ill Chauffeur die hypo kreeg mag vier jaar niet achter het stuur ■Al il™ 4 Televisiebakker op bezoek in Zierikzee |4r— H T"'" Zoveel bakkers die open en bloot voor iedereen achter een grote winkelruit hun werk staan te doen, zijn er niet. Dus Rudolph van Veen is verrast wanneer hij binnenstapt bij De Man die Bakt in Zierikzee, voor een opname van zijn nieuwe programma De Bakfietsop 24Kitchen. „Jeetje wat is het hier mooi! Dit is ook wel de moeite waard om voor naar Zeeland te fietsen." De bekende televisie bakker doet deze zo mer alle twaalf pro vincies aan, op zoek naar typische streek- lekkernijen en het verhaal daar achter. Samen met lokale bakkers be reidt hij de broodjes, koeken, bol len, taartjes en nog meer zoets en hartigs deels ook echt achter de bakfiets; een keukentje op wielen, uitgerust met kookplaat, koelkast, keukenmachine en een mini-oven om bij te zetten. ,,Zo ga ik eigenlijk op snuffelstage door het hele land. Echt heel leuk!" Vooral vers Natuurlijk kan Rudolph in Zee land niet om de bolus heen, één van de specialiteiten van Erik van Doorn. De Man die Bakt maakt er geen geheim van dat een beetje desem en nét de juiste balans van kaneel en stroop voor hem de smaak maken. ,,Maar de lekkerste bolus moet vooral vers zijn", zegt Van Doorn, die ze daarom ook al- leen maar in kleine hoeveelheden bakt. ,,Stel dat je er driehonderd tegelijk maakt, dan is de eerste bo lus al weer een tijdje onderweg voordat de laatste uit de oven komt. Dat proef je." Natuurlijk heeft Rudolph al va ker een bolus gegeten en allicht bakt hij ze zelf weleens. ,,Maar met dit programma wil ik juist laten zien hoe mijn buurvrouw ze óók zou kunnen maken." Dus geen vaktermen maar zo veel mogelijk in jip-en-janneketaal, geeft hij col lega Mark Plaating mee. De mees terbakker van Zeelandia neemt voor de Zeeuwse aflevering van De Bakfiets de schróósel voor zijn re kening. Het meest lastige aan die lekkernij (Rudolph: 'ik praat nooit over een product, dat klinkt te ab stract') is nog de juiste uitspraak, blijkt gaandeweg de opnames. Beperkt verkrijgbaar Schróósels zijn platte koeken die zo'n acht weken voor Pasen alleen in de Kop van Schouwen worden gebakken, vertelt Plaating. ,,Zeer beperkt verkrijgbaar dus." Eén van de vele omstanders die donderdag nieuwsgierig stilhouden bij de bakfiets met cameraploeg voor de Zuidhavenpoort, haalt lachend z'n schouders op. ,,Nu niet meer dan", zegt hij met een dikke knipoog. ,,Als dit straks wordt uitgezonden, kan heel Nederland ze bakken, het hele jaar door." Anders dan de bolus kent Ru dolph de schróósels nog niet, dus zuigt hij gretig ieder detail uit Plaating. ,,Deze koek hangt samen met de straó", vertelt de meester bakker gelijk ook over die andere Schouwse traditie; waarbij de paardenbenen na een winter op stal in de zee worden gewassen om kwade geesten te verjagen. ,,De smaak van schróósel zit een beetje tussen taai-taai en ontbijt koek in. Vroeger werden ze alleen met honing gebakken, maar later kreeg je ook de combinatie met stroop, met een beetje anijs. Zo vind ik ze zelf ook het lekkerst." Plaating laat zien hoe het deeg wordt bereid. ,,Minimaal een dag van tevoren", benadrukt hij. Voor de opnames heeft hij ook het eind resultaat meegenomen. Dat smaakt naar meer, knikt de voltal lige crew die van alles op de zo- mertoer wat mee mag proeven. ,,Heerlijk", vindt ook Rudolph. ,,Echt een heel leuk recept. Lekker makkelijk om te maken ook. En ik moet nodig eens een keer naar de straó komen kijken." Rudolph's Bakfiets wordt vanaf eind augustus uitgezonden. Wan neer de aflevering in Zierikzee aan de beurt is, is nog niet bekend. Met zijn tankwagen reed de chauf feur uit Bruinisse, die een hypo (laag bloedglucosegehalte) had, in op de Opel van de 21-jarige Berhan Yarali uit Rotterdam die ter plekke overleed. De aanklager had twee weken geleden zes maanden cel ge ëist plus een driejarige rijontzeg ging en een boete van 750 euro. De rechtbank oordeelt dat de chauffeur in aanzienlijke mate on voorzichtig is geweest. Daarbij woog de rechtbank in het voordeel van de man mee dat zijn artsen de streefwaarden van zijn bloedsui- kerspiegel relatief laag hadden vast gesteld. Dat vergroot de kans op een hypo. Na het ongeluk constateerden hulpverleners dat de chauffeur bui ten bewustzijn was. Enkele weken vóór het ongeluk trof de politie de chauffeur, zittend in zijn stil- staande tankwagen, nog met een hypo naast de tegenovergestelde rijbaan aan. Stress De chauffeur, die gevaarlijke stof fen vervoerde, maakte volgens de aanklager in de maanden vóór het ongeluk zogezegd 'onverantwoord lange dagen' en kampte met stress. Verder merkt de aanklager op dat de vijftiger soms de bestuurders- kaart van een ander gebruikte. Dat is voor chauffeurs een methode om verplichte pauzes te omzeilen: de tachograaf registreert de kilometers zo immers onder een andere naam. Volgens Elisa Benhaim, de advo caat van de chauffeur, kón haar cliënt de hypo niet aan hebben zien komen. ,,De bloedsuikerspiegel was een uur eerder nog goed. Dat de waarde zo drastisch zou dalen, was niet te verwachten. Als hij dat wél had verwacht, was hij niet inge stapt." Zelf sprak de verdachte van een 'verschrikkelijke zaak'. vrijdag 25 juni 2021 GO Rudolph gaat met de bakfiets door het land voor 24Kitchen jjjg .«p Marcel Modde Zierikzee Kijk op de site bij /video Rudolph van Veen in Zierikzee Een 55-jarige vrachtwagenchauffeur uit Bruinisse veroorzaakte in 2019 een dodelijk ongeluk bij de afrit van de A16. foto anp De 55-jarige vrachtwagenchauf feur die op 11 maart 2019 een dodelijk ongeluk veroorzaakte op de afrit van de A16 bij Rotter dam-Kralingen mag vier jaar niet achter het stuur zitten. De recht bank in Rotterdam veroordeelde de Zeeuw gisteren verder tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden, met een proeftijd van twee jaar. Folkert van der Krol Rotterdam Rudolph van Veen (l) leert voor zijn programma De Bakfiets van Mark Plaating de fijne kneepjes van het maken van een typisch Schouwse schröösel koek. Foto rechtsboven: Van Erik van Doorn (l) van de Man die Bakt wil Rudolph alles weten over de bolus. foto's sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28