'MIJN IJSCOMAN LIET ZICH NIET AFSCHRIKKEN' BY De Liefde boven de ijssalon, bespraken wij de zin van het leven en de liefde. Ik zag het als een zomerflirt. Maar de herfst trad in en mijn gevoelens groeiden. Dit was niet de bedoeling. Mannen zouden franje zijn, een verzetje, meer niet. Nu sprak mijn ijscoman dromen uit over samen oud worden en een zomerhuis in de Italiaanse streek Le Marche. Doodsbenauwd zette ik er een punt achter. Fernando liet niet los. 'Dit is niet wat je wilt,' merkte hij op. Maar hij begreep dat ik tijd nodig had en gaf me die. Soms stond er opeens een boeket bloemen voor mijn deur. Of appte hij alleen een kusje. Hij gunde me mijn rust, maar liet wel merken nog steeds van me te houden. Die eerste breuk hield ik twee maan den vol. Daarna miste ik hem zo, dat ik ja zei tegen een concertkaartje en zwichtte bij het slotakkoord. Dat patroon herhaalde ik nog vier keer in twee jaar tijd. Ik hield van Fernando, of ik nu wilde of niet. Maar alles in mij vocht tegen zijn onvoorwaardelijke, oprechte liefde. Liefde die écht pijn zou kunnen doen, indien ik hem tegen mijn zin kwijtraakte. Mijn dochter, nu 17, verklaarde me voor gek. Zei: 'Je bent zoveel gezeur gewend, dat je geen geluk ziet nu het eindelijk voor je staat.' Fernando bleef ondertussen steady op zijn rots. Liet me uitrazen, en sloot me weer in zijn armen zodra ik daar klaar voor was. Zo kun je een partner niet voor altijd behandelen, dus ploos ik met een psychotherapeut mijn ang sten uit, om te constateren dat mijn dochter gelijk had. Sindsdien durf ik ongeremd geluk kig te zijn met Fernando. In gescheiden huizen en een latconstructie, voor wanneer ik het weer eens op mijn heupen krijg. Dat duurt niet langer dan een paar dagen; daarna treedt altijd de rede in. Een droomgoedzak als deze kom je maar één keer tegen en voor het eerst geloof ik dat we elkaar hebben verdiend.' Rikst: 'Onbaatzuchtige liefde was me onbe kend, tot ik vijf jaar geleden Fernando tegen het lijf liep. Of zijn vitrine eigenlijk; hij was de eigenaar van de ijssalon waar mijn dochter en ik vaak een ijsje haalden. Ik was al een paar jaar single. Na een traumatische jeugd waarin mijn vader geen veilige haven maar een bedreiging vormde, vulde ik mijn leven in met mannen die nooit het beste met me voorhad den. Mannen met machtszucht, controledrang en verslavingsproblemen: ik wist niet beter. Hun giftige aanwezigheid in mijn leven was alles wat ik kende. Toen ik mijn laatste partner de deur wees, veegde ik mijn laatste greintje eigenwaarde er achteraan. Niets voor mij, mannen, besloot ik - uitgeput. Ik was beter af zonder hen, mijn dochter was alle liefde die ik nodig had in mijn leven. Welbewust en geluk kig single, beleefden we heerlijke jaren samen. We reisden, lachten, hielden Netflix-avonden met haar én mijn vriendinnen; ons leven was één grote feelgoodfilm. En toen, middenin een hete zomer, raakten Fernando en ik aan de praat. Wat begon met een gratis ijsje 'voor de mooie dames', eindigde binnen een paar weken steevast in limoncello na sluitingstijd. Als mijn dochter sliep, achter haar slaapkamerraam schuin Na talloze giftige relaties liep Rikst (46) haar 'droomgoedzak' tegen het lijf. Ze maakte het vijf keer uit, maar Fernando (54) ging nergens heen. De echte namen van Rikst en Fernando zijn bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? mezza@dpgmedia.nl 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120