Raad Sluis: verhuur mag 120 dagen 'Alle mensen zitten vol verhalen' Tijdelijk kanaal wordt gedempt Duivenmelker mag 250 dieren houden 6 Toeristische bewoning huizen In West-Zeeuws-Vlaanderen zijn nu geen regels voor toeristische verhuur. In bestemmingsplannen is wel geregeld dat je je huis niet mag verhuren, maar de gemeente kneep altijd een oogje toe. Volgens Gaan we voor leefbaarheid of geven we alles aan beleggers en worden we een vakantiepark? bewoners is daardoor onder meer parkeer- en geluidsoverlast door toeristen in de dorpskernen ont staan. Ook worden veel huizen ge kocht door beleggers om ze vervol gens te verhuren, waardoor de hui zenprijzen omhoog schieten. De gemeente wil toeristische verhuur daarom nog maximaal zestig dagen per jaar toestaan. De gemeenteraad discussieerde er gisteravond over. Onafhankelijk West en de VVD opteerden daar voor 120 dagen recreatieve verhuur van woningen. Volgens burge meester Vermue is dat in strij d met de wet. De partijen hielden echter voet bij stuk. ,,Dat zullen we juri- disch laten toetsen", aldus Conny Almekinders van de VVD. Volgens hem is zestig dagen veel te dras tisch. Ook 120 dagen heeft een af schrikkend effect op beleggers, denkt hij. Lia Flikweert (Onafhankelijk West) was het daarmee eens. Ze beaamde dat toeristische verhuur veel emoties oproept. ,,Voor de een is toerisme een last, voor de ander de grootste financiële pijler. We moeten kiezen voor de toeristen én bewoners." Coalitiepartner Nieuw Gemeentebelang steunde dat voor stel. Conny Tanghe voegde toe: ,,Overlast moeten we gericht aan pakken met een meldpunt dat 24/7 bereikbaar is." Oogkleppen Die andere coalitiegenoot, het CDA, bleek net als bij eerdere dis cussies over toeristische verhuur, tot op het bot verdeeld. Fractie voorzitter Patricia van de Vijver wilde niet aan 120 dagen en vond dat het plan van Onafhankelijk West en de VVD 'voor beleggers was geschreven'. Fractiegenoot Ro nald de Croock onderschreef de woorden van PvdA'er Robert Evers (,,gaan we voor leefbaarheid of ge ven we alles aan beleggers en wor den we een vakantiepark?"): ,,We moeten niet rijden met oogklep pen op. De toerist is hier te gast, maar als het zo verder gaat, worden onze eigen inwoners de gast." Sjaak Quaak, ook van het CDA, zag 120 dagen juist wel zitten. „Recreatieve verhuur brengt welvaart en werk gelegenheid. Daar hebben we geen alternatief voor." Tien van de negentien raadsle den stemden voor 120 dagen. De discussie is nog niet gesloten. Eind dit jaar stelt Sluis de regels rond toeristische verhuur definitief vast. Praten over leven én dood, voor veel mensen is dat lastig, is de ervaring van afscheidsfotografe Ilja Verstraten uit Westdorpe. Zij maakte een set foto's met levensvragen om het gesprek aan te kunnen gaan. Op tafel in de woonkamer van haar overburen spreidt Ilja de foto's met de levensvragen uit. Ze is uit haar eigen woning 'verdreven'. Lei dingen in haar straat worden ver vangen, inclusief huisaansluitin gen. 'Wie ben je?', staat bij één van de vijftien foto's. 'Welke wensen heb je voor je uitvaart?' En ook diepere vragen, waarop menigeen niet zo gemakkelijk een antwoord zal weten, zoals 'hoe hoop je het leven los te la ten?'. Sinds 2017 is de Westdorpse af- scheidsfotografe, één van de vier met het keurmerk 'afscheidsfoto- grafie' in Nederland. Zij volgde er een speciale opleiding voor. De keuze voor dit beroep heeft veel te maken met het overlijden van haar 18-jarige broer na een ver keersongeval in 1994. ,,Ik was toen zelf negentien jaar. Zeven honderd mensen waren op zijn uitvaart in Axel. Ik had daar heel graag foto's van gehad, ter herin nering." Niets te vertellen Voor haar werk gaat Ilja vaak al op bezoek bij mensen voordat ze overlijden. Zeker nu ze ook als ce remoniespreker actief is, waar voor ze eveneens een opleiding volgde. ,,Alle mensen zitten vol verhalen. Het is zo zonde dat die verloren gaan, maar niet iedereen gaat het praten even gemakkelijk af." Ze neemt haar eigen opa als voorbeeld. ,,Twee jaar geleden is hij overleden. Hij was 99 jaar. Vroeg je hem naar zijn leven, dan reageerde hij 'ik heb niks te ver tellen'." 'Hoe kom je dan toch in je ge sprek?', vroeg Ilja zich af. ,,Je hebt daarvoor handvatten nodig. Zo is bij mij het idee ontstaan om le vensvragen met foto's te combi neren. Zie het als duwtje in de rug voor directe naasten en bij voorbeeld ook verzorgenden om herinneringen op te halen, te pra ten over het levenseinde en hoe mensen hun uitvaart het liefst willen hebben." Volgens Ilja is daar meer be hoefte aan. Kerken speelden bij uitvaarten altijd een grote rol. Door de ontkerkelijking is die veel minder geworden. Ilja: ,,Maar mensen hebben nog wel degelijk levensvragen, zeker als ze met de dood worden geconfronteerd. Ik wist het niet, maar er bestaat zelfs een speciale dag van de levens vragen, toevallig vandaag, vrijdag 25 juni." Ilja heeft door houtatelier van Tragel Zorg in Axel herinnerings dozen laten maken. Het fotoal bum dat zij van afscheidsfoto's maakt, kan daarin, en ook de ant woorden op de set levensvragen. ,,Dit kan allemaal helpen, weet ik uit eigen ervaring, om te accepte ren dat iemand gestorven is." Het tijdelijke kanaal, op basis van een prijsvraag vernoemd naar de hit Kapitein Rooibos van de Terneu- zense Lamaketta's, is begin mei 2019 geopend. De aanleg stelde de binnenvaart in staat om tijdens de bouw van de Nieuwe Sluis nog een paar jaar gebruik te blijven maken van de Middensluis. Het plan daar voor was een van de redenen waarom bouwcombinatie Sasse- vaart de aanbesteding van de Nieuwe Sluis in 2017 won. De Middensluis, geopend in 1910 en daarmee de oudste sluis in het Terneuzense sluizencomplex, ligt de vaarroute van en naar de Nieuwe Sluis in de weg. Het sloopplan is nog in de maak. De Middensluis is voor de scheepvaart maar beperkt beschikbaar, enkele uren voor en na hoogwater op de Westerschelde. De sluiting zorgt wel voor een beperking van de sluiscapaciteit, tot de verwachte oplevering van de Nieuwe Sluis in 2023. De Raad van State heeft de knoop doorgehakt in het slepende conflict tussen de gemeente Sluis, duiven melker Herman Calon aan de Wes telijke Dwarsweg in Hoofdplaat en zijn buren, die aan de Slijkplaat wo nen. De hoogste bestuursrechter gaf woensdag groen licht aan een derde poging van de gemeente om de kwestie op te lossen. Het bestem mingsplan - dat nu onherroepelijk is verklaard - komt erop neer dat Ca- lon maximaal 250 geringde duiven mag houden op zijn terrein. Ook het aantal vierkante meters aan bijge- bouwen en duivenhokken is aan banden gelegd. De buren zijn het er nog steeds niet mee eens. Ze vinden dat er meer moet gebeuren tegen de over last van de duiven, die ze zeggen te ondervinden. De buren hebben er geen vertrouwen in dat de ge meente gaat handhaven. Verder maken ze bezwaar tegen de toege stane bouwhoogte van acht meter voor de bijgebouwen. Die vinden ze een aantasting van hun privacy. De Raad van State heeft hun bezwaren ongegrond verklaard. Calon, die in het geweer kwam tegen eerdere bestemmingsregelin gen van de gemeente, kan zich vin den in het laatste bestemmingsplan. vrijdag 25 juni 2021 Een meerderheid van de Sluise gemeenteraad wil dat woningen maximaal 120 dagen per jaar verhuurd mogen worden. Dat is twee keer zoveel als het college van burgemeester en wethou ders voorstelt. Volgens burge meester Marga Vermue is dat in strijd met de huisvestingswet. Bob Maes Sluis -Robert Evers, PvdA Harmen van der Werf Westdorpe De gesprekskaarten en herinne ringsdozen zijn verkrijgbaar via iljaverstraten.nl/levenseinde- gesprekskaarten en de herinne ringsdozen ook bij het houtate lier van Tragel in Axel. M Kapitein Rooiboskanaal (in het midden) richting de Middensluis (rechtsboven) in Terneuzen. ARCHIEFFOTO NIEUWE SLUIS TERNEUZEN Het Kapitein Rooiboskanaal, het tijdelijke kanaal van en naar de Middensluis, gaat per 1 okto ber dicht en wordt daarna ge dempt. De Middensluis wordt dan ook buiten gebruik gesteld, waarna de sloop kan beginnen. Harmen van der Werf Terneuzen Adri Klinkenberg Den Haag Afscheidsfotografe Ilja Verstraten maakte fotokaarten met levensvragen. ,,Soms weten partners niet eens van elkaar of ze begraven of gecremeerd willen worden." foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61