f Bomvol stadion in Boedapest, zo ziet één man het graag 2 5 «1 veel later veranderde zijn leven voorgoed é.£z-^i ■Aft - -A f "\Z/I ^\U1 *T \Ï/I "H Toen ik Christian Eriksen dit EK zo roerloos op het veld zag liggen, dacht ik nog maar eens: als je het overleeft, stop er dan alsjeblieft mee jongen ring zag dat ook niet zitten. Het kon niet meer, het was voorbij. Ik kreeg een benefietduel en een paar weken later werd Oranje kampi oen van Europa in Duitsland. Ja, natuurlijk was dat moeilijk. Zag ik al die jongens waar ik altijd mee speelde een prijs winnen. Nee, er liep niemand op mijn plek. Oranje speelde zonder linkerspits. Wel met Arnold Mühren op links. Die had ik bij Ajax achter me. Wat was die man belangrijk voor mij als speler. Zo slim, zo goed.'' Risico In 1993 en 2005 kreeg hij nog twee hersenbloedingen. De Wit was te fanatiek geweest met fitnessen en later met zwemmen. ,,Toen ik Christian Eriksen dit EK zo roer loos op het veld zag liggen, dacht ik nog maar eens: als je het over leeft, stop er dan alsjeblieft mee jongen. Dat dacht ik ook bij Daley Blind. Je vrouw en gezin, dat is zo veel belangrijker. Neem het risico niet meer. Kijk eens wat er met Appie Nouri is gebeurd, hoe die eruit is gekomen. Ik moet ook we- leens lachen als ik Gijp en Johan Derksen hoor zeggen: die en die speler moet nog drie jaar daar en daar spelen en dan pas cashen. Zo werkt het niet. Wie zegt dat er na die drie jaar nog kansen komen?'' Zondag, als Oranje in Boedapest speelt, zit De Wit voor de buis. De Puskas Aréna, het nieuwe stadion dat op de grondvesten van het oude is gebouwd, kent hij. Lorant Lakatos, een Nederlands-Hon gaarse voetbalfan die ooit in Utrecht woonde, had hem uitge nodigd om de openingswedstrijd tussen Hongarije en Uruguay in 2019 bij te wonen. ,,Stond ik daar met mijn directe tegenstander Sal- lai uit 1985. Dat was mooi. In 2011 was ik al eens door de KNVB mee genomen naar Hongarije-uit. Het stadion is net als Spangen van Sparta een kwartslag gedraaid. Dus eigenlijk is het nog een beetje het Népstadion van de stiftbal in 1985. Dumfries ,,Dat mensen er nog altijd over be ginnen, is apart en leuk. Soms ko men ze er pas later in een gesprek achter dat ik het ben. En dan altijd meteen een vraag over die stiftbal. Ik weet nog veel van die wedstrijd. Ze speelden met Lajos Détari, Tibor Nyilasi, József Kiprich. Aar dige ploeg, hoor. Ik kwam erin voor Ton Lokhoff. Mijn shirt heb ik nooit geruild, dat heb ik nog. Het huidige Oranje volg ik uiter aard. Of ik het vervelend had gevonden om tegen een back als Denzel Dumfries te spelen? Hahaha. Die had ik gewoon naar voren laten lopen. Die had Peter Boeve destijds wel opgevangen. Dan had ik de lucht gehad voor een of twee acties die de wedstrijd kunnen beslissen. ,,Weet je wat het is? Nadat het mij was overkomen, droomde ik nog weleens dat ik aan het hard lopen was. Of een wedstrijd speelde en mijn tegenstander ging uitspelen. In mijn hoofd herken ik het moment nog feilloos, maar ik kon het al snel nooit meer uitvoe ren. De toekomst voor mij is een rolstoel, dat weet ik. Maar dat wil ik graag zo lang mogelijk uitstel len. Met hulp van Angelique - wat ben ik blij dat ik haar heb ontmoet - kom ik er voorlopig nog wel.'' ANALYSE Wie eerder deze week Hongarije tegen Frankrijk zag, was vast niet alleen verbaasd door het gelijkspel van de Hongaren tegen de rege rend wereldkampioen (1-1). De Puskas Aréna in Boedapest was afgeladen en uitverkocht. Een vol stadion, dat is even geleden. In Kopenhagen leek deze week het Parken Stadion ook stampvol te zitten, maar de Denen hadden de 25.000 fans allemaal naar de eerste ring in het zicht van de came ra's gedirigeerd. In Boedapest mogen de Hongaren dit EK alle tickets aan de man brengen in het duel dat Oranje via de Tsjechen naar de kwartfinale moet brengen. Die kwartfinale wordt afgewerkt in Bakoe in Azerbeidzjan en daar mogen zo'n 34.000 fans in. Maar uitverkocht is het daar niet. Hoe kunnen de toeschouwers aantallen zo verschillen? Het ant woord is Viktor Orban (foto), de premier van Hongarije. Van heel veel dingen houdt hij niet, maar daar hoort voetbal absoluut niet bij. Orban (58) investeerde de laat ste jaren veel in het voetbal in zijn land. Neem de fraaie Puskas Aréna, die ruim 400 miljoen euro kostte en in 2019 werd opgeleverd. Voetbal is een speerpunt en dat element doet het goed bij de men sen die op hem zouden willen stemmen, de verkiezingen zijn volgend jaar. Voetbal kan de Hon garen ook een beter imago geven in Europa, geen overbodige luxe. De UEFA omarmt de Hongaren. Toen de Champions League in enorme problemen kwam omdat clubs door Covid-19-beperkingen niet in eigen land konden uit komen, stak Orban razendsnel zijn vinger op. Liverpool streek er tweemaal neer, uit en thuis tegen RB Leipzig. Manchester City knikkerde aan de Donau Borussia Mönchengladbach uit het toer nooi. De Puskas Aréna gooide de deu ren wagenwijd open voor clubs in nood. In september streden Bayern München en Sevilla al om de Europese Supercup in Boeda pest. Het stadion was destijds voor een kwart gevuld, wat in die peri ode al heel behoorlijk was. Orban mocht zelf beslissen hoeveel mensen hij wilde toelaten tijdens het EK. Hij was duidelijk: bomvolle stadions. Het EK komt niet snel meer naar Hongarije en dit was een kans om zich te to nen. Dat de Franse wereld ster Kylian Mbappé racis tisch werd bejegend en wn het feit dat het Hon gaarse parlement een wet heeft aangenomen die het leraren verbiedt homoseksualiteit en ge slachtsverandering te bespre ken in hun lessen op school, zor gen voor een ander imago. Net als het gefluit eerder richting de spe lers van Ierland, die knielden voor het oefenduel met Hongarije. Het concert werd door velen veroor deeld, maar niet door Orban. Maar het feit dat alleen in Boe dapest het stadion telkens vol zit, leidt tot tevredenheid bij Orban en de zijnen. De besmettingscij- fers zijn aan de Donau echt niet beter dan in veel andere steden die het EK te gast hebben, maar Hongarije kiest dus nadrukkelijk voor open deuren. Ze weten hoe belangrijk het EK is voor de natio nale ploeg en het land. De Hongaarse bond spreekt over een geslaagde vaccinatiecam pagne en ziet het EK 'als een erva ring voor het leven die zoveel mo gelijk Hongaarse voetballiefheb bers moeten kunnen meemaken'. En wie geen kaartje heeft, de fan- zone in hartje Boedapest is zon dag bijna de hele dag open. Ieder een is welkom. Mondkapjes? Nee joh, het is toch in de buitenlucht? V vrijdag 25 juni 2021 GO dat moment...' -De Wit M Rob de Wit voor het schilderij van zijn moment in Boedapest: ,,De toekomst voor mij is een rol stoel, dat weet ik. Maar dat wil ik graag zo lang mogelijk uitstel len.'' FOTO PIM RAS Alleen in de Puskas Aréna, waar Oranje zondag de Tsjechen te genover zich vindt, is dit EK het stadion helemaal afgeladen. De Hongaarse regering zet al jaren vol in op het voetballen. Mikos Gouka Rotterdam/Boedapest i Hongaarse fans vieren in een uitverkochte Puskas Aréna het gelijkspel tegen regerend wereldkampioen Frankrijk. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49