Achter glas kun je zien hoe hard het bijenvolk werkt Rick exposeert foto's in het echt Rechter wijst klacht over laagfrequent geluid af 6 Commotie over maaibeleid Marcel Modde Kerkwerve Het maaibeleid van Scheldestro men ligt de afgelopen weken weer onder een vergrootglas. Bij Vlissin- gen werd tot grote ontzetting van een floradeskundige een zeldzame orchidee (de bokkenorchis) gekort wiekt. Dat leidde zelfs tot vragen van GroenLinks in de Tweede Ka mer. En ook bij de Schouwse Flaa- uwers Inlaag was het raak. Vos Broekema zag tot zijn afschuw dat van de bloemrijke Oosterschelde- dijk achter zijn huis na een bezoek van de maaimachine weinig meer over was dan een kale stoppeldijk met bruine plekken in het gras. Grafzerk Ter 'nagedachtenis' aan meer dan honderd verschillende planten soorten plaatste Broekema een grafzerk (RIP) langs het fietspad, dat voorbijgangers oproept bij het waterschap aan de bel te trekken over deze praktijk. Hij kondigde ook een proefproces aan, wegens het naar zijn idee overtreden van de Natuurwet, door midden in het broedseizoen in beschermd gebied aan het maaien te slaan. Maar dat mag toch écht, haalt Poppelaars ook uit de recente antwoorden van het ministerie op de Kamervragen. ,,Wij hebben als waterschap veel dijken, waterlopen en bermen te maaien. Bij elkaar is dat in Zeeland zo'n 15.000 kilometer. Om even een idee te krijgen: van hier naar Mos kou is 5.000 kilometer. En ja, dan kan het wel eens gebeuren dat we iets bijzonders over het hoofd zien." Het waterschap maait de dijken regelmatig om de grasmat kort en sterk te houden, legt Poppelaars uit. ,,Daarbij houden we ons aan de re gels van de natuurbescherming en de flora en fauna. Wanneer bekend is dat er ergens een beschermde plantensoort staat, dan wordt dat met een rood-wit lint gemarkeerd en gaat de maaimachine daar om heen." Bij de zeldzame planten die volgens Broekema op de dijk bij de Flaauwers stonden, is dat niet ge beurd. Scheldestromen gaat daarbij zowel af op waarneming van eigen mensen als externe meldingen. ,,Bij Het waterschap heeft in Zeeland 15.000 kilometer te maaien ons staat dat bewuste dijkvak be kend als 'lage natuurwaarde' en is er verder niks bijzonders over be kend. Omwonenden ervaren dat wellicht heel anders. Dat kan na tuurlijk!" De herhaaldelijk commotie over het maaibeleid is volgens de dijk graaf aanleiding om de aanpak de komende winter nog eens tegen het licht te houden. ,,Wellicht dat we het programma kunnen verbe teren. We gaan ook graag in gesprek met mensen als meneer Broe- kema." Na een varkensstal, geitenwei en een ezelhuis, ontbrak een bijenho tel nog in het plaatje van de Stads boerderij. Janneke Donkers van het educatiecentum NMe Schou- wen-Duiveland is dan ook super- trots op de jongste aanwinst, die samen met het Gors is gereali seerd. Beide instellingen bouwen de kinderboerderij stap voor stap om tot een plek waar spelender wijs van alles wordt bijgebracht over het belang van een groene omgeving. Pijpelink is speciaal ingevlogen om het bijenhotel te openen, sa men met Ad en Arjen, twee cliën ten van Gors. ,,We hebben goed gekeken naar de beste plek voor de kassen, want we willen natuurlijk Als het dit weer blijft zitten de raten binnen een maand helemaal vol honing niet dat kinderen hier straks wor den gestoken", zegt Donkers. ,,Het belangrijkste is dat de aanvlieg route aan de goede kant zit. Hier is dat de Mierenweg. En dit is ge woon ook een heel rustig volk. Deze koningin hebben we gekre gen van een imker die haar zelf heeft opgekweekt. Daar hebben we geluk mee gehad, want het zwerfvolk dat ze eerst voor ons hadden gevangen, was hartstikke agressief." De luikjes aan de voorkant van de kassen kunnen open, zodat je achter glas goed kunt zien hoe de raten groeien. ,,Nu zijn ze nog bijna leeg", toont Van der Roest. ,,Maar als het dit weer blijft, zit het binnen een maand helemaal vol. Die dames werken kei- en keihard. En weet je hoe oud ze worden? In de zomer maar zes weken..." De kassen worden het middel punt van een educatief bijenpad, dat het NMe wil uitzetten op het terrein. En het Nme wil méér, ver telt Donkers over de ambities de biodiversiteit op het eiland te hel pen versterken. Een belangrijke pijler is de inrichting van meer groene schoolpleinen. Hoewel verschillende scholen hun bestrate speelplaatsen inmiddels hebben ingeruild voor ontdektuinen en duurzame speeltoestellen, valt er volgens haar op dat front op Schouwen-Duiveland nog een we reld te winnen. Roosendaler Rick den Biggelaar (21) is in bijna al zijn vrije momen ten te vinden in de Schouwse Westhoek. Hij is helemaal idolaat van het gebied en heeft er zelfs een eigen instagrampagina voor aan gemaakt. Daarop post hij de foto's die hij er maakt. Voor het eerst zijn die foto's ook afgedrukt te bewon deren. Den Biggelaar exposeert vanaf dit weekend in pannenkoe kenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede. Hij kwam er binnen voor een wafel en raakte in gesprek met Kiki Meijer, die het restaurant samen met haar man Marius Landegent runt. Toen het gesprek uitkwam op de foto's van Den Biggelaar, was het idee voor een expositie gebo ren. Het is de allereerste voor de Roosendaler. ,,Het is wel iets van een droom. Leuk dat zij erin willen investeren." Acht foto's van de instagrampa- gina HaamstedeNature van Den Biggelaar zijn gedrukt op alumi- nium platen van 90 bij 60 centi meter. ,,Er zijn ook ansichtkaarten van gedrukt. De foto's blijven de hele zomer hangen en zijn eventu eel ook te koop." Bij elke foto heeft Den Biggelaar een sfeerverhaaltje gemaakt met informatie over de locatie. Inwoners van Zierikzee Ruud en Lies Louw zijn met hun klachten over laagfrequent geluid rond hun woning met lege handen naar huis gestuurd door de Raad van State. In maart voerden ze voor de hoogste bestuursrechter een rechtszaak tegen het bestemmings plan Zierikzee buiten de grachten dat voor een groot deel van het ge bied van Zierikzee geldt. Ze vinden dat de gemeenteraad een onder zoek had moeten instellen naar de haast onhoorbaar lage bromtonen waar het echtpaar vooral 's avonds en 's nachts grote last van heeft. ,,We gaan eraan kapot. Die bron moet worden opgespoord", zeiden ze in maart op de zitting bij de Raad van State. Warmtepompen Het echtpaar voelde het al een beetje aankomen dat de Raad van State het beroep tegen het bestem mingsplan van de gemeente wel eens zou kunnen afwijzen. Dat is ook gebeurd, zo blijkt uit de uit spraak van woensdag. Het bestem mingsplan regelt geen ontwikke lingen die een toename van laagfre- quent geluid veroorzaken, zegt de Raad van State. Er zijn ook nog geen wettelijke normen voor deze lage brom- en zoemgeluiden of trillin gen die afkomstig kunnen zijn van bijvoorbeeld warmtepompen. vrijdag 25 juni 2021 'Soms zien we iets over het hoofd' Gedeputeerde Anita Pijpelink heeft het bijenhotel op de Stadsboerderij in Zierikzee geopend samen met cliënten van Gors, Arjen Krab (r) en Ad de Jonge (midden). foto sandra schimmelpennink Waterschap Scheldestromen houdt zich bij het maaien van dij ken en waterlopen zo goed mo gelijk aan de regels. Ook tijdens het broedseizoen is het werk toegestaan, mits de gedrags code wordt nageleefd, zegt dijk graaf Toine Poppelaars. „Maar als het gaat over zo'n 15.000 ki lometer aan dijken, waterlopen en bermen, dan zien we ook wel eens iets over het hoofd." ,,Ze steken niet", verzekert imker Helle van der Roest de omstanders op de Stadsboer- derij in Zierikzee. Toch wordt gedeputeerde Anita Pijpelink wél in een pak gehesen. Puur voor het plaatje, zo laat zich even later zien bij de twee bij enkassen. ,,We hebben geluk gehad, want het zwerfvolk dat ze eerst voor ons hadden ge vangen, was hartstikke agres sief." Marcel Modde Zierikzee -Helle van der Roest, imker Valeska Nastaly Burgh-Haamstede M Rick den Biggelaar voor een van zijn af gedrukte foto's met Kiki Meijer van De Graanhalm FOTO RICK DEN BIGGELAAR Adri Klinkenberg Den Haag/Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57