'In Zweden voelde ik gras tussen mijn tenen. Hier zie ik distributiecentra langs de snelweg' Was een jaar genoeg om te ont dekken of Zweden een vakantie flirt is of de liefde van zijn leven? 'Aan de ene kant is een jaar te kort. We hadden de kans niet om uitge keken te raken. Anderzijds: door die afgebakende periode hebben we er echt alles uitgehaald. En ik heb geleerd dat er meer kan dan je denkt als je maar zoekt naar oplos singen en de stap durft te maken. Dat bij mijn woon- en leefsituatie niet geldt: dit is hoe het is. Het is ook ingewikkeld: waar voel ik me echt thuis? Ik heb nu in Nederland het idee dat ik steeds iets mis, de vrijheid, de natuur, de mensen, ik heb last van een soort permanent knagende heimwee. Maar daar zou ik me waarschijnlijk hetzelfde voelen. Voorlopig moeten we het doen met vakanties, ik kan niet wachten om deze zomer te gaan.' Aan de andere kant voelden we ons zo thuis dat terug naar Neder land gaan emotioneler werd dan we hadden zien aankomen. De jongens genoten als ze de bossen in gingen met school, en ze speel den voetbal en innebandy, een soort zaalhockey, met vriendjes. Ik was gastonderzoeker op de universiteit en leerde mijn collega's goed kennen door fikade typisch Zweedse pauzemomenten met koffie in de woonkeuken. Het was wel zo dat we er in de coronaperiode zaten en dat het leven ook daar anders en saaier was dan normaal. In Nederland riepen sommigen: in Zweden mag je alles, dat is onverantwoord, maar er golden wel degelijk coro- naregels en -beperkingen. Tegelijk ging het grapje rond: straks hoeven we niet langer 1,5 meter afstand te houden, maar kunnen we weer terug naar onze gebruikelijke 5 meter. Want van sommige stereo tiepe beelden klopt wel iets. Alleen zou ik ze niet per se afstandelijk noemen, maar eerder: ze geven elkaar de ruimte.' MEZZA 25 Bonusland, Een jaar immigrant op het Zweedse platteland verschijnt bij uitgeverij Querido 21,99).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 105