Gesink (35) Jumbo-Visma uitgroeien tot een toonaangevende ploeg 11 De Graaf leidt trainingen NAC al lang last van heeft. Daarna kon hij de Vuelta niet uitrijden van wege complicaties bij de zwanger schap van zijn vrouw. Maar Zee man is ook geëmotioneerd omdat het de ploeg eindelijk lukt om een hoofdrol op te eisen. In de grootste wedstrijd ter wereld nog wel. Twee weken later in Parijs is Ge- sink zesde. ,,De moeilijke jaren van de ploeg waren misschien wel mijn betere jaren'', zegt Gesink nu over die pe riode. ,,Niet om mezelf op de borst te kloppen, maar die Tour van 2015 was één van de redenen dat Jumbo en destijds Lotto doorgingen. Die Tour was een mooie uitschieter. Daarna is de hele golf gekomen, is Steven doorgegroeid naar een ho ger niveau en de ploeg in de breedte sterker geworden. Ik heb ook de jaren meegemaakt dat het niet zo vanzelfsprekend was dat het goed ging. Dat moet je in je achterhoofd houden en beseffen als je ziet hoe mooi het nu alle maal loopt.'' Een jaar na die Tour van 2015 is het Kruijswijk die in de Giro de Jumbo-ploeg bij de hand neemt. Hij lijkt op weg naar de eindzege tot hij op de top van de Colle dell'Agnello een sneeuwmuur ramt. Een wielertrauma, maar ook een signaal voor de toekomst. Kruijswijk: ,,We waren in 2016 met de ploeg net een nieuwe weg ingeslagen en ik stond opeens aan de leiding in een grote ronde. En dat terwijl de ploeg nog niet op z'n top was. Toen kwam bij mij ook het besef: ik kan dit niveau aan en hopelijk kan ik dit vaker doen." De prestaties van Kruijswijk en Gesink blijken de opmaat naar de hemelbestorming van de Jumbo- ploeg. Zijn derde plek in de Tour van 2019 is veel meer dan alleen een hoogtepunt voor Kruijswijk zelf. ,,De ploeg is net zoals ik ge groeid. Mijn derde plek in de Tour was voor mezelf een droom die ik waarmaakte. Maar ook voor de ploeg een moment van 'Kijk eens wat we in deze jaren samen heb ben neergezet'. Dat doe je samen. Dat maakt het verhaal nog wel mooier.'' Ook nu bewijst Robert zijn waarde als wegkapitein. Hij is het cement binnen de ploeg Anderhalve maand na de huldi ging van Kruijswijk in Parijs wint Roglic de Vuelta a Espana. Vanaf dan is duidelijk dat de honger van de Nederlandse ploeg met nog maar één prijs gestild kan worden: de eindzege in de Ronde van Frankrijk. Kruijswijk: ,,Wat Pri- moz de laatste jaren heeft laten zien, is echt ongelooflijk. Hij heeft zo veel wedstrijden gewonnen en heeft in korte tijd enorme stappen gezet. Binnen het peloton is hij één van de topfavorieten in elke wedstrijd waar hij start. Ook deze Tour.'' Wegkapitein Waar in de beginjaren Gesink de onbetwiste kopman was en Kruijswijk in dienst reed, zijn de rollen inmiddels omgedraaid. Kruijswijk: ,,Ik kwam bij de ploeg en Robert was al van jongs af aan de kopman. Hij moest de druk van heel de natie dragen. Dat heeft hem misschien niet altijd gehol pen. Maar ook nu bewijst Robert zijn waarde als wegkapitein. Hij is het cement binnen de ploeg.'' Hun jaren bij Jumbo - zeven in middels - lezen als een ongekend succesverhaal, maar de oudgedien den van de ploeg weten dat onge luk nooit ver weg is in het wiel rennen. De lijst van pech en bles sures van Gesink is in principe lang genoeg voor een eigen Wiki- pedia-pagina. ,,Het overkomen van tegenslagen hoort bij sport. Ook van tegenslag word je erva ren", zegt Gesink. ,,Bij ons allebei zit er een sterke kop op en we we ten waar we het voor doen. Daarom moet je elk moment dat het goed gaat des te meer koeste ren. Uit je mooiste momenten haal je vertrouwen. Plezier zorgt ervoor dat je door kunt blijven gaan. Dat is wel eens minder geweest, door het móeten of frustratie over bij zaken.'' Kruijswijk hoopt in de aanko mende Tour de pech van de afge lopen jaren achter zich te laten. Het niveau van de Tour van 2019 heeft hij daarna niet meer gehaald door toedoen van valpartijen, blessures en een coronabesmet ting in de Giro van vorig jaar. ,,Het ging niet van een leien dakje'', zegt Kruijswijk, die schaduwkopman is achter Roglic. ,,Maar slechter dan afgelopen jaar kan niet. De laatste tijd ben ik toegegroeid naar de vorm die nodig is voor de Tour." Mede door al hun tegenslagen staan Kruijswijk en Gesink pas voor de vierde keer samen aan de start bij de Tour. Kruijswijk: ,,Ik denk dat ik voor mezelf en zeker voor Robert kan spreken dat wij tegenslag redelijk goed kunnen overwinnen. We hebben onze kop nooit laten hangen en ons altijd teruggeknokt uit geslagen positie. Het zou mooi zijn om allebei weer een rol van betekenis te spelen en dan samen in Parijs aan te ko men.'' Edwin de Graaf leidt na het ver trek van Maurice Steijn voorlopig de trainingen bij NAC. De 41-ja- rige Hagenaar, oud-speler van NAC, was afgelopen seizoen as sistent van Steijn in Breda. De hoofdtrainer besloot vorige week vanwege bedreigingen op te stap pen bij de voetbalclub uit de Keuken Kampioen Divisie. Het is al weken onrustig bij NAC. Technisch directeur Ton Lokhoff stapte vorige week na een dienst verband van amper drie maan den op, omdat hij niet op één lijn zat met Steijn. De hoofdtrainer besloot enkele dagen later ook te vertrekken. De club gaat eerst op zoek naar een nieuwe technisch directeur. NAC begint vandaag met De Graaf als interim-hoofd trainer aan de voorbereiding. Oud-speler PSV helpt De Jong Brazilië wint bijzonder laat Ernstig letsel hand De Kort Oranje naar halve finale OKT Het Nederlands man- nenteam beachvolley- bal heeft zich bij het olympisch kwalifica tietoernooi in Den Haag geplaatst voor de halve finales. Oranje versloeg Bel gië met 2-0. Yorick de Groot en Stefan Boer- mans wonnen hun partij in drie sets (2-1), Christiaan Varenhorst en Ruben Penninga waren na twee sets klaar (2-0). Vandaag wacht Letland. vrijdag 25 juni 2021 108STE EDITIE TOT EN MET 18 JULI TV NPO 1/SPORZA/EUROSPORT - Steven Kruijswijk BREDA Edwin de Graaf. foto pro shots EINDHOVEN Jan Vennegoor of Hesselink wordt ma nager voetbalzaken bij PSV. De oud-speler van de club gaat di recteur voetbalzaken John de Jong assiste ren. De Jong blijft ver antwoordelijk voor het spelersbeleid en be waakt als directielid de voetbalvisie van PSV. Vennegoor of Hesselink voetbalde verder ook bij FC Twente, Celtic, Rapid Wien en Hull City. RIO DE JANEIRO Brazilië heeft ook zijn derde wedstrijd van de Copa América ge wonnen. In de 10e mi nuut van blessuretijd kopte Casemiro (foto) uit een hoekschop van Neymar de 2-1 binnen tegen Colombia. ANDORRA LA VELLA Door een ongeluk met een voertuig tijdens een off-roadtrip in An dorra heeft Koen de Kort (38) ernstig handletsel opgelopen. De wielrenner werd met spoed per heli kopter overgebracht naar een ziekenhuis in Spanje. Volgens zijn ploeg Trek-Segafredo konden de artsen niets anders meer doen dan drie vingers van zijn rechterhand amputeren. DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55