Pile folders altijd op zak? Reclamefolder.nl /adr i\ II ECONOMIE 17 Ga naar fj. J ft ti-., i bijna een dagtaak aan die te beant woorden, maar doe dat graag." De vragen gaan over de coronasitua tie, over de maatregelen die ze neemt, en vooral over de mond kapjes, die in Spanje een jaar lang ook in de buitenlucht verplicht waren. ,,Daar komt gelukkig nu een einde aan, want met de warmte van de laatste weken was dat niet meer vol te houden." Vandaag is de laatste dag dat de mond- en neuskapjes op straat verplicht zijn in Spanje. Het is geen toeval dat de regering die re gel schrapt nu het vakantieseizoen gaat beginnen. Uit verschillende regio's was al daarom gevraagd, omdat veel buitenlanders vanwege die verplichting toch aarzelden om een reis naar een van de costa's te boeken. DE CIJFERS neeën. Anders dan de mensen in Gandia is De Jong wel afhankelijk van de buitenlandse markt, en vooral van de Nederlandse. ,,Het afgelopen jaar is het handi cap op handicap geweest", zegt ze. ,,Elk nieuwsbericht uit Spanje, of dat juist is of niet, heeft enorme invloed en schrikt mensen af om te reizen; zoals nu de berichten over scholieren die na een verblijf op Mallorca positief zijn getest." Maar ook voor haar gloort licht aan het eind van de tunnel. Voor komende zomer is haar B&B al voor driekwart volgeboekt, en het grootste deel daarvan zijn nieuwe boekingen, niet van mensen die vorig jaar uiteindelijk niet konden of durfden te reizen. Ook krijgt ze vele mails waarin mogelijke gasten om informatie vragen. ,,lk heb er gens in Spanje golden in de winter zulke strenge restricties als hier, en sinds het voorjaar is het de streek met de minste besmettin gen. Maar waar eilandengroepen als de Balearen en de Canarische eilanden met vergelijkbare be- smettingscijfers als Valencia af zonderlijk op geel of groen gingen, wordt het Spaanse vasteland on der één noemer geschaard. Dat nadeel doet zich ook in an dere regio's voelen. ,,Het Spaanse gemiddelde is al tijden laag, maar Nederland wil het negatieve reis advies niet opheffen omdat in bij voorbeeld Andalusië de cijfers ho ger zijn. Dat is 1000 kilometer hiervandaan", klaagt Debbie de Jong vanuit haar B&B Can Portell by i23ole. Die ligt in de buurt van Girona, aan de voet van de Pyre- op het strand kunnen afbakenen. Op het lange en brede strand van Gandia is daarvoor ruimte genoeg. De regio Valencia, waarin de hele Costa Blanca valt, heeft zich wel gediscrimineerd gevoeld door de verschillende reisadviezen van uit de Europese landen. Bijna ner- Elk bericht uit Spanje heeft enorme invloed en schrikt mensen af om te reizen gatie op de 50 Plus-beurs in Utrecht. Het jaar erop kwam co rona. Nu promoot de plaats zich met 'veilig toerisme'. Salvador Marti, de man van Zhivkova, is een van acht plaatselijke ondernemers die een video hebben opgenomen over alle maatregelen die zij ne men om een 'coronavrije' vakan tie te garanderen. De gemeente biedt ook een strandkit aan die toeristen voor 3 euro kunnen kopen. Die bestaat uit enkele uitklapbare stokken waarmee die 16 vierkante meter 1 V vrijdag 25 juni 2021 GO M Gasten op een strandterras in Gandia. foto edwin winkels Spanje was voor de corona crisis na Frankrijk het tweede land ter wereld qua aantallen toeristen: in 2019 bezocht een recordaantal van 83,7 miljoen toeristen het land. Samen gaven die 92 miljard euro uit, goed voor zo'n 13 procent van het BNP. Die inkomsten vielen vorig jaar grotendeels weg. Slechts 19 miljoen toeristen wisten Spanje te vinden, van wie 992.000 Nederlanders. Een jaar eerder waren dat er bijna vier keer zoveel. In de concur rentiestrijd met andere landen rond de Middellandse Zee heeft Spanje niet willen wach ten op het Europese reiscerti- ficaat, dat op 1 juli van kracht moet worden. Sinds begin deze maand kunnen reizigers het land in als zij kunnen aan tonen dat zij volledig zijn ge vaccineerd of in de laatste zes maanden corona hebben gehad, of als zij een negatieve antigeen- of PCR-test van maximaal 48 uur oud kunnen overleggen. r—c Knaller folder - Debbie de Jong, B&B-houder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17