We mogen maandag weer naar kantoor effeweg.nl ECONOMIE 17 baas dat wil, maar werkplek moet veilig zijn, met ruimte voor 1,5 meter afstand <SS*/ Volop zomervoordeel, alle reizen met garantiepakket effeweg.nl oF bel 08810 30 800 arbeidsplaats te wijzigen, maar de baas kan het verzoek na overleg met de werknemer zonder enige motivering afwijzen. Wie weigert naar de kantoor te komen, kan het volgens Besselink lastig krijgen. ,,Dat kan niet zomaar, ook niet uit angst voor besmetting of omdat de afgelopen anderhalf jaar zo is gegaan." Als je werkgever zorgt voor een veilige en gezonde werkplek - en ja, dat is zijn plicht - dan moet je als werknemer wel op kantoor komen. Kom je niet opdagen, dan is er sprake van werkweigering. Als de werkgever er een potje van maakt met naleving van hygiëne regels of het afstand houden, dan kan een werknemer thuiswerken wellicht afdwingen. ,,Maar dan nog is dat een hele lastige discussie", waarschuwt Besselink. Overigens kan een werkgever andersom ook bij werk nemers afdwingen dat zij zich aan de hygiëne-, afstands- en overige regels houden. Hoe vervelend of frustrerend het ook is voor medewerkers die niks krijgen, werkgevers zijn het niet verplicht. Volgens de AWVN zijn er heel wat bedrijven die hun per soneel niets betalen. Wel slinkt dat aantal de laatste tijd. Uit onderzoek van XpertHR, uitgevoerd onder ruim tweehon derd hr-professionals, bleek eind vorig jaar dat één op de vijf orga nisaties medewerkers een thuis werkvergoeding gaf. Dat aantal is inmiddels opgeklommen naar 46 procent, bijna de helft. In de meeste gevallen wordt een bedrag tussen de 26 en 50 euro ge geven, ongeveer in lijn met de norm die het Nibud opstelde. Die kwam uit op 2 euro per dag aan extra kosten thuis, zoals stook kosten en koffie, die normaal het bedrijf betaalt. Veel werkgevers hebben sinds de eerste lockdown in maart 2020 (een deel van) de reiskosten vergoeding geschrapt. Uitsluitend werkelijke reisdagen mogen van de fiscus belastingvrij worden ver goed. ,,Anders wordt het gezien als oneigenlijke beloning", zegt Van der Velde van de AWVN. Vraag is of die vergoeding in zijn oude vorm terugkomt. De werkge vers hebben de overheid gevraagd om met het (deels) wegvallen van de reiskostenvergoeding de thuis werkvergoeding fiscaal vriendelijk te maken. ,,Als de fiscus minder kwijt is aan de reiskosten vinden wij het niet zo gek om een uitruil te vragen." Dat is dus uit echt uit den boze, zegt jurist Pascal Besselink van DAS. Als de werkgever erom vraagt, dan hoeft de werknemer daar niet op te antwoorden. De werknemer is vrij om het zijn baas wel of niet te vertellen dat hij gevaccineerd is, maar die informa tie mag vervolgens onder geen be ding worden geregistreerd. Zelfs niet als de werknemer daar toe stemming voor geeft. ,,Wel of niet laten vaccineren is altijd een vrijwillige keuze", bena drukt Besselink. ,,Er bestaat geen wettelijke vaccinatieplicht waarop een werkgever een beroep kan doen. Iedereen in Nederland heeft recht op bescherming van de lichamelijke integriteit en daar hoort de keuzevrijheid voor een vaccinatie bij." Hij verwacht dan ook niet dat een dergelijke plicht vanuit de overheid opgelegd zal worden. Een werkgever mag zijn werkne mers wel vragen om zich te laten vaccineren. Hij mag ze ook stimu leren met extra vakantiedagen of met een bonus verleiden. Volgens Besselink is er geen arbeidsrechte lijke bepaling die zich daartegen verzet. ,,Er mogen echter geen con sequenties zijn voor werknemers die vaccinatie weigeren." Het onderwerp van vaccinaties lijkt (nog) niet te spelen op de werkvloer: bij de FNV zijn amper klachten binnengekomen van mensen die zeggen door hun baas onder druk gezet te zijn om zich te laten vaccineren. ,,We hebben één of twee klachten gehad, dat is al les", zegt woordvoerder Kager. 0 Geld-terug-garantie Repatriëringsgarantie Q Zekerheid via SGR 5 dagen va. €329.- 8 dagen va. 399,- 10 dagen va. 399 va. €499 v'T SÊL i Harzgebergte Village Hotel aan Q Krakau en omgeving Q Barcelona en omgeving Q Salzburgerland, 01 de Costa Holanda Kaprun Boek zonder aanbetaling zaterdag 26 juni 2021 Maar gaan we ook? Een werknemer die thuis wil blijven werken, kan dat niet afdwingen. foto shutterstock 7 Is een werkgever verplicht om een thuiswerkvergoe ding aan zijn personeel te betalen? 8 Keert de reiskostenvergoe ding terug? 9 Kan een werkgever een medewerker straks vragen om een bewijs van vaccina tie? Een werkgever kan dus niks doen om werknemers gevaccineerd te krijgen? ALL INCLUSIVE 8 dagen -d «r Tv Hl, Light All inclusive Vertrek: I9jul, 2 aug, 13 sep, 11 okt ALL incLusive Ontbijt en diner Ontbjjt en diner ALL inclusive Vertrek o.a.: 12,26jul, 9,23 aug, 6,20 sep Vertrek: 19juL, 2,16,23,30 aug, 13,27 sep Vertrek o.a.: 19,26jul, 2,9,30 aug, 11 okt Vertrek o.a.: 3,10,17,24,31 juf 7 aug, 25 sep ALLe fouten voorbehouden. ExcLusief reserveringskosten, CaLamiteitenPonds en SGR bijdrage. ANVR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17