Hongarije mag van Rutte de EU verlaten Zilveren Nipkowschijf voor Nieuwsuur: ,,Dit is een eer.'' II 8 NIEUWS MILITAIRE MISSIE EINDE ANP Brussel Rutte vroeg Orban tijdens een verhitte discussie over rechten van homoseksuelen en andere le den van de lhbti-gemeenschap waarom hij het zogenoemde arti kel 50 uit het EU-verdrag niet ge bruikt als hij niet aan de normen en waarden van de unie wil vol doen. Er is een reden dat het arti kel 50 bestaat, aldus Rutte tegen OrbSn. Met het inroepen van dat artikel startte het Verenigd Ko ninkrijk in maart 2017 de proce dure waarmee het Verenigd Ko ninkrijk uit de EU is vertrokken, de brexit. Rutte en andere EU-leiders zijn woedend en geschokt over nieuwe wetgeving in Hongarije die homoseksuelen en anderen uit de lhbti-gemeenschap zou dis crimineren. De wet, die gisteren door de president van het land werd bekrachtigd, verbiedt dat onder meer via het onderwijs en de media jongeren in aanraking laten komen met bijvoorbeeld ho moseksualiteit en transgenders. Premier Rutte zou Hongarije het liefst uit de Europese Unie zet ten als het land zich zo blijft op stellen. ,,Voor mij hebben ze dan niets meer te zoeken in de EU'', zei hij bij aankomst in Brussel. Ook al erkent hij dat zo'n vertrek niet zo maar kan worden afgedwongen. Rutte verwacht niet dat Orban op zijn schreden terugkeert, om dat die juist in Hongarije applaus krijgt voor zijn lhbti-vijandige koers. ,,Dat is het allerergste, het maakt hem alleen maar populair der in eigen land.'' 'Achterlijke wet' Ook de Belgische premier Alexan der De Croo, met een regenboog- vlag opgespeld, maakt gehakt van de Hongaarse opstelling. Hij spreekt van 'een achterlijke wet'. Collega Xavier Bettel van Luxemburg, die in 2015 als eerste openlijk homoseksuele regerings leider ter wereld in het huwelijk trad met zijn Belgische vriend, zegt 'geen woorden' te hebben voor de opstelling van Orban. ,,Hij begrijpt er helemaal niets van. Gay zijn is geen keuze, maar intolerant zijn wel.'' Op sociale media haalde de Hongaarse minister van Justitie Judit Varga fors uit naar Rutte. Ze noemde de opmerkingen 'niets meer dan een nieuwe episode in de serie van chantage'. Ze verwijt Rutte 'oude koloniale arrogantie' en schrijft haar 'hele leven te zul len vechten om te zorgen dat Hongaarse mensen nooit voor Rutte en andere kolonisators hoe ven te knielen'. De laatste militairen keren deze week terug uit Afghanistan, maar de twee kampvlaggen hangen al in het museum. Na twintig jaar is officieel een eind gekomen aan de operatie in het land. ,,Het was niet voor niets.'' De dolblije presentator Mariëlle Tweebeeke noemde het ,,een prijs voor de hele journalistiek en ons hele team.'' De actualiteitenru briek van NOS en NTR, die het won van Even Tot Hier en Srebre nica - de machteloze missie van Dutchbat, werd geroemd als een programma dat dagelijks met liefde verantwoordelijkheid neemt voor het controleren van de macht en het faciliteren van het publieke debat in Nederland. De reeks lijsttrekkersinterviews bij de laatste Tweede Kamerver kiezingen was daar volgens de jury een uitgelezen voorbeeld van. ,,We hebben een goed jaar gehad, waarvoor we best veel compli menten gekregen. Uit werkelijk alle hoeken, maar de Nipkow, dat is een hele eer.'' Het geheim van Nieuwsuur ,,We zetten in op onderzoeksjour nalistiek. Maar op de een of andere manier klopte dit jaar alles. We konden daardoor frisser naar za ken kijken. Kijken naar: wat belo ven de politici? Wat staat er in hun programma?'' Eén stoel bleef leeg tijdens de ce remoniële overdracht donderdag morgen van de vlaggen bij het Na tionaal Militair Museum in Soes- terberg. Een eerbetoon aan de 25 militairen die het grootste offer brachten en bij diverse operaties om het leven kwamen. De jongste, Azdin Chadli uit Uden, was nog maar 20 jaar oud. Het is de zwarte bladzijde van de Nederlandse inzet in Afghani stan die de geschiedenisboeken in gaat als een van de langste en meest intensieve missies voor de krijgsmacht. Militairen vochten niet alleen tegen de taliban, maar trainden ook Afghaanse veilig heidstroepen en assisteerden ze. ,,We hebben ons letterlijk met bloed, zweet en tranen ingezet voor het land. Jullie stonden er toen werd gevraagd om op te staan'', zei een trotse Comman dant der Strijdkrachten (CDS) Onno Eichelsheim. Heldendaden De afgelopen twintig jaar zijn bijna 30.000 militairen eropuit ge stuurd, een enkeling zelfs elf keer. Er zijn families waarbij zowel va der als twee zoons dienden in Af ghanistan. Sommige militairen stegen in Afghanistan boven zich zelf uit, verrichtten heldendaden en kregen daarvoor de allerhoog ste dapperheidsonderscheiding, iets wat sinds de Korea-oorlog in de jaren 50 niet meer was voorge komen. Maar er zijn er ook die elke dag nog pijnlijk worden herinnerd aan hun inzet omdat ze bijvoor beeld gewond raakten of geestelijk Afghaanse agenten om te willen leren van de Nederlanders. Als hij niet het gebied in kon omdat de route te gevaarlijk was, kwamen ze naar hem toe. „Sommigen moesten daar twee dagen voor rei zen. Dat tekent hun wilskracht om te willen veranderen", zegt hij. Nog niet veilig Maar grote zorgen zijn er ook over de toekomst, vooral bij de de Af ghaanse ambassadeur Asif Rahimi die de ceremonie bijwoonde. Hij heeft begrip voor het besluit om alle buitenlandse troepen weg te halen. ,,Maar ik had graag gezien dat dit was gebeurd als de missie was voltooid. Afghanistan is nog niet veilig. De taliban bestaan nog steeds. Ze zijn niet alleen een be dreiging voor onze mensen, maar ook voor de regio en wereld.'' Hij hoopt dat Afghaanse militairen nu buiten het land getraind kunnen blijven worden door westerse troepen om weerstand te kunnen bieden tegen de taliban. ,,We heb ben de afgelopen twintig jaar een capabel leger opgebouwd, maar hulp blijft nodig.'' Minister van Defensie Ank Bij- leveld hoopt ook dat de training van Veiligheidstroepen buiten Af ghanistan van de grond komt. De Navo blijft hier de komende jaren bij betrokken. ,,Er is veel bereikt, maar we moeten ook realistisch zijn: de resultaten zijn niet onom keerbaar. De veiligheidssituatie is zorgelijk en het risico bestaat dat een deel van de vooruitgang verlo ren gaat. Maar militair is er geen oplossing voor het conflict. Die moet aan de onderhan delingstafel worden gevonden." een klap kregen door heftige ge beurtenissen die ze meemaakten. Nederland vroeg het uiterste van de militairen, maar het was volgens demissionair minister van Buitenlandse Zaken Sigrid Kaag niet voor niets. Het aantal school gaande kinderen in het land steeg van 1 naar ruim 9 miljoen. De ge zondheidssituatie verbeterde flink waardoor Afghanen nu gemiddeld 60 jaar oud worden, in plaats van 44 jaar toen de Nederlanders er kwamen. Ook is het inkomen van de Afghanen met 75 procent ge groeid. Afghanen kregen volgens Kaag uitzicht op een alternatief voor We hebben ons letterlijk met bloed, zweet en tranen ingezet voor het land oorlogen en straffeloosheid, de achtergestelde positie van vrou wen en een leven dat getekend werd door angst. Ze zijn anders gaan denken, ondervond ook mili tair Marion Meesters, die in 2018 als senior gender advisor een half jaar in Afghanistan was en werd geraakt door de dapperheid van sommige vrouwen. ,,Ik ontmoette meisjes die zich met ziel en zalig heid inzetten voor de rechten van vrouwen terwijl sommigen om die reden zijn vermoord. Toch houdt dat ze niet tegen", zegt ze. Marechaussee Ron Mul ler ontdekte de ge drevenheid van vrijdag 25 juni 2021 GO Premier Mark Rutte heeft de Hongaarse premier Victor Orban ten overstaan van de an dere EU-leiders uitgedaagd de procedure te starten om de Eu ropese Unie te verlaten. Inge wijden hebben aan het ANP be vestigd dat Rutte dit tijdens de EU-top gisteravond in Brussel tegen Orban heeft gezegd. M Premier Rutte staat de pers te woord bij het gebouw van de Neder landse verte genwoordiging in de EU voor de eerste dag van de Euro pese top. FOTO ANP Nederland weg uit Afghanistan; vlaggen naar het museum Het actualiteitenprogramma Nieuwsuur kreeg gisteren in Amsterdam de Zilveren Nip kowschijf uitgereikt. Dennis Jansen Amsterdam A Kleine foto: minis ter Ank Bij- leveld draagt een van de vlaggen uit Af ghanistan over aan Paul van Vlijmen, di recteur van het Nati onaal Militair Mu seum in Soester- berg. FOTO'S ANP Raymond Boere Soesterberg - Onno Eichelsheim, CDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8