Mogelijk om het jaar weer een prik Virologen: 'Als je overwinningskater niet overgaat, laat je dan testen' Optimisme, maar wél kans op opleving virus 5 GENÈVE Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) denkt dat gevac- cineerden mogelijk elke twee jaar een 'boosterprik' moeten krijgen om hun bescherming tegen het coronavirus en zijn varianten op peil te houden. Voor kwetsbare groepen, zoals ouderen, zou dat wel eens elk jaar nodig kunnen zijn. In het ergste scenario zou dat voor de hele bevolking gelden. Die inschattingen staan in een intern document dat persbureau Reuters heeft ingezien. Het is gis teren besproken in een vergade ring van de internationale organi satie Gavi, die samen met de WHO het Covax-programma leidt om vaccins naar armere landen te krijgen. Genoemde periodes kun nen nog wijzigen. Vaccinmakers Pfizer/BioNTech en Moderna hebben al vaker aan gegeven dat na de eerste twee prikken extra injecties nodig zul len zijn, maar daar is geen hard be wijs voor aangedragen. In het voorlopige document staat dat nieuwe varianten zullen blijven opduiken, waardoor mensen een 'vaccinupdate' nodig hebben. Er staat verder in dat volgend jaar in het meest waarschijnlijke scenario 12 miljard vaccindoses zullen wor- den geproduceerd, iets meer dan de 11 miljard die fabrikanten tot nu toe verwachten. Wel worden problemen ver wacht bij de productie en goed keuring van aangepaste vaccins, waardoor de productie kan achter blijven. In het document wordt niet duidelijk gemaakt of de WHO aan bepaalde vaccintechnologieën de voorkeur geeft, zoals de EU heeft gedaan. Het landenblok kiest vooral voor de zogeheten mRNA- techniek die Pfizer/BioNTech en Moderna hanteren, ten koste van AstraZeneca en Janssen van Johnson Johnson. Dat er risico's zijn op een besmet ting tijdens het bijwonen van een EK-potje is volgens virologen wel duidelijk. ,,Bij Duitsland-Hongarije zag je dat de Duitsers verwoed hun best deden om mensen maskers op te laten zetten en afstand te laten houden, maar daar trokken de Hongaren zich niks van aan'', al dus arts-microbioloog Marc Bon ten van het Nijmeegse Canisius- Wilhelmina Ziekenhuis. ,,Het enige gunstige is dat het kijken van de wedstrijd in de buitenlucht plaatsvindt.'' Daarom raden OMT-leden Ma rion Koopmans en Bonten Oran jesupporters aan om zich 'ook bij de minst mogelijke klachten' te la ten testen. Koopmans: ,,Het staat ofvalt met discipline: testen vooral bij inreis (als j e niet volledig gevac- cineerd bent), testen voor de wed strijd, en vooral ook testen bij de minst mogelijke klachten bij te rugkomst.'' Zij krijgt bijval van Bonten: ,,We hebben na het succes van Oranje tegen Noord-Macedo- nië niet apart het OMT bijeenge roepen. Maar als je na de overwin ningskater nog steeds hoofdpijn hebt, laat je dan vooral testen.'' Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten dat er 'op dit mo ment geen specifieke adviezen zijn aan mensen die naar Honga rije gaan om zich te laten testen bij terugkeer', aldus woordvoerder Mina Goesjenova. ,,Maar wij reke nen wel op de eigen verantwoor delijkheid van supporters, je wilt niet j e familie ofvrienden besmet ten.'' De KNVB laat bij monde van woordvoerder Daan Schippers ook weten dat het de eigen verant woordelijkheid van de Oranjefans is om een test te halen. ,,Wij advi seren supporters om zich óók in Hongarije aan de in Nederland geldende de maatregelen te hou den. Ga dus niet helemaal los.'' De 1,5 meter afstand blijft zeker tot half augustus overeind, om mensen te beschermen die zich nog niet konden laten vaccineren. D66 en PVV vroegen gisteren om deze maatregel nu al los te laten of een paar weken eerder. Maar De Jonge vindt dat niet verstandig. ,,Half au gustus is een nieuw weegmoment, tegen die tijd kunnen alle volwas- senen die dat willen, ingeënt zijn en is meer duidelijk over de nieuwe deltavariant.'' Na de zomer zou die variant kunnen leiden tot een opleving van het aantal besmettingen. Vermoe delijk regionaal, daar waar de vacci natiegraad lager is. ,,De meest reële inschatting is dat we iets van een opleving krijgen. Maar of het een hoge piek in de ziekenhuizen ople vert, weten we niet. Dat hangt af van de vraag of de vaccins versprei ding van het virus genoeg remmen en of de vaccinatiegraad hoog ge noeg is'', stelde De Jonge. Die vaccinatiegraad kan in Ne derland uitkomen op 85 procent. Dat betekent dat vijftien op de hon derd personen bevattelijk zijn voor het virus. ,,Dus we moeten ons voorbereiden op een situatie dat we zonder 1,5 meter kunnen of mét.'' Daarbij is het 'onmisbaar' om ook kinderen van 12 tot 18 in te enten. Een besluit daarover neemt het ka binet pas na advies van de Gezond heidsraad. Dat wordt 'binnen en kele weken' verwacht. ,,Vanuit epi demiologisch oogpunt zeg ik: so wieso doen. Het scheelt zo'n 15 procent in de R-waarde, en dat is een onmisbare bijdrage bij het be heersen van de epidemie in het na jaar. Vanuit maatschappelijk oog punt zeg ik ook: absoluut doen. Zo veel jongeren hebben al onderwijs gemist.'' Maar De Jonge wil ook nog alle 'medisch-ethische' aspecten meewegen. In de Kamer klinkt kritiek op die intentie, van FVD en PVV tot Denk en ChristenUnie. CU-Kamerlid Mirjam Bikker: ,,Het is een ethisch vraagstuk, omdat het niet gaat om de bescherming van kinderen zelf, maar de mensen om hen heen.'' Voor de komende zomer zijn ex perts, ministers en Kamerleden vrij optimistisch. Het aantal besmettin gen keldert, het priktempo is fors: 'een kerk per minuut en een sta dion per uur', aldus De Jonge. En Nederland kleurt niet langer 'rood' op de Europese coronakaart: ,,Ergens in de komende weken gaan we als land geheel in het groen.'' De CoronaCheck-app moet vanaf zaterdag als toegangsbewijs gelden voor evenementen. Vanaf volgende week kan met de app ook gereisd worden naar het buitenland. Na de lancering gisteren werd het ex treem druk in de CoronaCheck- app. Veel gebruikers kregen een foutmelding. Maar volgens de mi nister komt het allemaal op tijd goed. ,,Het is het startpunt van een mooie zomer, echt een mijlpaal.'' vrijdag 25 juni 2021 GO A Jongeren gaan komende tijd los op festi vals en feesten. De vrees bestaat dat het daarmee gepaard gaande drugsgebebruik tot excessen zal leiden. FOTO GETTY, CASPAR HUURDEMAN, BRUNOPRESS Virologen adviseren het Oranje legioen dat naar Boedapest af reist 'ook bij de minst mogelijke klachten' zich te laten testen op het coronavirus. OMT-lid en arts-microbioloog Marc Bon ten: ,,Als je overwinningskater niet overgaat, laat je testen.'' Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Het Oranjelegioen moet zoveel mogelijk testen. foto anp Volgens minister De Jonge gaat het met de aanpak van het coro navirus de goede kant op, vooral door het groeiend aantal gevac- cineerden. Wel is het te vroeg om nu al van de belangrijkste maatregelen afscheid te nemen. Niels Klaassen Peter Winterman Den Haag Minister Hugo de Jonge tij dens het debat. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5