Ze schreeuwt tegen de televisie, twittert sarcastische berichtjes en schrijft kritische columns. Net als half Nederland windt journalist Irene van den Berg zich op over jokkende politici, criminaliteit, racisme, zwerfvuil en hondenpoep. Haar grote vraag: 'Ik kan wel blijven mopperen en klagen, maar hoe bereik ik dat er daadwerkelijk dingen veranderen?' Het afgelopen jaar heb ik een slechte gewoonte ontwikkeld: roepen tegen de televisie. Niet omdat mijn favoriete club wint of verliest - ik ben niet zo'n sportkijker - maar tijdens het Achtuur journaal, met een kopje thee in de hand. Het begon uit frustratie over de in mijn ogen inconsequente corona maatregelen en het trage vaccineren. Maar bijvoorbeeld ook minister Cora van Nieuwenhuizen kreeg er binnen de veilige muren van mijn woonkamer flink van langs toen ze de A27 bij Utrecht wilde verbreden, ten koste van de toch al spaarzame natuur in Nederland. 'Ja joh, asfalteer het land gewoon helemaal plat!' Dat geroep helpt niets. Het resultaat is meestal dat ik me nog gefrustreerder voel, en mijn man het journaal niet meer kan volgen. Toch raadt Eva Rovers, auteur van Practivisme, een handboek voor heimelijke rebellen, me aan die woede juist te koesteren. 'Boosheid is de alarm bel die zegt dat je in actie moet komen. Woede kan je de energie en het lef geven om ergens voor op de bres te springen.' Maar hoe verander je van journaalschreeuwer in wereldverbeteraar? In andere woorden: hoe zet je die ongerichte boosheid om naar acties die bijdragen aan een betere of rechtvaardigere samenleving? De reden van mijn telefoontje naar Rovers is dat ik me de heimelijke rebel uit de ondertitel van haar boek voel. Ik kan me opwinden over onrechtvaardigheid. Maar als ik eerlijk ben, is mijn 'activisme' behoorlijk hapsnap. Ik deel hier en daar een petitie, loop een keer mee in een klimaat mars en poneer een boos bericht op sociale media. Boven dien heb ik als columnist in deze krant een podium om dingen aan de kaak te stellen. Maar omdat ik daarvoor gewoon betaald krijg, heeft dat weinig met activisme te maken. Mijn acties hebben weinig invloed op het grote plaatje. Terwijl ik mezelf al jaren vliegreisjes ontzeg vanwege het klimaat, blijft Cora van Nieuwenhuizen - daar is ze weer - vasthouden aan een nieuw vliegveld in Lelystad. En terwijl ik als brave burger mijn afval scheid, mag staalfabriek Tata Steel ziekmakende rotzooi de lucht in blazen. Het is lastig om daar niet moedeloos van te worden. Steeds vaker bekruipt mij het gevoel dat het allemaal niet zoveel uitmaakt wat ik doe. Boosheid kan leiden tot cynisme, beaamt Rovers. 'Mensen kunnen gaan denken: laat maar, zo gaat het nu eenmaal. Bijvoorbeeld als ze zien dat politici meer luisteren naar bedrijven dan naar burgers.' Aanleiding voor haar boek was de machteloosheid die ze voelde bij veel mensen in haar omgeving. Herkenbaar, ik mag met mijn vriendinnen graag een boom opzetten over falende politici - de toe slagenaffaire en de aanpak van de coronacrisis zijn geliefde onderwerpen van ons - maar we bevestigen vooral elkaars boosheid, zonder bij te dragen aan veran dering. Zowel op sociale media als om me heen bespeur ik veel boosheid. Binnen alle gelederen van het politieke spec trum. Woede over het verlies van traditionele Nederlandse normen en waarden, over klimaatverandering en het gebrek aan urgentie om hier iets aan te doen, over de verloedering van buitenwijken in grote steden, over racisme, criminaliteit, zwerfvuil en hondenpoep. Alle maal dingen waar veel burgers zich kwaad om maken, maar er lijken er maar een handjevol te zijn die daad werkelijk in actie komen. Rovers raadt me aan te bedenken wat er achter mijn boosheid zit. Ik kan Cora van Nieuwenhuizen als de bron van al het kwaad zien. Maar dat is te simplistisch en lost bovendien weinig op: ze is onderdeel van een democratisch gekozen (demissionair) kabinet. Ik kan me beter concen treren op de bron van mijn boosheid. De verbreding van de A27 raakt me omdat ik me grote zorgen maak over de natuur, die keer op keer het onderspit delft ten opzichte van de economie. Een hatelijk twitterberichtje over Van Nieuwenhuizen gaat het milieu niet redden. Bovendien is er al zoveel negativiteit op sociale media. Maar wat dan wel? 'Begin klein,' tipt Rovers. Ze raadt aan het probleem, in dit geval de achteruitgang van de natuur, op te knippen in kleine partjes. En vervolgens na te denken over een deelprobleem dat ik wél kan aanpakken. Ik denk meteen aan de zwerfvuilactie die we laatst met de kinderen uit de buurt hielden. Toegegeven, ik was niet de organisa tor, maar het voelde goed om samen met mijn dochtertje rondslingerende blikjes, peuken en andere troep op te ruimen. Beter dan roepen tegen de televisie. Sri Kirti van den Roovaart (21) nam vorig jaar een veel drastischer stap; ze sloot zich aan bij de klimaatactiegroep Extinction Rebellion om haar gevoel van machteloosheid te verdrijven. De acties waar de studente Internationaal Toeristisch Management aan deelneemt, zijn niet zonder gevaar. In maart blokkeerde ze een druk kruispunt in Rotterdam door op straat te gaan zitten met een bord Ik ben doodsbang voor onze toekomst vanwege de klimaat- MEZZA 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 107