II Rob de Wit kijkt met trots terug op zijn legendarische stiftbal in Boedapest, niet 4 EK VOETBAL Oranje en Boedapest, dan denkt de Nederlandse voetballiefhebber terug aan het geniale stiftje van Rob de Wit (57). ,,Dat er 36 jaar later nog steeds naar wordt gevraagd... Blijkbaar was het voor meer mensen een waardevolle belevenis.'' deur naar de play-offs voor het WK 1986 en maakte hij in de Kuip tegen de Belgen een goal die van nog meer historische waarde had kunnen zijn. ,,De play-offs tegen de Belgen in de vrieskou. Peter Houtman en ik scoorden en met 2-0 waren we er geweest. Toen scoorde Georges Grün en was het over.'' Invaller John van Loen had de verdediger van Anderlecht even aan zijn aandacht laten ontsnap pen. ,,Ach'', zegt De Wit. ,,Weet je nog wie de voorzet gaf? Eric Ge- rets. Drie keer raden wie er tegen over hem stond als linkerspits.'' Na afloop was het doodstil in de kleedkamer, terwijl de Belgen luidruchtig feestvierden. Het leek het einde van de wereld. De Wit zat er ook doorheen, maar merkte een paar maanden later wat écht een drama is. Hij kreeg een her- senbloeding op zijn vakantieadres in Spanje, „Tennissen ging opeens niet meer. Vaak is een hersen infarct een kwestie van boem, maar bij mij ging het geleidelijk'', zegt hij. ,,De dokter zei: je hebt een her senbloeding gehad. Ik wist niet eens wat het was. Ik dacht: oké en nu? Toen ik naar Nederland werd vervoerd, hoorde ik in het vlieg tuigje de uitslag van de finale van het WK 1986: 3-2 voor Argentinië tegen West-Duitsland. Of ik er weleens aan had gedacht dat ik daar die maand in Mexico had kunnen spelen? Of het dan anders was gelopen, bedoel je? Nee, zo denk ik niet. Mijn leven bestond in die tijd wel alleen uit voetballen, voetballen en nog eens voetballen. Ik wilde zo graag terugkeren. ,,Ik was nog even dicht bij een rentree bij Ajax. Maar de verzeke- Neymar De Wit praat rustig, maar is uitste kend verstaanbaar. Als hij loopt, gaat het wat traag. De coördinatie is soms weg. Een schril contrast met de razendsnelle buitenspeler die hij was in de jaren 80. Na an derhalfjaar FC Utrecht haalde Ajax hem als vervanger van Jesper Olsen naar Amsterdam. Onder eerst Aad de Mos en later Johan Cruijff maakte de Utrechter diepe indruk. Als we zijn stijl van voet ballen vergelijken met Neymar, grinnikt hij bescheiden. Op volle snelheid nog een beweging kun nen maken, het was net als dat van de Braziliaan ook zijn handels merk. ,,Als je dat kunt, dan weet je: dan vallen ze om die verdedigers'', zegt De Wit lachend. ,,Mijn techniek was in orde, maar natuurlijk niet zo sensationeel als die van Gerald Vanenburg. Ik zie balkunstenaar Soufiane Touzani weleens. Kan al les met een bal die gozer. Maar als hij een voorzet geeft, zie ik: nee, dat is het niet. Vanenburg had al les. Ik kon zelf aardig schieten, maar niet met rechts. En aanvan kelijk was ik ook eigenwijs. Dan zei ik dat iets gewoon niet kon. Wat dat betreft was J ohan Cruijff de juiste trainer. Die pakte een bal en liet zelf zien dat het wel kon. Het ging als een komeet met mij. Tot dat ene momentUiteindelijk heb ik maar 3,5 jaar profvoetbal ge speeld. Dat is niet lang, hè.'' In die periode brak hij dus ook door bij Oranje, opende hij dank zij zijn treffer in Boedapest de Ik zag al die jongens waar ik altijd mee speelde Europees kampioen worden. Dat was moeilijk Het is de zomer van 1986 en er is post voor Rob de Wit. De lin kerspits van Ajax is net vanuit Spanje terugge vlogen naar Nederland. Vanwege een hersenbloeding kan hij niet meer lopen, zijn smaak is verdwe nen en praten gaat hem uiterst moeizaam af. Met een kaartje pro beren zijn ploeggenoten van Ajax, onder wie Marco van Basten en John van 't Schip, hem een beetje op te beuren. ,,We wisten niet eens dat je hersens had, schreven ze'', zegt De Wit lachend. Voetbal humor, een tikkeltje aan de harde kant. Het is 35 jaar na de postbezor ging en de voormalige internatio nal (57) zit met zijn vrouw Ange- lique aan de koffie. Oranje strijkt dit weekeinde neer in Boedapest voor de achtste finale van het EK tegen Tsjechië. In de stad waar Rob de Wit op 14 mei 1985 een historische treffer maakte. De slalom langs de verde digers Sdndor Sallai en Antal Róth, de voorbeweging, de rug recht en het sublieme stiftballetje over keeper Péter Disztl. Het staat in het collectieve geheugen van de Nederlandse voetbalfan gegrift. De Wit: ,,Dat er na 36 jaar nog steeds naar wordt gevraagdVoor mij is het een waardevolle beleve nis geweest. En blijkbaar voor meer mensen.'' MIKOS GOUKA INTERVIEW vrijdag 25 juni 2021 'Ik ging als een komeet. Tot 14 mei 1985: Rob de Wit stift de bal over keeper Péter Disztl en zet Nederland in Boedapest op 0-1 tegen Hongarije. foto anp - Rob de Wit (57) $0 @MikosGouka Nieuwegein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48