II Muziek geheim genootschap in Concertzaal 5 TAS MET CAMERA SHERYLLE ZOEKT 250 VERLOREN FOTO'S VAN OVERLEDEN BROERTJE Gebroken is ze. Twee mooie dagen beleeft Sherylle nog met haar geliefde broertje Ruud in Cadzand-Bad. Dagen die ze in 250 foto's vastlegt. Voor later. Omdat ze weet dat het de laatste keer zal zijn. Maar op weg naar huis ontdekt ze iets verschrikkelijks: ze zijn de tas met de camera vergeten. Hoe ze ook zoekt, hij is weg. „Alsjeblieft, geef onze herinneringen terug." ling wilden laten gaan. Die dagen in Zeeland waren dus een soort van afscheid." Met dat in het achterhoofd, legt Sherylle die prachtige dagen vast met haar Nikon-spiegelreflex camera. 250 foto's schiet ze maar liefst. „Foto's in de hotelkamer, dat we als gezin op het balkon staan met uitzicht op zee. Van het wan delen, dat we er met zijn allen lo pen, van mijn broertje alleen. Dat." Op de terugweg naar huis, slaat de schrik Sherylle om het hart. Ze Ruud wist dat hij anders was en kon dat niet accepteren ontdekt dat ze de tas met de ca mera zijn vergeten. Paniek. Vrijwel direct weet ze waar dat is geweest. ,,Bij cafetaria De Dukdalf in Bres- kens. Daar hebben we nog een ijsje zitten eten. Omdat het voor Ruud allemaal te veel was, en we snel weg wilden, zijn we in alle com motie die tas vergeten." Direct keren ze om. Ondertus sen belt Sherylle mensen in IJzen- dijke die ze kent. ,,Zij zijn gelijk naar De Dukdalf gereden, maar de camera was weg." Intens verdrietig draaien ze opnieuw om, alsnog naar huis. Gelukkig heeft ze ook foto's ge maakt met haar telefoon. ,,Daar ben ik heel erg blij mee. Alleen... die 250 foto's op de cameraDie zijn zo waardevol." Oproepen op Facebook om de camera of tenminste het ge heugenkaartje terug te geven, zijn inmiddels tienduizenden keren ge deeld. ,,We blijven proberen. Alsje blieft, als je hem hebt, geef onze herinneringen terug." Ruud is vorige week maandag, 14 juni, overleden. ,,Hij was een fan tastisch lieve jongen. Ergens heb ik er vrede mee, want we wisten het al een hele tijd. Maar op dit mo ment ben ik daar nog niet. Er is nog zoveel te verwerken. Op het bid prentje staat een gedicht. Ik lees je een stukje voor: Ik kies voor jou Als ik moet kiezen Jouw lijden stoppen of mijn verdriet Ik kies voor jou Dat is zoals wij het voelen." Het is donderdag 22 april. Ruud stapt in de auto, samen met zijn ouders, oom en tante, Sherylle (32) en haar vriend. Om nog één keer naar zijn geliefde plek te gaan: de zee. Ze rijden van hun woon plaats Tilburg naar Cadzand-Bad, naar hotel De Blanke Top. De zon schijnt, maar echt vrolijk zijn ze geen van allen. Want ze weten al lemaal: dit is het laatste uitstapje met hun Ruud. ,,Hij had al lang een doodswens", vertelt Sherylle. ,,Mijn broertje was zeer ongelukkig, mede omdat hij een verstandelijke beperking en een vorm van autisme had. Ruud wist dat hij anders was en kon dat niet accepteren." Alles is op die donderdag top geregeld. En Ruud krijgt een kamer met zicht op het- geen waar hij zo van houdt: de zee. ,,Daar vond hij altijd rust." Ze wandelen die dag langs de kust, eten samen, halen herinne ringen op. ,,Het was een heel fijne dag." Vrijdags laat Ruud iets zien waar hij hen al zo vaak over heeft verteld: de weg naar de hemel. Zo noemde hij de Verdronken Zwarte Polder, aan de kust, bij Nieuwvliet. ,,Het is een pad waarover je een stuk in de zee kunt lopen. Voor hem symbolisch voor het einde van het leven." Vele behandelingen en medicij nen ten spijt, raakt Ruud steeds meer met zichzelf in de knoop. In mei 2019 ziet hij het niet meer zit ten en vraagt de Levenseindekli niek hem te helpen. Nu heet dat het Expertisecentrum Euthanasie. ,,Op 8 april van dit jaar kregen we te horen dat ze zijn wens in vervul- Ze trapten graag tegen de geves tigde normen. Naast schilders en dichters waren ook Maurice Ravel, Manuel de Falla, Igor Stravinsky, Déodat de Séverac en Maurice De- lage lid van dit illustere gezelschap. Pianist Maurice Lammerts van Bueren en sopraan Ellen Valken burg bestudeerden, door middel van het lezen van de dagboeken en brieven van de leden, de wereld van Les Apaches en ontdekten een schat aan liederen uit die periode. In de coronaperiode namen zij een cd op (Zefir records) in de Zeeuwse Concertzaal met liederen die door Les Apaches gecompo neerd zijn. ,,Ze hadden een gezamenlijke be wondering voor Claude Debussy en brachten steeds openbare steun betuigingen aan hun held. Ze meenden dat dit dé richting was die de kunst moest inslaan. Maar dat was tegen het zere been van het etablissement'', stelt Valkenburg. Pianist Van Bueren: ,,Van Ravel brengen we de liedcyclus Shéhér- azade, de pianoversie van deze lie deren wordt zelden opgenomen. Van Manuel de Falla vertolken we de bekende Siete canciones populares espanolas en Trois mélodies. Van de onbekende Maurice De- lage, een autodidact die zeer voor uitstrevende muziek schreef, staan prachtige liederen op het pro gramma. We sluiten af met de Falla's Gebed van een Moeder, een aangrijpend en hartverscheurend lied waarin de moeder smeekt dat haar zoon gespaard blijft van de el lende van de Eerste Wereldoorlog. vrijdag 25 juni 2021 'Alsjeblieft, geef de foto's terug' M Sherylle Wouters samen met haar broer Ruud,op de plek waar hij zo graag was: aan zee in Cadzand-Bad. FOTO SHERYLLE WOU TERS -Sherylle Sherylle en haar familie vragen degene die de foto' s heeft con tact te zoeken via: ruudfotozoek- actie@gmail com Jeffrey Kutterink Cadzand-Bad Als gevraagd wordt naar de be tekenis van Apachen, denken veel mensen aan indianen. De groep Les Apaches in het begin van de 20ste eeuw in Parijs, waren geen gevederde vrienden, maar dandyachtige, anarchisti sche kunstenaars. Zij vormden een soort geheim genootschap en kwamen elke weekend samen om te discussiëren over kunst en te musiceren. Jeanette Vergouwen Middelburg Zondag 27 juni in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg, aan vang 15.30 uur. Sopraan Ellen Valkenburg en pianist Maurice Lammerts van Bue- ren brengen samen muziek van de Apachen, een gezelschap van Parijse kunstenaars. foto pr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29