O IRENE VAN DEN BERG 16 ECONOMIE Personeel moet komen als de 1^ Vanaf vandaag is het dan eindelijk zover: we hoeven niet meer thuis te werken. Miljoenen werknemers kunnen terug naar kantoor. Hoe pakt dat uit? Tien vragen over de werkvloer na corona. Het kabinet komt met een financiële tegemoetkoming voor de 70.000 kinderen van gedupeerde ouders in de toeslagen affaire, van 1500 tot 7500 euro. Een karige pleister op de wonde voor de ellende waarin veel van hen op groeiden. Maar ik blijf vooral han gen op het getal 70.000. Zovéél kin deren zijn dus de dupe van de onte rechte verdenkingen en de genade loos harde fraudeaanpak van de Belastingdienst. Dat is bijna de hele bevolking van de stad Gouda. Ik stel me die stad voor zonder jonge ouders met kinderwagens, babyboomers op e-bikes en bier drinkende twintigers op het terras. Maar de straten en huizen gevuld met kinderen in de schulden. Laat ik mijn fictieve stad Kouda noe men, een plek waar de gure wind van armoede waait. En waar de jonge inwoners geen nieuwe jas of schoenen kunnen betalen om hen daartegen te beschermen. De kin deren van Kouda zitten niet op een sportclub en geven geen kinder feestje als ze jarig zijn. Op school presteren ze slechter dan de andere kinderen uit hun klas. Vaak voelen ze zich eenzaam en somber. De afwezigheid van papa's en mama's is helaas geen verzinsel uit de fictieve stad Kouda. Want hoe goed de gedupeerde ouders ook voor hun kinderen wilden zorgen, vaak lukte het hun niet. Veel van hen belandden in een depressie, kinderen werden uit huis geplaatst, gezinnen raakten hun woning kwijt. Een ouder beroofde zichzelf van het leven nadat de Belasting dienst tienduizenden euro's terug vorderde. Wat zou eenzamer zijn, wonen in een huis zonder papa en mama of onderdeel zijn van een gezin waarvan de ouders worden verpulverd door de hardvochtig heid en bureaucratie van de Belas tingdienst? 'Ik voel me al klote sinds mijn vierde', schreef Ricardo (13) in een brief naar de Tweede Kamer. Hij vertelt dat hij zag dat zijn moeder niets meer kon betalen, maar dat hij haar niet kon helpen. 'Ik voelde me als een verspilling van leven en ruimte.' Ricardo raakte depressief en vond geen aansluiting meer bij andere kinderen. 'Ik had geen vrienden en ik werd gepest op school.' Thuis maakten zijn ouders geregeld ruzie vanwege de schul den. 'Ik voelde me rot en alleen. Als er iets was, wilde ik het niet zeggen omdat ik mijn ouders niet nog meer problemen wilde geven.' Ricardo wil de tegemoetkoming van het kabinet gebruiken om later te gaan studeren. Zijn kindertijd krijgt hij niet meer terug, maar hij Tegemoetkoming voor kinderen is karige pleister op de wonde voor hun ellende hoopt op een gelukkiger toekomst. Ricardo weet nog niet dat je met 1500 tot 7500 euro nergens komt als je in Nederland wil gaan studeren. Als uitwonende student heb je vol gens het Nibud meer dan 1000 euro per maand nodig om je vaste lasten te betalen en ook wat over te hou den voor het studentenleven. En daar komt het collegegeld nog bovenop. Oftewel, Ricardo kan van de 'genoegdoening' nog niet eens het eerste jaar van zijn studie beta len. Maar misschien is het wel beter dat hij dat nog even niet weet. Dat zou zijn toekomstdroom in duigen slaan. En zo zijn er nog 69.999 andere verhalen uit Kouda. Neways Electronics Arcelor Mittal Grand Vision Vivoryon De één moet (nog) niet denken aan de grote terugkeer, de ander kan niet wachten tot hij zijn colle ga's weer ziet. Voor de circa 4,5 miljoen kantoormedewerkers is het goed om te weten: en masse terug naar kantoor gaat maandag én de komende weken echt nog niet gebeuren. Het kabinet heeft het oude ad vies (werk thuis, tenzij het niet anders kan) vervangen door een nieuwe: wees maximaal de helft van je werktijd aanwezig op kan toor. Hoe lang dit zal zijn, is niet duidelijk. Een einddatum is niet geprikt. Het kabinet stelt slechts één voor waarde: er moet op kantoor 1,5 meter afstand gehou den houden. En ver- - der moeten de werkgevers en werknemers het onderling maar af stemmen. Volgens de werkgeversver eniging AWVN gaat dat goed, maar voorzitter Piet Fortuin van vakbond CNV denkt daar anders over. Volgens hem is het voor veel werknemers onduidelijk wie wanneer naar kantoor kan komen. ,,Veel bedrij ven hebben dat nog niet op orde. Dit vraagt om een actief beleid van leidinggevenden, om te voorko men dat straks iedereen voor de deur staat." De AWVN verwacht dat bedrij ven het de komende tijd heel voorzichtig en rustig aan gaan op bouwen. ,,Het is niet zo dat nu de sluizen zijn opengegaan we maan dag met z'n allen op hetzelfde moment in diezelfde treincoupé of met z'n allen in de auto weer naar kantoor gaan", zegt woordvoerder Jannes van der Velde. Ook de FNV verwacht dat de terugkeer heel geleidelijk zal gaan. ,,De zomervakantie is sowieso een periode dat het minder druk is op kantoor", zegt woordvoerder José Kager. Volgens Van der Velde zou het niet verstandig zijn om alle maal tegelijkertijd te willen terug keren. ,,Niemand zit te wachten op wederom draconische maatrege len." Werkgeversorganisatie AWVN vroeg haar leden naar hun terug- keerplannen. De definitieve resul- taten van die enquête laten nog op zich wachten, maar de eerste uit komsten wijzen op een mix van thuiswerken en kantoor. Grosso modo willen bedrijven hun perso neel de ene helft van de werkweek thuis en de andere helft op kan toor hebben. Vakbonden zien ook dat veel werknemers voorstander zijn van een mix. Hoe die uitpakt, is vol gens werkgevers en werknemers afhankelijk van het soort bedrijf, de functie of de cultuur. ,,En die behoefte kan per afdeling, per team of per medewerker anders zijn", voegt CNV-voorzitter Piet Fortuin eraan toe. De AWVN ziet veel smaken ont staan: het ene bedrijf wil zijn mensen ruim de helft thuis laten werken, het andere bedrijf wenst medewerkers juist vaker op kan toor te zien. Verzekeraars en ban ken, it-bedrijven en telecom- bedrijven lopen voorop in meer tijd- en plaats onafhankelijk wer ken. Ook in de in dustrie is daar ech ter meer ruimte voor gekomen. „Waar vroeger de opvatting was dat er geen onder scheid gemaakt moest worden tussen personeel op de produc- tievloer en kantoorpersoneel, kunnen mensen die bijvoorbeeld administratief werk doen vaker thuiswerken. Dat is best een evo lutie", vindt Van der Velde. Werkgeversbelangenclub AWVN denkt dat we niet meer zo massaal van negen tot vijf gaan werken. Helemaal verdwijnen zal het niet, maar hun idee is dat er meer sprei ding komt. Uit een recent onder zoek van Okta, een leverancier van identiteitssoftware, bleek al dat dit de voorkeur heeft van veel jonge werknemers. Die vraag leeft bij werkgevers, bij de AWVN kwamen veel vragen binnen of het mogelijk is om werknemers te verplichten naar kantoor te komen. Thuiswerken valt in ieder geval niet af te dwin gen, zegt jurist Pascal Besselink van juridisch dienstverlener DAS. Er bestaat geen wettelijk recht op thuiswerken. Werknemers kunnen wel op grond van de Wet flexibel werken een verzoek indienen om de ^0 @ivandenberg slachtoffers Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O zaterdag 26 juni 2021 GO Koers technolo giebedrijf stijgt na hoger over namebod. Staalconcern profiteert van in frastructuur- fonds VS. Overname bril lenketen voorlo pig in de ijskast. -11% Verlies biotech- bedrijf nam ver der toe. E o Natasja de Groot Utrecht j Zitten we deze maandag weer met z'n allen gezellig op I kantoor en aan de lunch? 2 Gelden er bepaalde corona- regels op de werkvloer, zoals de plicht om een mondkapje te dragen? 3 Voorlopig laat de grote te rugkeer dus op zich wach ten, wat wordt het dan wel? 4 Werknemers willen meer thuis blijven werken, gaan werkgevers daarin mee? 5 Gaan we straks ook weer op kantoortijden aan de slag of mogen we flexibeler werken? 6 Wat als een werknemer niet meer naar kantoor wil komen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16