Frank, pas op met wisselen! 2 MIKOS GOUKA Georginio Wijnaldum is alles ineen: modelprof, topscorer, EK VOETBAL Scorende Wijnaldum nadert elite Georginio Wijnaldum (30) geldt zowel binnen als buiten de lijnen als een voorbeeld. De aanvoerder van Oranje is meer dan alleen een topspeler. Waar nodig klimt hij op de barricaden. Nu stelt de Rotterdammer dat de UEFA zich harder moet opstellen in de strijd tegen discriminatie. Muur Tsjechië Column Deze week dronk ik koffie met Robbie de Wit. Wie zijn naam hoort, denkt onher roepelijk aan de sublieme stiftbal in 1985 in Boedapest. Zo werkt dat in het voetbal. Eén mo ment in Oranje kan bepalend zijn voor het beeld dat je de rest van je leven bij mensen oproept. Robbie Rensenbrink? De paal in '78. Arie Haan? Afstandsschot tegen Italië. Maarten Stekelenburg? De redding op het schot van Kaka in 2010. Ed de Goey? Vrije trap Branco in de Cotton Bowl. Gaston Taument? Rake kopbal tegen Saoedi-Arabië in 1994. Robin van Persie? Snoekduik in 2014 tegen Spanje. Nigel de Jong? De schop tegen Xabi Alonso in 2010. Wim Kieft? Kopbal tegen de Ieren in 1988. Clarence Seedorf? Gemiste penalty aan de Bospo rus. Krul? Strafschoppenreeks tegen Costa Rica. Dennis Bergkamp? Wereldgoal tegen Argentinië in 1998. Michel Valke? Eigen doelpunt tegen Oos tenrijk. Youri Mulder? Winnende goal tegen Wit- Rusland. Marcel Peeper? Beenbreuk bij debuut in 1990 tegen de Sovjet-Unie. En tegenstanders? Georges Grün? Dag Mexico 1986. Vasili Rats? Streep in 1988. Gerd Müller of Paul Breitner? Hou maar op. Mario Kempes? Zelfde verhaal. Iniesta? Dag we reldtitel in 2010. Voor je het weet, is iedereen die lange bal op Bergkamp vergeten En Paul Bosvelt? Die miste toch de laatste strafschop tegen de Italia nen op het EK 2000? Arjen Robben? Ja, duidelijk. De teen van Casillas. Dick Ad vocaat? Raakte als bonds coach Ruud Gullit kwijt vlak voor het WK 1994. Willem van Hanegem? Ba- nanenballen in 1974. Maar breng het laatste kwartet in gedachten even samen en iedereen roept iets heel anders: de wissel van Robben in 2004. Nu we zondag weer eens te genover de Tsjechen staan, komt dat moment weer voorbij. Advocaat zei later: ,,Ik sta nog steeds achter die wissel, al pakte die verkeerd uit. Ik haalde Rob ben van het veld omdat hij drie maanden niet ge speeld had.'' Van Hanegem zei daarna tijdens de persconferentie: 'als hij Robben weer wil wisse len? Dan sla ik hem neer'. Een geintje. ,,Dick be greep dat, maar later vond hij het toch opeens ver velend'', zegt hij nu. tien minuten te spelen. Eigenlijk kon hij niet meer verder en Frank de Boer had al zijn wissels al ge bruikt. Oranje won makkelijk en dus niemand die het erover had. Maar kijk uit met de wissels tegen die Tsjechen, Frank. En het zijn er vijf en er kan zomaar een dramati sche tussen zitten. En voor je het weet, is dat het eerste dat bij men sen opkomt als over twintig jaar de naam Frank de Boer valt. En is de lange bal uit '98 op Bergkamp vergeten. Het blijft een prach tig gezicht. Geor ginio Wijnaldum heeft doorgaans al een glimlach op zijn gezicht, ook zonder noemenswaardige aanlei ding. Maar als hij die pose een maal heeft aangenomen en er is plotseling alle aanleiding om echt te lachen, krijgt hij een stralend gezicht dat alles weg heeft van ie mand met een schaterlach, maar dan zonder geluid. Zo'n moment doet zich voor in Zeist, enkele dagen voor de acht ste finale van Oranje tegen de Tsjechen. Wijnaldum is weer eens naar zijn mening gevraagd over het zoveelste maatschappe lijke thema. Dit keer over het feit dat Hongarije een omstreden wet heeft aangenomen die het 'pro moten' van homoseksualiteit en het veranderen van sekse ver biedt. En over de apengeluiden die eerder dit EK in de Puskds Aréna klonken als de Franse we reldster Kylian Mbappé de bal kreeg. En over hoe hij straks re ageert als hem hetzelfde zou over komen in Boedapest. Want de Nederlandse sportpers weet inmiddels bij wie aan te kloppen als het over maatschap pelijke thema's gaat. Na zijn be vlogen tirade over de belediging van voetballer Ahmad Mendes Moreira van Excelsior door aan hangers van FC Den Bosch en zijn gedetailleerde uitleg over wat Zwarte Piet voor impact kan heb ben op donkere mensen, is duide lijk dat Wijnaldum vooral zijn hart laat spreken. En nu, een paar dagen na zijn twee treffers tegen Noord-Macedonië, wordt hem in Zeist gevraagd of die rol van actie leider hem eigenlijk bevalt. Niet op een cynische manier, niet pro vocerend bedoeld, maar Wijnal dum wordt blijkbaar inmiddels niet alleen gezien als vrijdag 25 juni 2021 GO Tsjechië speelde sinds de onafhankelijkheid van het land in totaal zes knock-out- duels op EK's en kreeg hierin slechts vier tegendoelpunten, Georginio Wijnaldum scoorde dit toernooi al drie keer en kan de vierde Nederlander worden met minstens vier goals op één EK, na Marco van Basten (5 in 1988), Patrick Kluivert (5 in 2000) en Ruud van Nistelrooy (4 in 2004). Op een WK scoorden Johan Neeskens (1974), Rob Rensenbrink (1978) en Wesley Sneijder (2010) vijf keer. Tegen Oostenrijk kreeg Matthijs de Ligt dit EK kramp. Met nog Tekst: Mikos Gouka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46