Meer dan 750 graven ontdekt bij kostschool 7 Een Frangaise werd 24 jaar lang mishandeld, misbruikt en geprostitueerd door haar eigen man. In 2016 schoot ze hem dood. Nu staat ze terecht voor moord. Op 13 maart 2016 zat Valérie Bacot op de achterbank van haar auto. Haar man, Daniel Po- lette, reed. Ze pakte een pistool uit haar tas, zette het tegen de nek van haar man en haalde de trek ker over. ,,Ik herinner me de geur en de lichtflits", vertelde Valérie (40) deze week tegen de rechter. ,,Maar ik begreep toen eigenlijk niet wat er precies gebeurde.'' Ze verstuurde nog wel een sms: 'Het is gebeurd, ik heb het ge daan.' Valérie Bacot maakte in 2016 met een kogel een einde aan het leven van haar echtgenoot, maar ook aan een huiselijke nachtmer rie die 24 jaar had geduurd. Deze week staat ze terecht. De rechter moet vandaag beslissen of ze het schot loste met voorbedachten rade: dan zou het moord zijn. Maar boven het proces zweeft de vraag: is het een 'verzachtende omstandigheid' dat haar man haar terroriseerde? Bacot groeide op in een gezin met een alcoholistische moeder en een afwezige vader. Haar ou ders scheidden, er kwam een stiefvader in huis wonen, en toen ging het mis. ,,Hij verkrachtte Va- lérie voor het eerst toen ze 12 jaar oud was'', aldus Bacots advocaat, Janine Bonaggiunta. De man werd veroordeeld en zat ruim twee jaar in de cel. Daarna mocht hij opmerkelijk genoeg gewoon terugkeren bij de familie Bacot. Er kraaide geen haan naar. Het ver krachten begon opnieuw. Deze keer raakte Valérie zwan ger van haar stiefvader. Haar moeder was woedend en zette haar het huis uit. Maar dat accep teerde Daniel Polette niet. Hij nam Valérie mee en ging met ha^r samenwonen. Zij was toen 17, hij was 42. Valérie stemde in, om te 'ontsnappen aan haar ge welddadige en alcoholistische moeder'. Perverse De perverse relatie kreeg ook nog een bizarre bezegeling: ze trouw den. Stiefvader Daniel Polette werd echtgenoot Daniel Polette. En ze kregen vier kinderen. ,,Ze was jong, stond er alleen voor, had geen werk en er was niemand die haar steunde. Ze liep gewoon achter de eerste man aan die op haar pad kwam'', aldus advocaat Bonaggiunta. Daniel Polette begon zijn nieuwe vrouw te mishandelen. ,,Ik herinner me dat hij eens tegen mijn moeder zei: ik sla je hele maal in elkaar, en daarna ver moord ik de kinderen'', vertelde de dochter in de rechtszaal. ,,Wij kregen ook klappen. Bijna elke dag'', vertelde een zoon. Psychiater Denis Prieur werd door de rechter ondervraagd over Daniel Polette. ,,Hij was de tiran in huis. Almachtig.'' Daniel Polette ging nóg een stap verder. Hij richtte persoon lijk de gezinsauto in als 'peeska mertje' voor zijn vrouw. Hij legde een matras in de Peugeot 806 en hing er gordijntjes op. De wagen werd langs de weg geparkeerd en Valérie moest daar 'klanten' af handelen, voor 20 tot 50 euro per seksuele verrichting. ,,Als ik 'nee' zei, werd hij steeds gewelddadi ger. Dus uiteindelijk deed ik het dan maar weer.'' Zo ging het veertien jaar lang, zou ze later tegen de politie zeg gen. Tot in maart 2016. Valérie hoorde een gesprek tus sen haar man en hun tienerdoch ter. Hij vroeg het meisje naar haar seksuele gedrag. Toen knapte er iets in het hoofd van Valérie. ,,Ik was bang dat hij onze dochter ook zou prostitueren'', zei ze huilend tegen de rechter. De dag erna pakte ze een pi- Het ging in een vlaag. Ik wilde maar één ding: dat het stopte stool van haar echtgenoot en nam dat mee toen ze in de Peugeot 806 moest gaan 'werken'. 's Avonds kwam Polette haar ophalen. Hij werd boos. Hij be dreigde haar. En toen was de maat na 24 jaar vol. Valérie besloot te schieten. ,,Het ging in een vlaag. Ik wilde maar één ding: dat het stopte.'' Ze reed naar huis en ver telde het de kinderen. ,,We waren vooral verdrietig omdat onze moeder zo huilde'', vertelde een zoon in de rechtbank. ,,Ik mis mijn vader niet.'' Bos Valérie bracht het stoffelijk over schot van haar man naar een bos, en begroef het daar, samen met twee van haar zoons en de vriend van haar dochter. Maar een jaar later werd het lijk alsnog gevon den. Valérie bekende en werd aangeklaagd voor moord. De Frangaise kan nu levenslang krijgen. In Frankrijk is daar on rust over. De vrouw handelde uit noodweer, zeggen critici. Er is een steuncomité voor haar opge richt. Een onlinepetitie werd door meer 600.000 mensen on dertekend, onder wie een oud minister. 'Zij heeft hem gedood met de revolver waarmee hij haar bedreigde. Ze heeft hem gedood om te voorkomen dat hij haar zou doden', staat op de website. Haar advocaat Janine Bonaggi unta vertelde dat Valérie zelfs nü nog onder het juk van haar ex- echtgenoot leeft. ,,Ze kan zich niet voorstellen dat juryleden in de rechtbank begrip voor haar zouden hebben. Want er is nog nooit iemand geweest die haar heeft geholpen.'' De inheemse gemeenschap is niet verbaasd. Verhalen over mishande ling en verkrachting zijn vaak gene geerd. Belangenorganisaties van de inheemse volken in Canada speu ren al jaren met speciale radarappa- ratuur naar verborgen graven op terreinen van voormalige interna ten. Vorige maand werden bij een inheemse school in Kamloops de stoffelijke resten van 215 kinderen opgegraven. De jongste was onge veer 3 jaar oud. Nu hebben onderzoekers op het terrein van de voormalige Marieval Indian Residential School in Sas katchewan honderden lichamen gevonden. ,,We zijn op 2 juni be gonnen met onze bodemradar- doorzoeking en tot gisteren hebben we al 751 lichamen gezien", zei chef Cadmus Delorme van de Cowes- sess First Nation, een van de getrof fen inheemse volken. Katholieke Kerk Tussen 1850 en 1997 telde Canada zeker 139 kostscholen voor kinde ren van inheemse volken, de zoge noemde First Nations. Het meren deel werd beheerd door de Katho lieke Kerk en gesubsidieerd door de overheid. Ruim 150.000 inheemse kinderen moesten naar de christe lijke scholen als onderdeel van een programma om hen te assimileren in de Canadese samenleving. Ze werden gedwongen zich te bekeren tot het christendom. Velen werden geslagen en uitgescholden. Zeker zesduizend leerlingen zouden zijn overleden. In 2008 gaf de Canadese regering toe dat fysieke en geestelijke mis handeling en seksueel misbruik van leerlingen wijdverbreid was op de kostscholen. Oud-leerlingen vertellen dat ze werden geslagen als ze hun moedertaal spraken. Ze ver loren ook het contact met hun ou ders en tradities. Een speciale commissie om schreef in 2015 het bewind op de scholen als 'culturele genocide'. Er is voor miljarden aan schadever goedingen betaald. vrijdag 25 juni 2021 Valérie Bacot (m) arriveert, gesteund door enkele familieleden, bij de rechtbank in Chalon-sur-Saone, waar ze terechtstaat voor het doden van haar man. Die had haar 24 jaar mishandeld en misbruikt. foto ap Getiranniseerde Frangaise doodt eega: moord of niet? Frank Renout Parijs -Valérie Bacot, verdachte Voor de tweede keer in een maand is een reeks anonieme graven gevonden bij een kost school voor inheemse kinderen in Canada. Nu met meer dan 750 lichamen. „Culturele genocide.'' Tonny van der Mee Rotterdam/Ottawa Canadese indianen rouwen bij een monument voor omge brachte kinderen. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7