18 september met uitroepteken in agenda theater Razzmatazz College wil nu doorpakken met opknappen van Machinefabriek Joint roken kan straks op dak bij coffeeshop 6 Pleidooi Lammerenburg Dat voorstel legt het Collectief Groot Lammerenburg op tafel. Die actiegroep, waarin inwoners van Lammerenburg en omliggende wijken zich verenigen, strijdt sinds begin dit jaar tegen plannen om 434 internationale werknemers te huis vesten in diverse complexen in het gebied Nieuwe Zuidbeekseweg, Bossenburghweg (N288) en Jacoba Meer dan vierhonderd arbeidsmigranten in een apart complex is onwenselijk van Beierenweg. Collectief Groot Lammerenburg raadt de gemeente aan eerst onderzoek te doen naar de behoefte aan woonruimte. Pas als Vlissingen - 'op basis van registratie van arbeidsmigranten en reële cijfers' - zicht heeft op de be hoefte aan woningen kan de ge meente beleid voeren dat op draag vlak bij de bevolking mag rekenen, betogen Wim Vader en Mark Ver hagen. De twee woordvoerders van het collectief bieden eind volgende week burgemeester Bas van den Tillaar een lijst aan met ruim 1650 handtekeningen van mensen die zich verzetten tegen de plannen. De actievoerders van het collec tief voelen zich niet serieus geno men, meldden ze een week voor het aanbieden van de handtekeningen. Niet door de gemeente en niet door HomeFlex. De exploitant die de wooncomplexen wil beheren en verhuren, moet draagvlak onder de bevolking creëren door hen bij plannen te betrekken. ,,Er zijn vier sessies met vijftien bewoners ge weest. HomeFlex doet het voorko men of alle plannen met instem ming zijn begroet, maar heeft niet eens al onze vragen beantwoord. Zo heeft het bedrijf niet willen be vestigen of ontkennen dat er over enkele jaren meer, opnieuw tijde lijke, wooncomplexen op hetzelfde perceel komen." De wethouders John de Jonge en Sem Stroosnijder benadrukten di verse keren dat het nog om verken nende onderzoeken gaat. Home- Flex kreeg een half jaar uitstel om plannen volgens de regels in te die nen. Maar Verhagen en Vader vre zen dat de pap intussen toch wordt gestort en zij alleen nog mogen meepraten over de kleuren en de materialen van de wooncomplexen. ,,Nogmaals, we hebben niets tegen arbeidsmigranten. Als er een nieuwe woonwijk aan de Zuid- beekseweg komt, vindt iedereen het prima als daar woningen voor buitenlandse werknemers tussen staan. Maar meer dan vierhonderd arbeidsmigranten in een apart complex bij elkaar is zowel voor hen als voor de Vlissingers onwen selijk." Zaterdag 18 september staat met een uitroepteken in de agenda van Razzmatazz. ,,Dan gaan we weer open", zegt Hans Hoogeboom, programmeur van het muziekpo- dium in Oost-Souburg. ,,De eerste die komt is Ad Vanderveen. Hij komt de cd Release presenteren. Vanderveen zou vorig voorjaar ko men, en toen dat niet kon in het najaar. Nu zijn concerten twee keer zijn gecancelled gaan we voor drie keer, scheepsrecht." Razzmatazz kon tijdens de coro nacrisis een aantal concerten ver plaatsen naar poppodium De Spot in Middelburg. Die samenwerking ging erg goed en zorgde ervoor dat Razzmatazz toch in beeld bleef. Hoogeboom is nu bezig de con certagenda voor het eigen podium tot het einde van het jaar in te vul len. ,,De bands die we moesten af zeggen, hebben we weer uitgeno- Nu wordt alles vrijgegeven en lijkt het alsof corona weg is, maar wie weet hoe het in september gaat digd. De Gebroeders Gillespie ko men weer, het Arthur Ebeling Trio, en Sjef Hermans met een aantal gasten." Of de Canadese Lynne Hanson The Good Inten tions alsnog naar Razzmatazz rei zen, is nog niet bekend. Verder dan december durft Hoogeboom niet vooruit te kijken. ,,Nu wordt alles vrijgegeven en lijkt het alsof co- rona weg is. Maar wie weet hoe het in september gaat. Stel dat we dan moeten terugschakelen." Bovendien moet Razzmatazz ook in het najaar inspelen op de coronabeperkingen. In het theater kunnen zónder rekening te hou den met de anderhalve meter af stand maximaal zestig bezoekers, maar dat lukt alleen als iedereen zich vooraf laat testen of gevacci neerd is. ,,En we weten dat ook on der onze leden mensen zijn die dat allebei niet doen of willen", zegt voorzitter Kees Reinhoud. Razzmatazz heeft concerten ge pland op 18 september, 23 oktober, 20 november en 18 december. Elke dag zijn er twee optredens: de middagsessie om 16.30 uur en de avondsessie om 20.30 uur. ,,Dan kunnen we toch de zestig bezoe kers ontvangen die er onder nor male omstandigheden ook hadden kunnen zijn", zegt Hoogeboom. En dat is belangrijk, vindt Rein- houd. ,,Want we hebben pakweg driehonderd leden. En die zijn ons ondanks de coronacrisis allemaal trouw gebleven." Een besluit om de benodigde mil joenen (een precies bedrag wordt vóór aanbesteding niet genoemd) beschikbaar te stellen, werd drie maanden geleden nog even voor uitgeschoven. Nu duidelijk is dat de grondexploitatie het laatste jaar flink wat geld opleverde, vinden burgemeester en wethouders het tijd spijkers met koppen te slaan. Als het cultuurhistorisch interes sante fabrieksgebouw niet snel wordt opgeknapt, loopt ook de aanleg van parkeerplaatsen in de Machinefabriek vertraging op. Nu de verbouwing van de Tim merfabriek in volle gang is en de bouw van appartementencom plexen C-Dock, B-Lofts en Zee Landtoren in zicht komt, is aanleg van parkeerplaatsen noodzakelijk. De gemeente verkocht al 160 par keerplaatsen en onderhandelt over verkoop van nog eens driehonderd stallingsplekken. Wethouder John de Jonge rekent er nog steeds op dat er uiteindelijk achthonderd parkeerplaatsen op diverse dekken in het gebouw komen. Bedrijven Er is veel interesse om bedrijven in de Machinefabriek te vestigen, maar belangstellenden willen ze kerheid dat de fabriek behouden blijft. Door nu te investeren in her stel krikt het gemeentebestuur de waarde van de Machinefabriek op. Het Vlissingse college zoekt met de artikel 12-inspecteur naar een manier om het herstel te financie ren, omdat de gemeente winsten en financiële meevallers normaal aan de reserves moet toevoegen. Binnen roken is niet meer toege staan in de horeca en dus ook niet in coffeeshops, zelfs niet in speciale rookruimtes. High Life wil klanten daarom de mogelijkheid bieden dat op een dakterras aan de achterzijde van het pand aan de Wijngaard- straat te doen. ,,We stemmen daar mee in, maar het gaat wel eerst om een proef van een jaar'', zegt de Goese wethouder Joost de Goffau. ,,We weten dat het roken van joints vaak een bepaalde geur veroorzaakt die tot op grote afstand te ruiken is. We willen wel even zien hoe dat hier uitpakt.'' De gemeente stemt in, omdat ze niet graag ziet dat klanten rokend voor het pand gaan staan of zelfs door winkelstraten gaan lopen. Op het toekomstige dakterras mag en kel worden gerookt. Drank mag er niet worden genuttigd van de ge meente. Het terras mag straks open zijn van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. vrijdag 25 juni 2021 Kortwerkers niet in groep huisvesten WA Kees Reinhoud (links) en Hans Hoogeboom hebben het minizoldertheater Razzmatazz in Oost Souburg ingericht volgens de coronaregels, zodat het podium op 18 september weer open kan voor concerten. foto lex de meester Arbeidsmigranten moeten niet apart in grote wooncomplexen buiten of aan de rand van Vlis- singse wijken wonen. Laat ze op natuurlijke wijze integreren met de stadsbevolking door woon ruimte aan te bieden in de vele leegstaande panden. René Hoonhorst Vlissingen -Wim Vader en Mark Verhagen Artiesten die door corona niet konden optreden in Razzma tazz, komen alsnog naar het mi- nizoldertheater in Oost-Sou burg. Ze geven niet één maar twee concerten per dag. Want het folkpodium kan per optre den maar de helft van de be zoekers ontvangen. Maurits Sep Oost-Souburg -Hans Hoogeboom De Vlissingse gemeenteraad zal nog voor het zomerreces een oordeel uitspreken over het opknappen van de Machinefa briek. Muren en het dak van de ruim een eeuw oude fabriek moeten nodig worden opge knapt om veiligheid van pas santen te garanderen. René Hoonhorst Vlissingen Coffeeshop High Life aan de Koepoort in Goes mag van de gemeente een dakterras openen waar klanten hun joint kunnen roken. De gemeente stemt in met dat verzoek in de hoop daarmee overlast op straat te voorkomen. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30