Vlissinger (14) in actie op WK jeugdzeilen II ZEELAND 15 De leerling van het Nehalennia- college in Middelburg is maar wat trots op zijn prestatie. ,,Ik ben zo blij dat ik naar het WK mag, echt geweldig! Ik vertrek volgende week richting Italië en zal in totaal tien dagen weg zijn. Het WK be gint met drie dagen aan kwalifica tiewedstrijden. Daarna worden de deelnemers verdeeld in een gouden, zilveren en bronzen groep. Volgens mij doen er meer dan 200 boten mee, dus is dat be hoorlijk veel. Ik hoop in ieder ge val bij de gouden groep te zitten en daarna zie ik het wel." Waar veel sporten volledig stil lagen door corona, was dat bij het zeilen een stuk minder. Qua trai ningen althans, wedstrijden wa ren er het afgelopen jaar ook am per. Dit tot grote spijt van de in de optimisten-klasse uitkomende Vlissinger. ,,Een wedstrijd is echt niet te vergelijken met een trai ning. Het is altijd lekker om op het water te zijn, maar de wedstrijden doe ik het echt voor. Ik ben wel blij dat ik door heb kunnen trai nen. Het was wel bijna uitsluitend op het water. De tactische trainin gen aan de wal werden terugge schroefd. Omdat ik al zolang bijna geen wedstrijd heb gevaren, heb ik eigenlijk geen idee hoe goed de tegenstand zal zijn op het WK. Voor de kwalificatiewedstrijd had ik alle vertrouwen, maar het was toch wel erg spannend hoor." Van grote invloed op de zeil- sport zijn natuurlijk de weersom standigheden. Het levert vaak spectaculaire wedstrijden en tac tische steekspellen op. Als het aan Folkert ligt, wordt het in ieder ge val niet al te ruig weer in Italië. ,,Ik ben het best met licht weer, waar bij je de wind soms echt moet zoeken. Ik besteed altijd veel tijd aan de voorbereiding op de weers omstandigheden. Soms kan het echt frustrerend zijn als de wind opeens compleet gaat liggen als je net lekker bezig bent. Gelukkig raak ik niet zo snel in paniek. Het bezig zijn met tactiek vind ik een van de leukste dingen aan het zei len. Iedere wedstrijd is anders, het wordt dan ook bijna nooit saai." Beloftestatus Om naar het WK af te kunnen rei zen, heeft Folkert de hulp van zijn school nodig, net als op verschil lende andere momenten in het jaar. Ook als is het Nehalennia geen LOOT-school, krijg Folkert toch alle ruimte om zijn sport te beoefenen. ,,Ik ben echt heel blij met de school. Waar het kan, krijg ik de ruimte. Sinds vorig jaar heb Ik wil niets liever dan de Olympische Spelen ooit halen ik de beloftestatus van het NOC- NSF gekregen. Dat geeft me nog wat extra mogelijkheden. Vanaf mijn zevende ben ik al bezig met het zeilen en ik wil niets liever dan de Olympische Spelen ooit halen. Of het lukt, is een tweede. Het is geen goedkope bezigheid, zeker door het vele reizen in bin nen- en buitenland. Gelukkig heb ik een aantal sponsors, die me hel pen. Nieuwe sponsors zijn overi gens zeker welkom", besluit hij met een knipoog. op scherp. Die ontlading was het mooiste van allemaal." Hij heeft er voor zijn gevoel in ieder geval alles uitgehaald. ,,Ik wist van mezelf ook wel heel goed wat ik niet kon. Mijn basistechniek was in orde en ik ging er altijd volle bak voor." Dat heeft hem in zijn jongere jaren nog weleens de kop gekost. ,,Tot mijn 25ste was ik enorm driftig. Dan was ik zó kwaad, dat ik mezelf gewoon uit de wedstrijd speelde." Hij wist bij wie hij de balletjes in moest leveren. ,,Ronaldo en Leon waren voetballend twee gewelde naren. Joan (van Belzen) is ook van de buitencategorie, dat merk je pas als je met zo iemand in het veld staat." Als zijn lichaam het toelaat, speelt Roovers volgend seizoen zijn wedstrijden in het tweede, dat zal hij dan moeten doen zonder de vertrouwde steun van zijn vader. Een gemis, zo vertelt hij. ,,Hij is in januari overleden. Mijn ouders waren er altijd. Hij heel rustig, mijn moeder iets fanatieker. Ik heb getwijfeld om voor hem nog een seizoen door te gaan, maar ik ben blij dat hij uiteindelijk alles heeft kunnen zien. Dat is voor mij heel dierbaar." Zijn eerste wedstrijd zonder hem langs de lijn, zal best even slikken zijn. ,,Als ik alleen mijn moeder zie staan, gaat dat wel wat met me doen." den, een buitenspeler in de tang hebben, maar ook aanvallend iets toevoegen." Maar zoals hij zelf al zei, 'zonder ups geen downs'. ,,Dat zal altijd Axel-uit blijven. We kon den kampioen worden, maar ver loren. Ik raakte ook nog gebles seerd, dat was echt een rotwed- strijd." Ook onder Groeneveld lie pen ze een kampioenschap mis. ,,Vijf minuten voor tijd kwamen we op 1-0 en onze concurrent, VVC stond nog gelijk. Iedereen werd helemaal gek, tot ze daar in blessuretijd wonnen. Je hoorde het publiek stilvallen. Voor je gevoel ben je dan zo dichtbij." Even slikken Roovers was naast selectielid ook vier jaar lang jeugdtrainer. Hij houdt er dan ook meer aan over, vertelt hij. ,,Ongeveer al mijn vrienden heb ik ontmoet door de voetbal. Sommige jongens die ik training gaf, kwam ik bij het eerste weer tegen." De Arnemuidenaar weet wat hij gaat missen. ,,De der by's en de nacompetities. Op dat soort momenten stond iedereen vrijdag 25 juni 2021 geen bedrog Maar liefst 120 boten lagen er op 5 en 6 juni in het water bij Port Zélande. Alle 120 deden ze een gooi naar kwalificatie voor het WK jeugdzeilen in Ita lië, dat eind deze maand start. Slechts vijf van de deelnemers zouden uiteindelijk in aanmer king komen voor een felbe geerd startbewijs. Een van de tickets voor de categorie tot 16 jaar ging naar een Zeeuw, de veertienjarige Folkert van Surksum uit Vlissingen. Bas Dingenouts Vlissingen - Folkert van Surksum (14) Folkert van Surksum in actie tijdens de WK-kwalificatie op het water bij Port Zélande. foto burnaby lautier Thijs Roovers (midden) in duel met Rick Poleij van Yerseke tijdens de derby der vissersdorpen. foto ron qunten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39