Ziekenhuizen versoepelen: geen mondkapje meer, twee bezoekers u 8 ZEELAND VAN DORT OPNIEUW EEN SLECHT JAAR VOOR BERGSE WEERVISSERSFAMILIE^ Opnieuw een slecht jaar voor de Bergse weervissers van de familie Van Dort. In de voorbije weken liet de ansjovis zich maar mondjesmaat vangen in de Oosterschelde. En dat was vorig jaar ook al het geval. ,,Dit heeft mijn vader in 65 jaar niet meegemaakt", zegt Rian van Dort. Het is een seizoen om snel te verge ten. ,,Vorig jaar vingen we nog een beetje. Nu zijn het er een paar per dag", vervolgt Van Dort. ,,Daar kun je niet voor blijven uitvaren. Dan kost het geld." Een directe oorzaak kan ze niet geven. ,,We denken dat het aan het koude voorjaar ligt. Maar het kan ook zo maar aan de bouw van de wind molens voor de Zeeuwse kust lig gen. Het blijft gissen." Volgens Joey Volwater van on derzoeksinstituut Wageningen Marine Research paait de ansjovis meestal in de maanden mei en juni, afhankelijk van de watertem peratuur. Die moet minimaal veertien graden zijn. De Ooster- schelde bereikte die temperatuur pas begin juni. De paaimigratie komt dit jaar waarschijnlijk pas laat op gang." De weervissers kijken het nog een paar dagen aan. In de hoop dat ze nog ansjovis aantreffen in de drie weren ter hoogte van de Bergse Diepsluis. Veel vertrouwen heeft Rian van Dort daar niet op. ,,Het is bijna eind juni. Die gaan niet meer komen. Je doet er niks aan, dat is de natuur." Ook 2020 was een slecht jaar voor de Bergse weervissersfamilie. „Terwijl we toen juist een warm voorjaar had den. Dus waar ligt het aan?" Over op paling Ondertussen kreeg Rian van Dort in haar winkel aan de Artillerie straat bijna dagelijks de vraag wanneer de an sjovis komt. Keer op keer moest ze haar schouders ophalen. Nor- maal laat de eerste ansjovis zich begin mei vangen. Toch zitten ze niet bij de pakken neer. ,,We schakelen nu over op paling uit het Zoommeer", zegt ze. „Hopelijk gaat dat wel goed. An ders lopen we een hoop komsten mis." Ook de Bergse chef-kok René Vermeulen van res taurant 't Spuihuis baalt dat hij het dit jaar zonder ansjovis moet stel len. „Teleurstellend", zegt hij. ,,Sommige gasten komen specifiek naar ons om ansjovis te eten. Die moet ik nu vertellen dat ze er niet f^t zijn. En ook niet gaan komen. Tja, het blijft een natuurproduct en een goed of slecht seizoen laat zich niet voorspellen. Je kunt moeilijk de hele Oosterschelde leegscheppen." Geen vaartochten Gevolg voor zijn menukaart heeft het niet. Wel schittert de ansjovis daar nu door afwezigheid, van el ders importeren doet hij niet. ,,Het is vooral zuur voor de weervissers. Het is hun boterham." Niet alleen is er geen ansjovis. Ook de popu laire vaartochten naar de weren in de Oosterschelde zijn gecanceld. Dat heeft niet zozeer met het uit blijven van de ansjovis te maken, maar met de nog altijd geldende anderhalvemeterregel, laat Rick van Geel van Stichting Behoud Weervisserij weten. Hij en zijn vrijwilligers, die jaarlijks helpen bij het opbouwen van de weren, kijken uit naar een verklaring voor het wegblijven van de ansjovis. ,,Twee jaar op rij geeft te denken." Patiënten die in de ziekenhuizen liggen, mogen bovendien twee be zoekers tegelijkertijd ontvangen. De afgelopen tijd was maar één per soon per bezoekuur toegestaan. In het Adrz mogen patiënten die een onderzoek moeten ondergaan weer een begeleider meenemen. De afgelopen tijd kon dat niet. ZorgSaam staat alleen begeleiding toe voor bepaalde onderzoeken of afspraken, omdat de ruimte in de wachtkamers te beperkt is. ,,Bij- voorbeeld als er een moeilijk ge sprek plaatsvindt", legt woordvoer der René Maas uit. ,,De arts kan vooraf inschatten of een begeleider gewenst is." In die gevallen krijgt een begeleider bij Zorgsaam een zogeheten 'groene kaart'. Op de spoedeisende hulp is in beide ziekenhuizen een begeleider toegestaan. Bij kinderen onder de 12 jaar mogen twee begeleiders mee. Begeleiders van patiënten met co ronaklachten moeten met een ne gatieve PCR-test aantonen dat ze niet besmet zijn. In het Geboortecentrum van ZorgSaam en het Moeder en Kind Centrum van Adrz zijn ouders doorlopend welkom. Broertjes en zusjes plus een bezoeker zijn welkom in overleg. Tijdens onderzoeken en behan delingen waarbij anderhalve meter afstand niet mogelijk is, moeten pa tiënten en begeleiders nog wel een mondkapje dragen. Het aantal coronapatiënten in de Zeeuwse ziekenhuizen daalde de afgelopen tijd flink. ZorgSaam is zelfs helemaal coronavrij, bleek deze week. In het Adrz in Goes lig gen nog vijf coronapatiënten, van wie twee op de intensive care. il vrijdag 25 juni 2021 GO 'Ansjovis is er simpelweg niet' Timo van de Kasteele Bergen op Zoom "6 UW ansi°vistas Vo|gende mee tenjg aub. ",S3fval,nde "r'52ertot vuilnisman tarnt Kruim I 1 IS ORAM 15JJ5 De Bergse weervissers maken opnieuw een bar slecht jaar mee. Op de foto Rian van Dort met een magere vangst van vorig jaar. foto PIX4PROFS/PETER BRAAKMANN Ansjovis FOTO SHUTTERSTOCK Patiënten en bezoekers van de Zeeuwse ziekenhuizen hoeven vanaf vandaag geen mondkapje meer te dragen, zolang het mo gelijk is anderhalve meter af stand te houden. Dat laten Adrz en ZorgSaam weten. Cornelleke Blok Goes/Terneuzen De ingang van het Adrz-ziekenhuis in Goes. foto jeffrey kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32