II Een mooie vervalsing? CORONA FEESTEN EN FESTIVALS 4 Omdat het alweer lang geleden is dat Nederlanders naar een club of festival zijn geweest hebben zij een lagere tolerantie op het gebied van alcohol- en drugsgebruik. ,,Hier- door lopen ze het risico dat ze te veel gebruiken. Dit vergroot de kans op angst- of paniekaanvallen en irritatie of agressie", waar schuwt verslavingszorginstelling Novadic-Kentron. Een speciale campagne moet de jeugd op de ge varen wijzen. Experts voorspellen op basis van historische patronen en economi sche gegevens een uitbundige summer of love nu bijna alle corona maatregelen komende zaterdag van tafel gaan. „Iedereen heeft zich moeten inhouden en de behoefte om er lekker op uit te gaan moeten onderdrukken", zegt Daniëlle Ke telaars, preventiewerker van Nova- dic-Kentron. De Brabantse versla vingszorginstelling houdt er reke ning mee dat feestvierders straks gaan overcompenseren, zodra zij op een festival de geur van het gras en het bier weer kunnen ruiken. ,,Dit terwijl ze nog helemaal niet gewend zijn aan alle prikkels die op hen zullen afkomen." De lang verwachte terugkeer naar de grote nachtclubs en een festival als Milk shake of Lowlands zal voor veel mensen in het begin overweldi gend zijn, verwacht Ruben van Beek, psycholoog bij Trimbos, het kennisinstituut voor verslavings zorg. ,,Ik denk dat veel mensen, even los van het drugsgebruik, flink moeten wennen aan alleen al het op een feest rondlopen. Het is een risico dat jongeren meteen al hun energie eruit willen knallen. De kans bestaat dat ze minder heb ben gesport en daardoor een slech tere conditie hebben dan de laatste keer dat ze uitgingen. We hopen dat ze echt hun rust pakken, in plaats van dat ze nog een pilletje erbij nemen." In de verslavingszorg zagen des kundigen tijdens de coronacrisis niet zozeer een toename, maar een verschuiving van het drugsge bruik. Vier op de tien gebruikers van psychedelische drugs, waar onder ketamine, lsd, 2C-B en truf fels, zijn tijdens de lockdown vaker gaan gebruiken. Veel ecstasyge- bruikers slikten juist minder vaak een pilletje, maar de verwachting is dat dat in de loop van de ko- Wij zijn bang dat jongeren het effect van deze drugs onderschatten mende weken weer zal gaan groeien. Het Trimbos-instituut zegt zich de komende tijd in het bijzonder zorgen te maken om jongeren die tijdens de lockdown volop zijn gaan experimenteren met psyche delische drugs. Onderschatting De effecten van deze drugs zijn af hankelijk van de setting waarin ze worden gebruikt, waarschuwt Trimbos. Zo kan 2C-B, een drug waarbij je de werkelijkheid anders ziet, een heel ander effect hebben als je thuis met vrienden op de bank zit, dan wanneer je op een festival staat met veel mensen om je heen, harde muziek en hoge temperaturen. ,,Wij vrezen dat jongeren het effect van deze drug onderschatten als ze straks op een superdruk festival staan. Die mid delen zijn intens, vooral als je ze niet in een gesloten omgeving ge bruikt. Dit is dan ook een groep waar wij zorgen om hebben." De instellingen roepen organisa toren op om aandacht te besteden aan overmatig drugsgebruik. Zo moeten die bijvoorbeeld zorgen voor plekken waar bezoekers kun nen bijkomen en kunnen afkoelen, zogenaamde 'chill-outruimtes'. ,,Als mensen overprikkeld raken, kunnen ze daar even bijkomen om de gezondheidsrisico's te verklei nen", aldus verslavingszorginstel ling Novadic-Kentron. Website uitgaanpostcorona.nl moet gebruikers stapsgewijs en op een laagdrempelige manier op de gevaren wijzen. IN QUARANTAINE DAG 468 Ik zit op dit moment een vaccina tiepaspoort in te vullen. Je zou ook kunnen zeggen 'vervalsen'. Ben ik nog niet helemaal uit. Handjes losge- wapperd, vulpen gepakt, drie keer droog geoefend op een kladblaadje en nu in het echt. Daar gaat-ie: 'Co- vid-19-vaccin', in mijn beste dokters handschrift. Ik blaas de inkt even droog. Mwah, kan er mee door. Voor u me veroordeelt, praat ik u even bij. Woensdag kreeg ik mijn tweede vaccinatie. Ik wil over een tijdje op vakantie, zoals miljoenen andere Nederlanders. En ik voorspel u: dat wordt heisa als Belgen, Duitsers en Fransen vlie gende controles houden om te kijken of die coronalijders uit Nederland wel over de vereiste app beschikken, die hen ingeënt of getest verklaart. Ik schat dat een op de drie niet door zo'n controle komt. Sommigen zul len überhaupt niet de moeite hebben genomen, voor anderen wordt 't downloaden van die app te ingewik keld en een deel heeft netjes alle vac cinaties gehaald, maar het RIVM heeft die niet geregistreerd. Dus die kónden de app niet downloaden. Ik ben een van de 1,2 miljoen mensen die het RIVM niet geregistreerd krijgt. Ik haalde woensdag dus mijn tweede vaccinnatie bij de huisarts en probeerde haar ervan te overtuigen een paar gegevens en stempels te zet ten in het gele vaccinatieboekje dat ik had meegenomen. Misschien zijn douaniers wel on der de indruk van zo'n boekje als je geen app hebt. Honderdduizenden hebben vanuit dezelfde gedachte dat gele boekje besteld. De GGD's zetten er inmiddels hun eigen vaccinaties in, maar weigeren die van de huisart sen te doen. Dus ik moest het aan mijn huisarts zelf vragen. ,,Maar wij melden alles bij het RIVM", zei ze. Ik weet het, antwoordde ik, maar die krijgen de registraties niet verwerkt. Er ont- Daar gaat-ie, in mijn beste doktershand schrift. Ik blaas de inkt even droog. Mwah, kan er mee door stond een kleine impasse. Ik was niet van plan de boel op de spits te drij ven, maar ik wil wel graag op vakan tie. Ik legde het boekje op tafel. ,,Als- tublieft?" Ik zag een beetje vertwijfeling in haar ogen, maar uiteindelijk pakte ze het boekje, zocht een paar lege blad zijden en zette er een stempel en haar handtekening op. ,,De rest moet u zelf maar invullen", klonk het. En nu zit ik dus met de tong tussen m'n tanden in mijn netste doktershand schrift mijn gele boekje in te vullen met de gegevens van de vaccinregis- tratiekaart. Lachwekkend, als het niet zo droevig was. vrijdag 25 juni 2021 Experts vrezen uitwassen met drugs bij jeugd Verslavingsexperts waarschu wen voor excessen met drugs nu jongeren zich weer mogen uitleven op festivals en in nachtclubs. Ze vrezen voor de inhaalslag die jongeren willen maken, terwijl de gewenning aan drugs op een laag pitje staat. Sebastiaan Quekel Rotterdam -Trimbos-instituut Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. 1 Reageren: frankpoorthuis@dpg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4