Lancaster als 'puzzel' in Overloon NIEUWS 15 John McAfee 1945-2021 Londen: 'Niks fout gedaan' Het leven van softwarepionier John McAfee eindigde woensdag in een cel, waar de Amerikaan zich ophing. Zijn antivirusprogramma bracht hem fortuin. Verder had hij een bizarre levenswandel. Hij zat net twaalf dagen vast in een gevangenis bij Barce lona toen John McAfee op 15 oktober vorig jaar een tweet verzond. 'Ik ben tevreden hier. Alles is prima. Als ik mezelf a la Epstein ophang, dan zal dat niet mijn schuld zijn.' Hij refereerde aan de zelfmoord van zakenman Jeffrey Epstein van een jaar eerder. Die wachtte in de cel op zijn proces voor (onder andere) misbruik van minderjarige meisjes. Ruim acht maanden later koos de 75- jarige McAfee ook voor de dood, op de dag dat Spaanse rechters hadden besloten dat hij mocht worden uitge leverd aan de Verenigde Staten. In Tennessee werd hij gezocht voor be lastingontduiking. Hem hing een lange celstraf boven het hoofd. John McAfee werd in 1945 geboren op een Amerikaanse basis in Groot- Brittannië, als zoon van een Ameri kaanse soldaat en een Britse. Jaren la ter schoot zijn gewelddadige vader, die hem regelmatig zou hebben mis handeld, zichzelf dood. Het was het begin van een periode van drugsver slaving, die voortduurde toen hij in 1987 wereldfaam zou verwerven met zijn antivirussoftware. In Silicon Valley, vertelde hij later, werd zelfs tijdens de lunch op kan toor drugs gebruikt. Zelf overwon hij zijn verslaving. Naar eigen zeggen was hij de laatste dertig jaar clean. Niet dat zijn leven daarmee over gebaande paden ging. Nog voordat McAfee in 2010 voor 4,68 miljard dol lar (3,92 miljard euro) aan Intel was verkocht (John zelf was al in 1994 voor ongeveer 100 miljoen dollar uit zijn bedrijf gestapt), was dat leven een opeenvolging van juridische ge vechten, vluchten voor justitie, luxu- euze ballingsoorden met prostituees en een constante reeks beschuldigin gen tegen corrupte overheden, waar ook ter wereld. De opmerkelijkste episode vond in 2012 plaats in Belize. Hij kreeg er een relatie met een 16-jarige prostituee, die tijdens een ruzie met een wapen op hem schoot, maar miste, vertelde ze de BBC. Het stel bleef bij elkaar, tot McAfee halsoverkop naar Guate mala vluchtte. Dat was toen de politie van Belize zich bij zijn villa op het eiland Am bergris Caye meldde om hem te on dervragen over de gewelddadige dood van zijn buurman, die thuis met een kogel in zijn voorhoofd was aangetroffen. De buurman had een klacht ingediend tegen de vele agres sieve honden van McAfee. Twee hon den werden even later vergiftigd aan getroffen. ,,Ik kende de buurman nauwelijks, we hebben in vijf jaar vijftien woorden met elkaar uitge wisseld. Ja, hij klaagde weleens over mijn honden'', zou McAfee zeggen. Hij vluchtte, legde hij uit, omdat hij bang was dat de autoriteiten van Belize hem zonder een eerlijk proces voor lange tijd achter de tralies zou den zetten, want hij had de overheid al herhaaldelijk van corruptie be schuldigd. Cryptomunten Reizend over de halve wereld en via sociale media legde John McAfee zich sindsdien toe op het promoten van cryptomunten. Volgens de fiscus in Tennessee zou hij daarvoor 23 mil joen dollar (19,2 miljoen euro) heb ben ontvangen, inkomsten die hij niet zou hebben aangegeven bij de belastingdienst. In juli vorig jaar zette Interpol hem daarvoor met 'code rood' op de lijst van meest ge zochte mensen door de FBI. McAfee zelf had de VS een jaar eerder verla ten. Hij was vertrokken naar Catalonië, en klaagde via selfies op sociale me dia over de Spaanse mondkapjes plicht in de buitenlucht. Hij kon in Europa ongehinderd reizen, al werd hij in Duitsland aangehouden omdat hij weigerde een mondkapje te dra gen. In plaats daarvan bond hij een vrouwenslipje voor zijn mond. Corruptie Zijn laatste arrestatie, op 3 oktober vorig jaar, blijkt nu de definitieve ge weest te zijn. Toen hij op het vlieg veld van Barcelona een vlucht naar Istanboel wilde nemen, werd het in ternationale opsporingsbevel hem fataal. Letterlijk, uiteindelijk. Zijn Spaanse advocaat bevestigde dat hij zelfmoord had gepleegd. Maar mede naar aanleiding van de genoemde tweet over Epstein leidde zijn dood direct tot een stroom aan berichten met samenzweringstheorieën, om dat McAfee meer dan eens had laten weten over 'gevoelige informatie over corrupte overheden' te beschikken. Het vliegtuig bestaat uit meer dan tweeduizend grote en kleine wrakstukken, die komend weekeinde in elkaar gepast zul len worden. De Lancaster NN775 maakt deel uit van een tentoon stelling over de luchtgevechten in de Tweede Wereldoorlog. De Lancaster stortte op 5 maart 1945 neer in Bunsbeek (België). Het toestel was op de terugweg vanuit Gelsenkirchen, waar een benzeenraffinaderij was gebombardeerd, toen het werd geraakt door Duits afweer geschut. De zeven inzittenden kwamen om het leven. In 2016 is het toestel opgegraven. De licha men van drie bemanningsleden werden teruggevonden. Zij zijn begraven op het Engelse ereveld bij Leuven. Een groep vrijwilligers die helpt bij het opsporen van vlieg tuigwrakken was betrokken bij de opgraving in 2016. Dit team is zaterdag en zondag in Overloon om van de vele brokstukken weer één geheel te maken. LONDEN Het Verenigd Koninkrijk en Rusland ru ziën over een incident met een Britse torpedobootja- ger op de Zwarte Zee. De Russen verjaagden woens dag de Defender bij de Krim. De route van het schip was volgens hen een 'onaanvaardbare provoca tie', terwijl de Britse pre mier Boris Johnson zegt dat het schip in Oekra- iense wateren voer. Er zijn volgens hem geen wetten overtreden. Rusland heeft de Krim in 2014 gean nexeerd. music vrijdag 25 juni 2021 GO Een excentriekeling met een hang naar complottheorieën Edwin Winkels Barcelona John McAfee in 2012. foto ap Voor hulp of vragen over zelf doding kunt u terecht bij de landelijke hulplijn '113 Zelf moordpreventie'. Via de tele foon op 113 en 0800-0113 of kijk op 113.nl. OVERLOON Oorlogsmuseum Overloon heeft een in België opgegraven Britse Lancaster bommenwerper in perma nente bruikleen gekregen. Het is feest op je radio met de Foute 1500! Vandaag wordt bekend wie op nummer 1 staat en daarmee de beste hit uit het Foute Uur is. Luister vandaag naarde ontknopping van de Foute1500 op Qmusic.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15