8 Dafne Schippers (29) spreekt over haar fysieke strijd, de naderende Spelen Al anderhalf jaar weet Dafne Schippers (29) waarom ze niet zo snel meer sprint als voorheen. Alleen een select groepje intimi is al die tijd op de hoogte. Nu doet ze haar verhaal. ,,Ik vecht om uiteindelijk weer zo goed mogelijk te zijn.'' INTERVIEW Lang hield ze het voor zich. De wereldkampi oene op de 200 meter van 2015 en 2017 geeft niet vaak een kijkje in haar ziel, problemen lost ze het liefst zelf op. Maar nu, een maand voor de Olympische Spe len in Tokio, vindt Dafne Schip pers het tijd om wel openheid te geven. Ze hoopt dat het helpt, begrip kweekt. Na acht minuten is het hoge woord eruit, hier in een zaaltje op Papendal. ,,Ik heb een dub bele hernia'', vertelt ze. Vorige week dinsdag werd ze 29 jaar. De vrouw die in 2015 de sportwereld verbaasde met haar uitzonderlijke gouden 200 en zilveren 100 meter op de WK in Peking en sindsdien het gezicht is van de Nederlandse atletiek. De ontspannen ogende sprints en de bijna vanzelfsprekende topprestaties zijn al even uit zicht. De laatste jaren verlopen stroef. Serieuze rugproblemen zijn een terugkerend thema. In het gesprek deze ochtend heeft ze het regelmatig over haar hoofd en haar lijf, als twee gescheiden werelden. ,,Het ligt niet aan mijn inzet, mijn trainingen, de wil, het ta lent. Het is helaas echt een fysiek ding'', zegt ze. Daarom kiest ze ervoor te praten over de slijtage van de tussenwervelschijven, want dat is het volgens de artsen medisch gezien feitelijk: geen hernia, maar een voorsta dium van. Ze kan ondanks deze klachten nog steeds snel sprin ten, heeft nog altijd goede hoop op een mooi toernooi, maar van een optimale voorbereiding is geen sprake vanwege alle ge miste start- en snelheidstrainin gen, zeker in 2020. ,,Ik ben niet iemand die zo maar even het boekje opendoet. Ik denk altijd: ik los het zelf wel op, het komt wel goed. Maar ik denk dat het goed is te vertellen hoe het daadwerkelijk zit. Ik heb nou eenmaal een heel heftige rugblessure gehad. Omdat ik he laas weinig vocht in de tussen- wervels heb zitten, gaat die rug nooit heel flexibel meer worden. Ik weet dat ik beperkt blijf. ,,En dat is heel frustrerend als atleet, want ik doe er nu net zo veel aan als in 2015, 2016 en 2017 en misschien nog wel meer. Ik wil heel graag, maar elke keer krijg ik een duw terug en moet ik weer vanaf nul beginnen. Ik heb Als je weer op de baan staat, een training wil doen en het lukt vanwege die rug niet. Dan denk ik wel: waar doe ik dit nog allemaal voor? - Dafne Schippers (29) vorig jaar dagen gehad dat ik bijna niet eens meer uit mijn bed kon komen, omdat ik zoveel last had. Dan kon ik de eerste passen alleen schuifelen, om überhaupt vooruit te komen. En ging ik an derhalf uur voor de training wandelen om te zorgen dat ik enigszins oké was. Kwam ik thuis en kon ik alleen maar plat liggen. En dat wekenlang. „Gelukkig gaat de rug nu heel goed. Dit jaar gaat het beter, veel stabieler. Ik word sneller, maar het lastige is: als sprintster en op een Olympische Spelen moet je honderd procent zijn. Geen 95 of 98 procent. Normaal gesproken werkte ik naar een toernooi toe met het gevoel: ik ga daar echt meestrijden voor goud. Dat wil ik ook graag, maar ik moet ook realistisch blijven. Er moeten dan wel echt bijzondere dingen gebeuren in een heel korte tijd.'' ,,Dan had ik echt een jaar rust ge nomen om te zorgen dat ik nóg een carrière daarna kan hebben. Dat hoop ik nu nog steeds. Maar ergens moet er een rustperiode gaan komen. Ik denk nog steeds dat ik het allemaal kan, maar het moet wel beter worden.'' „Het grootste gevaar is dat je ge voelloosheid in je benen kunt krijgen, maar in principe niet dat er zomaar echt iets groots kan gebeuren. Daar ga ik niet vanuit in elk geval.'' ,,Tuurlijk. Maar ik denk dat ie dere atleet weleens twijfelt. Weet je wat het is? Als je dag in dag uit kei- en keihard werkt en niets terugkrijgt... daar doe ik het niet voor. Ik vecht om uiteinde lijk weer zo goed mogelijk te zijn. Om écht mee te doen om de medailles. Dus die twijfels zitten er wel, maar ergens in mijn hoofd zit ook altijd weer een beetje hoop. Ik kan het nog. Want dddr twijfel ik niet aan. Al leen mijn lijf houdt het nu wel tegen en dat is moeilijk.'' ,,Ja, dat zijn van die dagen... Als je weer op de baan staat, een trai ning wil doen en het lukt van wege die rug niet. Dan denk ik wel: waar doe ik dit nog allemaal voor? Maar dan ben ik ook wel weer het type van: we gaan er weer voor.'' ,,Ja, dit is ook mijn leven. Elke dag naar de baan gaan en mijn trainingen doen, is mijn leven. Een bepaald doel hebben. Ik zou nu niet weten wat ik op dit mo ment zou moeten doen als ik ineens zou stoppen met sport. Het is eigenlijk gewoon alles voor mij.'' „Zeker, en misschien ook een beetje hoop. Maar ik moet realistisch zijn. Ik pro beer het nog steeds in mijn hoofd te hebben om zo ver mo gelijk te komen. En wat dat bete kent? De finales halen is al een behoorlijke stap als ik zie waar ik vandaan kom. Maar daarin kan alles gebeuren. Ik kan mezelf hoe dan ook recht in de spiegel aan kijken. Ik doe er alles, maar dan ook alles voor en misschien wel meer dan dat. Dus ja, daar blijf ik aan vasthouden.'' „Tuurlijk!" ,,Tuurlijk dacht ik dat. Op dat moment had ik ook een redelijke blessure. En daar dan vijfde wor den op de honderd meter met een start die nergens op leek vanwege mijn liesblessure. En dan zilver halen terwijl ik ook nog niet honderd procent fit was. Toen dacht ik: ja, niets kan mij meer tegenhouden.'' Lachend: „Helaas kan dat wel.'' ,,Zeker en dat is mooi. Al vind ik het wel lastig dat ik voor mijn gevoel soms wordt afgeschreven, alsof ik niks meer voorstel. Dan denk ik: ho, ho. Die serieuze lijst met prestaties moeten anderen eerst nog maar halen.'' /<T vrijdag 25 juni 2021 GO 'Ik wil wel, maar mijn lijf Tekst: Pim Bijl en Eric Brommert Als de Spelen nu niet op het programma hadden gestaan, had dit jaar er dan anders uit gezien voor jou? Is het een gevaar? Met deze fysieke problemen topsport bedrijven? Heb je getwijfeld aan het voortzetten van je carrière? Ben je dicht bij het moment geweest van 'tot hier en niet verder'? Waar haal je het plezier mo menteel uit? Is dat toch de lief hebber in jou? Het houvast is misschien ook: de concurrentie loopt heel hard, maar niet harder dan jij gedaan hebt in het verleden. Een groot verschil met de Olympische Spelen in Rio de Janeiro. Je ging echt voor goud en dat durfde je te zeg gen. Zilver was zelfs een te leurstelling, hoe gek dat ook is. Heb jij toen gedacht: in Tokio ga ik het wél doen. Toen je daar die spikes op de baan smeet... De Nederlandse atletiek floreert, met Femke Bol als nieuwe ster. Heb je het gevoel dat de aandacht nu meer wordt verdeeld, en dat de druk op jou wordt verlicht?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52