tot een eigentijds altaar, waarop het reinigen niet alleen een prakti sche, maar ook een rituele betekenis krijgt'. Door de hoge temperaturen van de laatste weken veranderen de sculpturen van kleur. Van felroze nu roomwit. Maar toch? Properheid een Nederlands icoon? Van der Veen lacht: ,,Ja joh. Denk alleen maar aan al die witte was die in de wind aan die droogmolens wappert, in tui nen en op het erf van boerderijen. Dat is echt typisch Nederlands. En ook nog eens typisch Zuiderzeegebied!" zaterdag 26 juni 2021 GO Media&Cultuur 3titUttüü Puzzelen met een blok kaas in het Zuiderzeemusuem, bedacht door ontwerpstudio Kars+Boom. fotos Zuiderzeemuseum Nederlandse iconen worden kunst in Zuiderzeemuseum Jeroen Schmale De expositie 'Must See'is tot en met 24 oktober 2021 te zien in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. ..-M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19