'De UEFA moet de spelers beschermen' 3 marathon-man en maatschappelijk betrokken aanvoerder van Oranje Teller staat op7000fans Oranje treft 'bekende' Uitrecord? RACISME X topspeler, maar ook als actielei der. De aanvoerder van Oranje klimt op de barricades als de situ atie zich er voor leent. „Actielei der", lacht hij. ,,Ach, ik doe wat ik voel. Dat zal niet altijd het beste zijn, dat besef ik. Sommige men sen waarderen wat ik doe en an deren misschien niet, ik durf me in elk geval uit te spreken. Maar actieleider, dat gaat te ver. Er zijn gewoon veel mensen die luisteren omdat ik een voetballer ben.'' Liever is hij de aanjager, prij- zenpakker, topscorer, aanvoerder of marathon-man van Oranje. ,,Ik wil dit EK liever lekker genieten van het voetballen'', zegt hij. ,,En dat andere mensen dan de proble men oplossen. Maar ik realiseer me: wij hebben een podium, naar ons wordt geluisterd. Dat doe je ook voor mensen die hun stem niet kunnen laten horen. Ik weet ook niet alles, maar als ik iets zeg, is het met de beste bedoelingen." Kladblok Wijnaldum is een de model-aan voerder. De speler die zijn presta ties koppelt aan scherpe momen ten voor een kladblok van een journalist of een microfoon van een televisiezender. De kersverse Paris Saint-Germain-speler ziet zichzelf allesbehalve zo. Zoals hij ook het substantiële bedrag baga telliseerde dat hij schonk aan de jeugdopleiding van Feyenoord toen hij in 2011 de club verliet. Virgil van Dijk en Kevin Stroot- man, ddt waren in zijn ogen pas aanvoerders. Van Dijk is gebles seerd, Strootman werd niet opge roepen door Frank de Boer. Tot teleurstelling van Wijnaldum, die bij de bondscoach ook aangaf dat hij Ryan Babel graag gewoon bij de selectie had willen zien. Toch wekt het hebben van een mening onher roepelijk verwachtingen voor de toekomst. Daar worstelt de Rotterdammer mee. Neem de kritiek op Qatar, waar het WK zal worden gehou den. Wijnaldum was volgens mensen niet uitgesproken genoeg en meteen klonk het verwijt dat hij wél fel stelling nam tegen ra cisme of Zwarte Piet. Waarom dan niet tegen het land waar veel arbeiders sneuvelden bij de bouw van voetbalstadions. ,,Als je je er gens niet mee wil bemoeien, mag je nergens meer een mening over hebben'', zei Wijnaldum. Maar hoe hij het misverstand met Pas- Ik wil liever genieten van het voetballen. Maar ik realiseer me: wij hebben een podium, naar ons wordt geluisterd cal Kamperman van ESPN op loste, was ook zoals de mensen Wijnaldum kennen. Het duo botste in maart van dit jaar tij dens een personferentie van Oranje. Wijnaldum belde de ver slaggever snel daarna op om te zeggen dat de discussie die ont stond en op televisie werd uitge zonden nooit zijn bedoeling was. En dat was wederzijds. „Maar het mag nooit zo worden dat andere mensen bepalen wan neer je wel en wanneer je niet er gens iets van mag vinden", zei Wijnaldum tegen deze krant. En als hij iets steunt - bijvoor beeld de actie van de spelers in de Premier League om social media drie da gen te boycotten - dan hoeft hij niet meteen ook de KNVB op de vingers te tikken omdat de bond zich niet aansloot bij het initia tief. De vader van twee dochters van tien en zes en twee zoontjes van drie en één wil iets betekenen, maar wel op zijn manier. Er is meer dan het maatschappelijk de bat. Het zit hem soms in kleine dingen. Zo liet hij tijdens de lock- down de leraressen van zijn twee dochters weten dat hij enorm veel respect had voor de manier waarop zij hun werk deden. Kaskraker Of een persoonlijk doel. Een ont moeting met Denzel Washing ton. Wijnaldum is een enorme fan de Amerikaanse acteur sinds hij hem zag acteren in kaskraker John Q. Hij probeert al zo lang een ontmoeting te regelen. Tot op heden vergeefs. Ook Liverpool kon de meet and greet nog altijd niet regelen. ,,Ik ga het zeker nog een keer proberen'', zei hij deze maand in Helden Magazine. Maar eerst het EK dat voor Oranje via Boedapest en Bakoe naar Londen moet lopen.Tegen Noord-Macedonië vroeg Virgil twee goals aan mij. Hoeveel ik er zondag Tsjechië van hem moet ma ken? Ik hoop dat eentje al ge noeg is voor de winst." AGENDA ORANJE Inclusiviteit vrijdag 25 juni 2021 GO Oranje won de laatste vier duels in Boedapest, maar won nooit eerder vijf interlands op rij in een buitenlandse stad. 7000 supporters van het Nederlands elftal hebben een kaartje gekocht voor het duel van zondag in Boedapest met Tsjechië. De verkoop loopt nog en de KNVB verwacht dat het aantal bezoekers zal oplopen tot ongeveer 10.000. Oranje treft zondag een oude bekende. Nou ja, be kende. Keeper Tomas Vaclik van Tsjechië was in 2011 vier dagen actief bij De Graafschap. Maar toen hij niet door de keuring kwam (hartproblemen), werd zijn contract verscheurd. Vaclik (32) keept nu bij Sevilla. alles kan - Georginio Wijnaldum (30) Georginio Wijnaldum schiet de 2-0 binnen tegen Noord-Macedonië. foto pim ras Georginio Wijnaldum: „Actieleider? Dat gaat te ver. Ik doe wat ik voel.'' foto pim ras ZEIST Georginio Wijnal dum zegt goed na te hebben nagedacht over wat hij zal doen als er zondag in Boedapest sprake is van racisme. „Eerder heb ik aangege ven dat ik van het veld zou stappen. Maar ik ben tot de conclusie geko men dat geluiden vanaf de tribune ook gebruikt kunnen worden. Stel dat de mensen daar denken: Oranje is beter, laten we ze racistisch bejegenen, dan stappen ze van het veld en verliezen zij de wedstrijd.'' ,,Of ik naar de scheids rechter stap als er iets gebeurt vanaf de tribu nes? Dat denk ik, ja. Ik heb het zelf nog nooit meegemaakt. Maar als het gebeurt, dan moet de UEFA optre den. Ze moe ten beseffen dat ze een grote verant woordelijkheid op de voetballers zetten als ze dat niet doen. De UEFA moet de spelers be schermen. Het mag niet alleen onze verantwoor delijkheid zijn. Een paar spelers hebben het wél TOT EN MET ZONDAG Vandaag 11.30 uur Training (Zeist) 14.30 uur Persmoment (online) Morgen 11.30 uur Vlucht A'dam - Boedapest 17.45 uur Persconferentie coach speler (Puskas Aréna) zelf gedaan. Maar vraag ze of ze zich gesteund voelden en dan denk ik dat ze zeggen van niet. Als de scheidsrechter of de tegenstanders erop inspringen, dan is het signaal sterker. Maar ik zeg er eerlijk bij: dat is wat ik nü denk. Ik sluit nog steeds niet uit dat ik van het veld loop als zoiets zondag gebeurt.'' Wijnaldum speelt in Boe dapest met een speciale OneLove-aanvoerders- band, die staat voor in clusiviteit in het voetbal. 'Voetbal verbindt' staat er op de band onder het hartje in de regenboog kleuren. ,,De KNVB kwam hiermee en - vroeg ons erover na te denken. Dit past mooi in de campagne. OneLove zegt het al, iedereen hoort er bij. Dat wordt nu beperkt in Hongarije. Niet alleen met de wet ten die ze hebben aan genomen. Er is veel ge beurd, maar vraag het spelers en die weten het vaak ook niet precies. Ook ik niet. We zijn vooral blij als we mensen kunnen helpen die dat nodig hebben." 18.30 uur Training (Puskas Aréna) Zondag 18.00 uur Nederland - Tsjechië (Achtste finale in Puskas Aréna) Trainingen zijn niet toegankelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47