Meneer Michels Rechtbank trekt drie dagen uit voor zaak-Hrieps Minister 'bekijkt' de gevolgen van PFAS voor ontpoldering 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Profvoetballer. Ontelbare jo chies, en misschien ook meisjes, schijnen daar over te fantaseren. Mijn voetballers- droom werd al in de knop geknakt. Door niemand minder dan Rinus Michels, 'de generaal' die op 25 juni 1988, vandaag dus 33 jaar gele den, Oranje naar het enige EK- goud ooit leidde. Deze herinne ring staat gegrift in het Neder landse voetbalgeheugen. Ik moet op deze dag ook altijd even aan 'meneer Michels' denken. stond hij daar opeens op het veld van AFC, de oudste en grootste amateurclub van mijn geboorte stad Amsterdam. Wij junioren schrokken van die nors kijkende reus van een kerel in een lange le ren jas. ,,Was vlak voor mijn tijd als Ajax-coach. Ik viel in voor een zieke collega, ik reed toen nog op de brommert, vandaar die jas", vertelde hij vele jaren later toen ik hem een keer in de VS sprak. We moesten voor de warming-up opeens vijf keer om het veld ren nen. Een dictator die ons weg stuurde als we hoeken afsneden, scheenbeschermers vergaten of kniekousen lieten afzakken. Niet dat iemand iets durfde te zeggen. Hij probeerde ons meer samen te laten spelen en de bal ook hoger en harder in het doel te laten schie ten. Meneer Michels zei trouwens nooit doel, altijd 'de kool'. Wie verslapte, kon gaan 'doese', Am sterdams voor douchen. Tegen spraak, protest, die woorden leer den we pas later in de sixties. feesten met Rob de Nijs en The Lords in de AFC-sociëteit (zeg op die club met een kakkerige reputa tie nooit kantine) het leukst. Me neer Michels vormde dan de teams, talenten mengde hij met krukken. Tot er teams samenge steld moesten worden voor toer nooien bij andere clubs. Dan gin gen de talenten voor. Dat ik een stijve kruk was, liet meneer Mi chiels duidelijk blijken. Inzicht had ik wel, maar ik was te bangig. Ik ben gaan hockeyen, veel leuker - ook vanwege de meiden - en je werd er niet half dood ge schopt. Een dictator die ons wegstuurde als we hoeken afsneden DE STELLING Vandaag: Ik ga dit weekend los Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 690 MILJOEN MENSEN HESSEN HONGER Gezocht: vrijwilligers voor zomertortels Eerste bodem mosselen op 7 juli Fanfares toeteren weer buiten Acht mannen moeten voor de rech ter verschijnen omdat ze verdacht worden van betrokkenheid bij de brute diefstal die op de vroege och tend van 12 mei 2019 werd gepleegd. Drie mannen drongen toen in Grijpskerke een huis binnen waar de dagopbrengst van Hrieps werd bewaard en gingen ervandoor met ongeveer 500.000 euro. In de maanden na de overval vonden meerdere invallen en aan houdingen plaats en waren in totaal vijftien personen verdacht. Dat aantal is na zeven seponeringen wegens gebrek aan bewijs terugge bracht naar acht, van wie het Open baar Ministerie vijf personen als 'hoofdverdachten' beschouwt. Via beelden van bewakingsca mera's in de omgeving, telefoon taps en verhoren kwamen de ver dachten in beeld en legde justitie allerlei verbanden. Een belangrijke aanwijzing vormde een DNA- spoor op één van de twee tassen die door de overvallers in Grijpskerke waren achtergelaten. Tijdens voor bereidende rechtszittingen legde de zaaksofficier links tussen de Hrieps-roof en betalingen door en kele verdachten vlak daarna, onder meer voor vakanties. „Vergelijk het onderzoek met zo veel verdachten maar met een puz zel'', zei een woordvoerder van het OM. De behandeling van de zaak liep veel vertraging op, omdat het onderzoek nog steeds niet klaar was en meerdere getuigen opnieuw moesten worden verhoord. De vijf hoofdverdachten hebben maandenlang in voorarrest gezeten en wachten het proces sinds maart vorig jaar in vrijheid af. De drie ove rige verdachten worden in oktober pas voor het eerst gedagvaard door de rechter. Van de acht verdachten zijn er vijf familie van elkaar. Ze worden ook verdacht van witwas sen. Hrieps-organisator Hugo Kramer is blij dat er eindelijk zicht is op de inhoudelijke behandeling van de zaak. ,,We zijn dik twee jaar verder Ik ben blij met wat de politie en het OM allemaal hebben gedaan en dat er nu een zaak komt en nog steeds sta ik ermee op en ga ik ermee naar bed'', zegt hij. ,,Ik heb 25 jaar geïnvesteerd in festival Hrieps, maar ben door die overval in één klap geruïneerd. Ja, ook privé.'' Kramer wil dat de waarheid bo ven komt en hij zijn geld terug krijgt. ,,Door het trouwe publiek bestaat Hrieps nog. De mensen be talen meer geld voor een ticket om het festival te redden. Ik ben blij met wat de politie en het OM alle maal hebben gedaan en dat er nu een zaak komt. Ik kan nu alleen maar hopen op gerechtigheid.'' Ze zei dat gisteren in de Tweede Ka mer naar aanleiding van vragen van de SGP. Kamerlid Chris Stoffer vroeg of de hele ontpolderingsope- ratie niet in strijd is met de Wet Bo dembescherming. Er zal immers vervuild Scheldewater de polders instromen. De minister antwoordde dat ze de zorgen van Stoffer 'helemaal be grijpt'. ,,Wat dit betekent voor de slibafzetting in de Hedwigepolder wil ik graag bekijken", zegde ze het Kamerlid toe. Nederland en Vlaanderen heb ben de ontpoldering van de Hedwi gepolder, in het uiterste oosten van Zeeuws-Vlaanderen, afgesproken. Wat dit betekent voor de slibafzetting in de Hedwigepolder wil ik graag bekijken De polder zou onder water worden gezet in het kader van natuurcom pensatie en versterking van de ge- tijdenatuur. Na jaren discussie ging de Tweede Kamer uiteindelijk ak koord. De planning is dat de ont- poldering eind 2024 een feit is. vrijdag 25 juni 2021 Op een natte woensdagmiddag Jr Een bullebak, vonden wij hem. Clubtoernooien waren naast de Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik maak me zorgen om het gif in de Westerschelde 1527 stemmen KWADENDAMME Om een goed beeld te krijgen van het aantal broedparen zomertortels en amfibieën in de Zak van Zuid-Beveland zoekt Natuurmonumenten vrij willigers. Zij moeten de dieren tellen en dat is hard nodig. De Zak van Zuid-Beveland is één van de laatste bolwerken van de zomertortel, die op een rode lijst staat. Het aantal broedparen is sinds de jaren 70 met 85 procent afgenomen. De amfibieën komen vooral voor in natuurreservaat De Poel nabij Sinouts- kerke. Belangstellenden kunnen mailen naar: t.de- nottelander@natuurmo- numenten.nl YERSEKE Het seizoen voor de bo demmosselen begint op 7 juli. Op die dag worden de eerste schelpdieren opgevist voor een select gezelschap. Topkoks Ser gio Herman en Syrco Bakker valt de eer te beurt de eerste mosselen te ontvangen in hun pop up-restaurant. Een drone brengt een eerste zak met de Oosterschelde- lekkernij van Yerseke naar het Belgische Zee- brugge. Na een vaartocht met genodigden vindt de ludieke opening plaats van de eerste mosselau tomaat in Nederland. Dat gebeurt door mossellief hebber en tv-persoonlijk- heid Jan Boskamp (foto). SINT-JANSTEEN Fanfare Sint Jan en Ons Klein Orkest komen weer naar buiten, na maanden van verplichte rust vanwege de coro namaatregelen. In het weekend dat de kermis eigenlijk op de agenda stond, klinkt er muziek in het dorp. De plaatselijke fanfare Sint Jan en Ons Klein Orkest geven zondagochtend een concert in de tuin van locatie De Tragel aan de Visserijstraat. Het twee uur durende optreden is gratis en be gint om 10.30 uur. Ruim twee jaar na de geweldda dige geldroof bij muziekfestival Hrieps is een datum bekend waarop de inhoudelijke straf zaak tegen de verdachten plaatsvindt. De rechtbank in Middelburg trekt er drie dagen voor uit: 19, 20 en 21 oktober. Eldridge Pentury Middelburg - Hugo Kramer, organisator Wat betekenen de hoge concen traties PFAS in het Scheldewa- ter voor het rivierslib dat na ont- poldering in de Hedwigepolder bezinkt? Minister Cora van Nieu- wenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) laat dit onderzoe ken. Theo Giele Den Haag -Cora van Nieuwenhuizen, minister ZEELAND1 VRESELIJK ©ELUKKl© EIJN ER veel orsanisaties CsIE HET AANPAKKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2