Bouwer: 'Trots dat we dit mochten maken' Nederland efteling sindbad de zeeman oranje en noorden zelfs groen 3 NIEUWS 3 Eigen risico blijft 385 euro k STOCKHOLM Nederland is niet langer rood op de Euro pese coronarisicokaart. Het European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) heeft de status gis termiddag aangepast. Nederland kleurt nu oranje op de kaart en het noorden van het land zelfs groen, daar zijn gezien de besmettingscijfers van de laatste twee weken geen noe menswaardige besmettingsrisi co's meer, stelt het ECDC, het Europese RIVM. De kaart van de Europese gezondheidsdienst ECDC is gebaseerd op het aantal positieve tests in de afgelopen veertien dagen. De organisatie kijkt ook naar het percentage po sitieve tests van het totaal aantal uitgevoerde tests. Vorige week was ons land nog rood, met als gevolg dat een aan tal landen strenge eisen aan Ne derlandse toeristen stelde. Zwit serland bijvoorbeeld eiste tien dagen quarantaine. Dat kan snel Europese RIVM baseert zich op positieve tests van laatste twee weken veranderen nu Nederland in het rijtje veilige landen is beland. Alleen in Spanje zijn enkele gebieden nog rood. De Europese landen die vorige week nog oranje waren, zoals Duitsland en Oostenrijk, zijn nu groen. Naar verwachting kleurt Nederland volgende week ook groen Frank Oostdam van reisbran chevereniging ANVR is heel blij met de nieuwe veiligere status. Hij verwacht dat beperkingen aan Nederlandse reizigers in het buitenland snel zullen vervallen. ,,Als je van een groen gebied naar een groen gebied gaat zijn er weinig beperkingen. Dan heb je in de meeste gevallen niet eens een coronacertificaat nodig.'' Het grootste deel van Europa is in middels groen of oranje. In de Efteling maakt Monsieur Cannibale plaats voor Sindbad de Zeeman. De attractie met de donkere kannibaal met dikke lippen en een lepel door z'n neus werd (vooral ook in het buitenland) gezien als een racistische stereotypering. De Efteling verwijderde twee jaar terug het kroes haar, de spleetogen en de neusringen uit de at tractie, maar de kanni baal bleef staan. Eventu ele aanpassingen van Monsieur Cannibale l zou de Efteling pas Ék bekijken bij groot onderhoud, was de reactie steeds. ,,En dat is nu'', aldus directeur Fons Jurgens. De attractie blijft in de basis hetzelfde: je draait nog altijd rond op een groot plateau. Al leen stap je volgend jaar niet meer in kookpot ten, maar in bootjes die te rechtkomen in een zee storm. Sindbad de Zeeman vaart mee, terwijl kooplieden hun han delswaar proberen te redden. Eigenlijk was er al vanaf de bouw in 1988 kritiek op Monsieur Cannibale; een metershoge don kere kannibaal met dikke lippen, oorringen, grote voortanden en een lepel door z'n neus, zittend op een tamtam. Dat kon niet, vond het Tilburgs Meld- en Re- gistratiepunt Discriminatiezaken. Als compromis werd er fruit toegevoegd - om te suggereren dat hij vegetariër zou zijn - en kwam er een wit figuur naast de kan nibaal. Sinds 2014, toen The Wall Street Journal het 'een discriminerend tafereel met een walgelijke weergave van zwarte mensen' noemde, laait de discussie steeds weer op. In 2016 schreef de actiegroep Stop Oppres sive Stereotypes (SOS) een open brief aan het themapark met als titel 'Efteling, we reld vol racisme'. De groep liet weten de at tracties Carnaval Festival en Monsieur Cannibale uiterst racistisch te vinden en kreeg vooral online veel bijval. De bekende cultuur- en mediaweten- schapper Dan Hassler-Forest twitterde vo rig jaar mei over 'schokkende racistische bullshit', waar hij de hashtag #BlackLives- Matter aan toevoegde. Twee bezoekers de monstreerden een maand later bij de kook- pottenmolen, Canadese vloggers noemden het 'een racistische karikatuur van een donker persoon die niet meer zou moeten bestaan'. Een petitie om de kannibaal per direct te verwijderen is inmiddels ruim 2700 keer ondertekend. Een petitie voor behoud van de attractie is er overigens ook. Die heeft op dit moment meer dan 1200 handtekeningen. Na bekendmaking gisteren ontplofte het internet. Fractieleider Geert Wilders riep via Twitter op tot behoud van de attractie. 'hou op met dat politiek correctie inclu sieve linkse gedram'. De PVV'er kreeg nogal wat bijval van mensen die meenden Een discriminerend tafereel met een walgelijke weergave van zwarte mensen dat de Efteling niet had 'moeten zwichten voor een minderheid die het aanstootge vend vindt'. Daarnaast waren er ook mensen die blij zijn dat de Efteling deze stap neemt. Er is enthousiasme over het nieuwe thema en de aanpassing van de attractie. 'Een keer iets anders, en het past bij Vogel Rok.' 'Ziet er gaaf uit, kan niet wachten'. De meeste positieve reacties gingen over de keuze tot het verwijderen van de kannibaal. 'Heel woke van de Efteling'. CANNIBALE vrijdag 25 juni 2021 GO DEN HAAG Het eigen ri sico in de zorg blijft vol gend jaar gelijk, op 385 euro. Dat heeft de Tweede Kamer besloten. Een motie van de SP met die strek king wordt gesteund door alle partijen in de Kamer, waaronder coalitiepartijen VVD en CDA. Daarmee krijgt het demissionaire ka binet de opdracht om het eigen risico niet te laten stijgen. Omdat er nog geen nieuw kabinet is, dreigde het eigen risico in de zorg komend jaar tot boven 400 euro op te lopen. Monsieur Cannibale gaat met pensioen Merel van Beers Kaatsheuvel -The Wall Street Journal Hij ziet met lede ogen hoe zijn creatie het veld moet ruimen. Ton Ver- heezen(66)bouwde Monsieur Cannibale meer dan dertig jaar ge leden in Bergen op Zoom. ,,Heeft opa ge maakt, roepen mijn klein kinderen altijd als ze in de Efteling zijn.'' Dat het park de attractie volgend jaar inruilt voor Sindbad de Zeeman, gaat de inmiddels gepensio neerde Bergenaar best aan het hart. Zijn decora tie werk bracht hem op tal van plaatsen in de wereld, maar er zijn projecten die hem echt bij blijven. ,,De Efteling bouwde eigenlijk alles zelf. Monsieur Canni- bale was de eerste attrac tie die een ander bedrijf mocht bouwen. Dat waren wij dus, met Poly-Art. Daar ben ik best trots op.'' Het maken van mallen, het boetseren met klei, het aanbrengen van polyester en het schilderwerk ge beurde allemaal in een loods in Bergen op Zoom. „Daarna hebben we alles op een grote kar ge laden en naar de Efteling gebracht. De kannibaal met die grote tong bewust achterop, natuurlijk met het gezicht naar de auto's achter ons'', lacht Verhee- zen. Over de attractie was van begin af veel te doen. ,,Het was toen al tricky. Daarom moest er van de Efteling een wit koks maatje bij de kannibaal komen.'' De discussie rondom de stereotypering van de kannibaal ver stomde nooit en verhe- vigde de laatste jaren. Vanwege dezelfde discus sie haalde de Efteling ook al poppen weg uit Carna val Festival. „Jammer dat dit vandaag de dag moet gebeuren'', meent Verhee- zen. Het is allemaal wel erg doorgeslagen, vindt hij. En dat is niet alleen in Nederland zo. ,,Ik heb ook voor Disney gewerkt, die zitten er net zo mee.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3