Overlast in Wemeldinge niet uniek Creatieve kinderen in Borsele maken kans op eigen expositie Joint roken kan straks op dak bij coffeeshop 6 Afvalcontainers soms weken langs de weg en parkeren steeds moeilijker *"V'J 5 v5 g Is de situatie in Wemeldinge uit zonderlijk? Het antwoord is klip en klaar: nee, absoluut niet. Op veel meer plekken in Zeeland kunnen inwoners en toeristen niet met en niet zonder elkaar. Neem Sint Anna ter Muiden. In dit West-Zeeuws-Vlaamse dorpje is nog maar een derde van het aan tal huizen permanent bewoond. Het karakteristieke Marktplein kent zelfs nog maar één vaste be woner. De rest is in gebruik als tweede woning of wordt verhuurd. Met alle bijkomende ergernissen, vooral over de toeristische verhuur. Een groot deel van de verhuur gebeurt illegaal En die zijn verrassend identiek aan de situatie in Wemeldinge. Zo zijn de parkeerproblemen voor de vaste bewoners groot. Plat gezegd: de toe risten pikken hun plekken in. En ook in Sint Anna ter Muiden erge ren mensen zich groen en geel aan afvalcontainers die soms dagen of weken aan de kant van de weg staan. Sluis gaat het aantal dagen dat een huis verhuurd mag worden fors inperken. Geluidsoverlast In Oostkapelle loopt het inmiddels ook de spuigaten uit, zegt Jacques Botting, bewoner in de bomen- en bloemenbuurt. Hij constateert dat in de laatste jaren de verhuur s enorm is toegenomen. ,,Een groot deel illegaal", zegt hij. Daarom heeft hij via de dorpsraad aan de ge meente Veere gevraagd op te tre den. ,,We hebben het aanhangig ge maakt, maar de gemeente zegt dat het heel moeilijk is om het aan te pakken en dat dit lang gaat duren." En ook in Oostkapelle overheerst weer hetzelfde beeld: afvalcontai ners die weken aan de weg staan, parkeerplekken voor vaste bewo ners die bezet zijn door toeristen en geluidsoverlast. In de gemeente Veere, waar Oostkapelle onder valt, zijn geen plannen om uitbreiding van het tweede woningbezit of de verhuur van zomerhuizen te stoppen. Mits wordt voldaan aan de regels mag het. De gemeente is wel begonnen met het stoppen van de illegale ver- huurpraktijken. Maar dat kost vol gens de gemeente veel tijd. Beleid wisselt Op Schouwen-Duiveland ligt de si tuatie anders. Daar wisselt het be leid om de paar jaar. Zo'n 20 jaar ge leden was het mogelijk om een huis recreatief te gebruiken. Toeristisch verhuren was op verschillende plekken ook mogelijk. Daarna werd het een paar jaar verboden. Maar toen de woning markt in 2015 slecht was, werd het verbod weer opgeheven. De ver- We hebben de gemeente gevraagd op te treden koop van huizen als tweede wo ning kon weer en dat was aantrek kelijk voor de verkopers. In 2019 stond de leefbaarheid in de dorpen onder druk en dus verbood de ge meenteraad het tweede woningbe- zit weer. Dat is nu nog steeds het geval. En er is een uitsterfconstruc tie. Het recreatief verhuren is op Schouwen-Duiveland minder aan de hand. Dat mag maar in een be perkt aantal dorpen. Het mag ondertussen wel duide lijk zijn; in grote lijnen is het pro bleem overal hetzelfde. Ook in We meldinge. Het lastige is dat elk pro bleem om een andere oplossing vraagt. Dat zit 'm vooral in de bele ving van de betrokkenen. Wat de een ergerlijk vindt, kan bij een an der prima door de beugel. Borselse basisschoolkinderen mo gen tot 9 juli een eigen schilderij of tekening afgeven bij het gemeen tehuis van Borsele in Heinkens- zand. De mooiste, creatiefste wer ken hangen vanaf 16 juli de hele zomer in een echte kunstexpositie. De winnaars krijgen ook een mooie prijs. Het idee voor de kunstwedstrijd en de expositie komt van Doortje Maat. Zij was kandidaat bij de ver kiezing voor een kinderburge meester voor de gemeente Borsele afgelopen november. Ze haalde de top drie, bij die verkiezing, mede door haar leuke en originele idee voor een amateurkunstmuseum in de gemeente. Inspireren Kris Rottier won uiteindelijk de verkiezing en werd kinderburge meester, maar Doortjes idee bleef inspireren. Doortje, kinderburge meester Kris en wethouder Marga van de Plasse houden nu samen de kunsttentoonstelling met werk van kinderen. Kris en Doortje heb ben samen het thema 'zomer' ge kozen. Het staat creatievelingen vrij om daar iets leuks bij te fanta seren en te maken. Na afloop van de expositieperiode krijgen de in zenders hun kunstwerken weer terug. Flinke klap Wethouder Van de Plasse hoopt dat kinderen in de gemeente Bor- sele lekker gaan tekenen en schil deren en zich helemaal uitleven. De kunst- en cultuursector heeft volgens haar een flinke klap gekre gen door de coronacrisis. De ge meente wil met de expositie laten zien dat kunst altijd doorgaat. Binnen roken is niet meer toege staan in de horeca en dus ook niet in coffeeshops, zelfs niet in speciale rookruimtes. High Life wil klanten daarom de mogelijkheid bieden dat op een dakterras aan de achterzijde van het pand aan de Wijngaard- straat te doen. ,,We stemmen daar mee in, maar het gaat wel eerst om een proef van een jaar'', zegt de Goese wethouder Joost de Goffau. ,,We weten dat het roken van joints vaak een bepaalde geur veroorzaakt die tot op grote afstand te ruiken is. We willen wel even zien hoe dat hier uitpakt.'' De gemeente stemt in, omdat ze niet graag ziet dat klanten rokend voor het pand gaan staan of zelfs door winkelstraten gaan lopen. Op het toekomstige dakterras mag en kel worden gerookt. Drank mag er niet worden genuttigd van de ge meente. Het terras mag straks open zijn van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. vrijdag 25 juni 2021 BE Op het voormalige sluizencom- plex in Wemeldinge wonen de meeste mensen permanent. An deren komen er vakantie vieren. Dat wringt de laatste tijd. De PZC besteedt hier deze week in een aantal verhalen aandacht aan. Vandaag deel 4. Melita Lanting Wemeldinge -Jacques Botting, inwoner Oostkapelle Uit! 'U i t-Srt ui ,11. mm (%,.,-OE l'-* Jfc-'J- -i* i-tó#e r «K V In Sint Anna ter Muiden is nog maar een derde van de huizen permanent bewoond. foto anne hana -Jacques Botting Maak een schilderij of tekening over het thema 'zomer'. Wie weet word je beroemd in heel Borsele en hangt jouw kunst werk de hele zomer op een ere- plek in het stadhuis. Arie Westeneng Heinkenszand Coffeeshop High Life aan de Koepoort in Goes mag van de gemeente een dakterras openen waar klanten hun joint kunnen roken. De gemeente stemt in met dat verzoek in de hoop daarmee overlast op straat te voorkomen. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59