Mijn vriend is een draak tijdens het kaarten Mijn man is bang voor een koutje, maar ik wil juist wat ventilatie Joost MAG T WETEN SINDS TWEE JAAR heb ik een superlieve en knappe vriend. Maar bij het kaartspel verandert hij in een draak. Niks compassie of gevoel. Hij kan het goed, maar ik speel alleen om te spelen en niet om te winnen. Het geeft veel wrijving. Wat te doen? Beter leren kaarten is geen optie, want ik ben blond. JOOST Eerst even de categorie 'dingen die u niet wist'. In Nederland spelen ongeveer een kwart miljoen mensen bridge. De bondscoach verklaarde ooit: 'Hooguit vijf mensen begrijpen het spel echt.' U kunt niet zo goed kaarten. Maar uw lieve vriend begrijpt het waarschijnlijk ook niet allemaal. Tot zover de overeenkomst tussen u beiden. Aanzienlijk groter echter is het verschil. Laat ik dat kaarten eens vervangen door voetballen, want daar hebben we allemaal verstand van. Uw vriend wil graag winnen. Dus hij omzeilt de buiten- spelval, hij beweegt zonder bal en hij jast met een 1- 0 voorsprong vlak voor tijd de bal de tribune in. U geeft niet om winnen. U weet alleen ongeveer welke kant u de bal uit moet schoppen. Uw vriend voetbalt echt, u passeert de tijd met een bal die je niet met je handen mag aanraken. Het heet allebei voetbal, maar het heeft niets met elkaar te maken. Ziedaar de kloof die gaapt tussen de spelletjesmen sen en de mensen die geen flauw idee hebben van het spel en dat 'ik speel voor mijn plezier' noemen. Zelden overigens voor het plezier van de ander. Al eeuwenlang een gigantisch en onoverbrugbaar verschil. U kunt het kaartspel in uw relatie dus beter vervan gen door een ander spel, waarvan zelfs domme blondjes weleens gehoord hebben, geloof ik. MIJN MAN EN IK hebben één kwestie waar we niet uitko men: slaapkamerraam open of dicht? Ik wil ventilatie in de slaapkamer, anders krijg ik hoofdpijn, maar hij is bang kou te vatten. Alleen het ventilatierooster open is niet goed genoeg voor mij, maar hij blijft erbij: raam dicht! En apart slapen willen we niet. JOOST Eerst iets over mezelf, mijn favoriete onderwerp zoals u inmiddels weet. Mijn moeder leerde me om te lezen bij behoorlijk licht: 'Want anders bederf je je ogen, jongen.' Een paar jaar geleden ontmoette ik een oogarts aan wie ik dit vertelde. 'Onzin,' zei hij, 'je ogen bederven, dat bestaat niet.' En toch geloof ik stiekem mijn moeder en niet die man die ervoor geleerd heeft. Want wat ik honderd keer gehoord heb in mijn jonge jaren, gaat er bij mij niet meer uit. Nog iets dat er bij mij ingepompt is en kennelijk bij uw man thuis ook: doe een jas aan, vat geen kou. Tot zover onze moe ders. Nu weer even het woord aan oom dokter: kou vatten bestaat niet. Wij moeten, het is niet anders, kou vatten rubri ceren in de categorie spoken, de bietebauw, de witte wieven en natuurlijk ook ogen bederven. Ik kan hier wel de lolbroek gaan uithangen, mijn oude fout trouwens, maar soms moet je ook eens simpel zeggen waar het op staat. Dus: meneer, uw vrouw heeft gelijk. Ventilatie in de slaapka mer is belangrijk, terwijl kou vatten een sprookje is. Een hard nekkig sprookje maar toch: een sprookje. Dus zet dat raam open. En zorg voor een goed bedlampje zodat u uw ogen niet bederft. e e MEZZA 45 Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (79) een eind op weg is, beantwoordt hij jullie vragen. j Heb je een prangende kwestie om voor te leggen aan Joost Prinsen? Mail dan naar joostmagtweten@dpgmedia.nl z> I O O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 125