Blokkade nieuwe appartementen in Sas lost voorzichtig op TOLVRIJE ZATERDAG 1 DUS... DAGJE GOES 7 75 JAAR DE LUSTIGE KANTVISSERS Sportvissers mogen minder. De bijna 75-jarige visvereniging De Lustige Kantvissers, op 1 juli 1946 opgericht in Terhofstede door Jas de Mey en Jan Luteijn, heeft er ook last van (gehad). Ronny De Poorter zegt het. Hij is de trotse voorzitter van de jubi laris. Hij herinnert zich nog goed zijn voorgangers Piet Faas en Isaac Ber- tou. ,,Ik ben min of meer opge groeid met de club. Mijn vader Gustaaf is 92 en al vijftig jaar lid, Odile Vermeire (87) hier uit Retranchement zelfs al sinds het begin." De eerste leden waren noeste ar beiders die in de avonduren pro beerden een maaltje bij elkaar te hengelen. ,,Het ledenaantal be stond al die jaren uit twee derde Nederlanders en een derde Vla mingen", vertelt Ronny. ,,De meesten kwamen op hun fiets, brommertje, scooter of een prutte lende Zündapp." Prachtige sport Het viswater van De Lustige Kant vissers loopt van het gemaal in Cadzand tot aan de Hickmanbrug bij Retranchement met een zijarm achter de Noordstraat. ,,Het vissen is veel veranderd", weet Ronny. ,,Wij mogen niet veel meer. Zo is het vissen met een kruisnet of peuren in 2008 verboden. Vroe- ger hadden we zeker tien kruis- netten met een grote paraplu er boven." Het verbod op het gebruik van kruisnetten kwam niet onver wacht. De palingstand was achter uit gehold, vooral door het weg- vissen van jonge paling, glasaal, bij Portugal en Spanje. Ronny mist het aloude vistuig. Hij praat er vol nostalgie over. „Tijdens het vissen was het de kunst om de visbakken op tijd te verplaatsen en vooral een prima plek te kiezen. In het mid den, aan de kant, in het slik of toch maar tegen de brug aan? Paling schuurt ook graag over stenen. En Ik wil de jeugd van achter hun pc en smartphone halen en aan het water krijgen dan om de twee a drie minuten ophalen." Hoe wisten jullie dat er paling in was? ,,We hoorden ze", lacht Ronny. „Paling bromt. Hoe groter de paling hoe harder. Hoorden we duidelijk 'blub, blub, blub' dan was het een grote. Dat deze manier van vissen verboden werd, was de nekslag voor ons. Veel leden zijn gestopt. Wij halen nu onze inkomsten vooral uit de verkoop van visvergunningen. Op het moment verkopen we ruim 150 vergunningen voor 10 euro per jaar bij ons clublokaal de Parlevinker in Retranchement. Daarmee betalen wij onze pacht aan waterschap Scheldestromen." Ronny tracht zelf al een aantal jaren de jeugd voor het hengelen te interesseren. ,,Ik wil de jeugd van achter hun smartphone en pc halen en aan het water krijgen, aan de kant! Daarvoor organiseer ik wedstrijden waarbij iedereen met een prijs naar huis gaat. Dit jaar zijn er nog te veel beperkin gen, maar ik hoop 1 juli 2022 op een drukbezette wedstrijd." Ondanks alle restricties hebben de lustige kantvissers er nog steeds zin in, ook na 75 jaar. Voor zitter Ronny De Poorter: „Vissen blijft een prachtige sport, heel ontspannen en het kan individu eel, in eigen tijd. Heel belangrijk nu." Die projecten, in de voormalige Ra bobank en op de locatie van de eind 2019 gestopte garage Bode, werden eerder door de gemeente Terneu- zen in de ijskast gezet. Ze zouden het plan Sasse Poort in de wielen kunnen rijden. Dit bestaat uit ver huizing van supermarkten AH en Lidl naar dat bedrijventerrein en onder meer de bouw van tien koop appartementen op de plek van AH. Te veel aanbod van appartemen ten zou de ontwikkeling van Sasse Poort kunnen frustreren, was het idee. De heemkundige kring Sas van Gent trok daarover aan de bel. Ou dere Sassenaren verhuizen bij ge brek aan appartementen onder meer naar Terneuzen-stad, aldus de historische vereniging. Hoe haalt de gemeente het dan in haar hoofd plannen te blokkeren? CDA-raadslid Loek de Beleir en 50Plus-fractievolger Frans Crouwel voelden daarover wethouder Frank van Hulle deze week in de raads- commissie omgeving aan de tand. ,,Het kan nog jaren duren voordat de locatie AH is ingevuld", aldus De Beleir. Van Hulle herhaalde dat het niet verstandig is te veel van hetzelfde woningtype op de markt te bren gen, maar het is volgens hem een misverstand dat de Rabobank en garage Bode moeten wachten tot het plan Sasse Poort helemaal klaar is. Garage Bode (dertien ap partementen) krijgt daarbij waar schijnlijk wel voorrang boven de Rabobank (achttien appartemen ten). vrijdag 25 juni 2021 Met een hengel aan de waterkant Wilma Valk Retranchement - Ronny De Poorter, voorzitter van De Lustige Kantvissers Sassenaren die graag in Sas van Gent willen blijven wonen en op zoek zijn naar een appartement, hoeven toch niet te wanhopen. Naast nieuwbouw op de plek van supermarkt Albert Heijn krij gen twee andere projecten als nog een kans. Harmen van der Werf Sas van Gent Impressie van de nieuw bouw op de plek van de voormalige garage van René Bode. FOTO VG ARCHITEC TEN GOES, WINKELHART VAN ZEELAND Ronny De Poorter, voorzitter van De Lustige Kantvissers, hengelt vanaf de Hickmanbrug bij Retranchement. foto kelly thans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62