Is polderen in Wemeldinge wel toekomstbestendig? 6 Mannen zonder hoogtevrees werken aan windturbine bij Terneuzen Analyse Met de lift zijn de mannen naar boven gegaan, waarna ze in de gondel op tachtig meter hoogte via een luik naar buiten kunnen stappen en hun werk kunnen doen. In de kop van de windtur bine langs de Tractaatweg is een (smeer)olielekkage ge weest. Ze moeten de boel schoonmaken. Strikte regels Praten willen de hoogtewer kers, twee Nederlanders en een in Brabant wonende En gelsman, wel. Hun namen la ten ze achterwege. Ze ken- nen het persbeleid van hun bedrijf niet. Het is typerend, ze houden zich strikt aan de regels op grote hoogte én op de grond. Anders kun je dit soort werk niet doen. Ze vinden het ook niet spectaculair wat ze doen, maar als ze de foto's ervan zien, lijken ze toch in elk geval een beetje on der de indruk van wat ze zelf doen. Kan Kapelle een oplossing vin den om de balans te herstellen tussen prettig wonen en toe risme op het voormalige sluizencom- plex in Wemeldinge? Burgemeester en wethouders worstelen er zicht baar mee. Eigenlijk is de huidige situatie op het voormalige sluizencomplex in Wemeldinge heel vreemd. Achttien jaar lang hebben vaste bewoners en eigenaren van tweede woningen in volle harmonie naast elkaar geleefd. Er werd verhuurd, er werd vakantie gevierd en gewoon gewoond. Maar de laatste twee jaar, na een paar zeer vervelende incidenten, staat de boel op scherp. Veel vingers wijzen naar de opkomst van ver- huurplatforms, waardoor de ver huurder minder grip heeft op de gas ten. Maar is dat het enige probleem? Tolerantie daalt Feit is dat in toeristencentra de hou ding ten opzichte van toeristen wat aan het veranderen is. De tolerantie daalt. Vaste bewoners beginnen zich te verzetten tegen de verdere groei. Het is genoeg. Door toename van tweede woningen of toeristische ver huur verdwijnt de sociale cohesie in de buurt en dat doet pijn. Dat uit zich bijvoorbeeld in boosheid over het in pikken van parkeerplaatsen door toe- risten. En waar het feestje van de bu ren nog wordt geaccepteerd, is de avondborrel van de toerist een bron van irritatie. Dit speelt ook een rol in Wemel- dinge. Tijdens een van de sessies over de toekomst van het dorp kwam dui delijk naar voren dat het genoeg was met de toeristen. De angst voor groei leeft ook onder bewoners van het voormalige sluizencomplex. De uit daging voor het gemeentebestuur is dan ook het zoeken van de goede ba lans. En daar horen duidelijk keuzes bij. Angst voor procedures Maar kiest Kapelle daar voor? Voorlo pig niet, uit angst voor langdurige ju- ridische procedures als het bestem mingsplan wordt gewijzigd. Burge meester en wethouders houden het op oer-Hollands polderen met een convenant. Dat lost misschien tijde lijk iets op, maar is niet toekomstbe- stendig. Want je kan wel goede af spraken maken met de huidige ver huurders, als er iemand bij komt die niet wil tekenen begint alles weer van voren af aan. En juist een hel dere, toekomstbestendige oplossing is waar de bewoners van het voorma lige sluizencomplex om vragen. Daarom is het verstandig om een de finitieve oplossing te zoeken, bij voorbeeld door het bestemmings plan toch aan te passen. Ook al kost dat veel moeite en pijn. zaterdag 26 juni 2021 'Zo spectaculair is dit toch niet' Werkzaamheden op grote hoogte aan windturbine in de Koegorspolder langs de Tractaatweg tussen Axel en Terneuzen. fotos anne hana Rijdend over de Tractaat weg van Axel naar Terneu- zen zag je ze hangen deze week, onder de gondel onder een van de 22 wind turbines in de Koegorspol- der: de mannen zonder hoogtevrees. Ze werken voor onderhoudsbedrijf Deutsche Windtechnik, blijkt laat in de middag bij een bezoekje. Harmen van der Werf Terneuzen Hoogtevrees hebben ze in derdaad niet, vertellen ze. Op het voormalige sluizencomplex in Wemeldinge wonen de meeste mensen perma nent. Anderen komen er vakantie vieren en dat wringt. De PZC be steedt hier deze week aandacht aan. Vandaag de laatste aflevering. Melita Lanting Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132