9 De taliban zijn overal aan de winnende hand in Afghanistan nu westerse troepen zich terugtrekken. Ook in Kunduz waar Nederland tot 2013 de politie trainde. Volgens ex-president Hamid Karzai laat de internationale gemeenschap 'een ramp' achter. De opmars van de mos limfundamentalisten in het noorden van Afghanistan gaat zo hard dat zij binnen kort heel de strate gisch gelegen provincie Kunduz in handen hebben, inclusief de gelijk namige hoofdstad die nu wordt om singeld. Bovendien hebben ze de aanvoerlijn vanuit buurland Tadzji kistan in handen gekregen. Zij con troleren ook de enige snelweg die de hoofdstad Kaboel verbindt met de vijf noordelijke provincies. De successen van de taliban op de diverse fronten in het land brengen een grote vluchtelingenstroom op gang. Duizenden mensen die hun heil willen zoeken in Kaboel staan onderweg doodsangsten uit bij de controleposten van de taliban. Met video's op hun website en Whats- Appgroepen laten de fundamentalis ten weten dat regeringssoldaten die zich overgeven, zich geen zorgen hoeven te maken over hun veiligheid. Zij zouden naar huis mogen terugke ren als ze de wapens neerleggen. Ook zouden ze geld meekrijgen voor thuis. „Iedereen die zich goed ge draagt, zal niets overkomen'', aldus taliban-voorman Mawlawi Hibatul- lah Akhunzada. De extremisten zetten sinds 1 mei, toen de internationale gemeenschap de aftocht begon die in september moet zijn afgerond, alles op alles om zoveel mogelijk terrein te veroveren. Dat geeft hun een riante positie bij de onderhandelingen in Qatar als die vlot worden getrokken. De buiten landse terugtrekking is een uitvloei sel van het in 2020 gesloten akkoord met de taliban. In ruil daarvoor be loofde de beweging dat zij het terro risme zou afzweren en dat nieuw in grijpen van buitenaf niet meer nodig zou zijn. Er is echter weinig bewijs dat de taliban zich houden aan de af spraken. Volgens de VN zijn er nog steeds banden tussen de taliban en terreurorganisatie al-Qaeda. Ondanks de slechte vooruitzichten gaat de internationale gemeenschap voort met de terugtrekking van de laatste 3500 Amerikaanse soldaten en 7000 Navo-militairen. ,,De operatie wordt in september afgerond en we wisten vanaf het begin dat het een onrustige periode zou zijn'', aldus de boodschap van de Amerikaanse mi nister van Defensie Lloyd Austin. Als de troepenmacht weg is, staat het Afghaanse veiligheidsapparaat er al leen voor. Het lijkt erop dat de door de VS en de Navo getrainde en bewa pende Afghaanse soldaten en politie niet zijn opgewassen tegen de tali ban. Vorige week sneuvelden in de provincie Faryab bij een hinderlaag van de taliban nog 22 elite-comman do's van het regeringsleger. President Joe Biden bespreekt vandaag in Was hington de precaire situatie met zijn Afghaanse collega Ashraf Ghani en Abdullah Abdullah, de voorzitter van de Hoge Raad voor Nationale Verzoe ning die de Afghaanse onderhande lingsdelegatie leidt. Biden zal de fi nanciële en humanitaire steun aan het land nogmaals bevestigen en 'de mogelijkheden bespreken om het land uit handen te houden van terro ristische groepen', aldus Jen Psaki, de woordvoerder van het Witte Huis. Stabiliteit De voormalige Afghaanse president Hamid Karzai veegt de vloer aan met alle inspanningen van de internatio nale gemeenschap in Afghanistan. ,,De Verenigde Staten kwamen twin tig jaar geleden naar mijn land om te vechten tegen het extremisme en om stabiliteit te brengen. Op beide ter reinen hebben zij gefaald'', aldus het gewezen staatshoofd, dat aan de macht was van 2001 tot 2014. Hij moest onder grote internationale druk het veld ruimen omdat hij ver antwoordelijk werd gehouden voor de enorme corruptie in het land. ,,Het extremisme is nog nooit zo sterk geweest als nu en de vertrek kende troepenmacht laat een ramp achter. Maar'', aldus Karzai, ,,het is toch beter dat ze weggaat. Laten we de toekomst in eigen hand nemen. Er moet een einde komen aan alle mi sère. Kijk wat de inmenging ons heeft gebracht.'' vrijdag 25 juni 2021 GO t- FOTO'S REUTERS, EPA Afghaanse commando's vechten tegen de taliban in Kunduz. M Het Afghaanse leger fouilleert voorbijgangers bij Jalalabad. Taliban heroveren Afghanistan in ijltempo Hans van Zon Rotterdam/Kaboel Een man brengt een gewond kind binnen. De jongen zat in een bus die op een bermbom reed. foto epa Afghaanse militairen in actie in Kunduz. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9