Nieuw complot? Al in 2004 ging het over Build Back Better NIEUWS 13 In de Tweede Kamer wijst Thierry Baudet geregeld op door hem gehate term 'Build Back Better'. Hij noemt dat een plan van wereldleiders om hun macht te vergroten. Anderen houden het op 'wederopbouw na een crisis'. hierry Baudet zei het onlangs nog zo in één van zijn film pjes: een groep we reldleiders is uit op een 'totale domi nantie' van de bevol king. Zij maken volgens de leider van Forum voor Democratie misbruik van de coronacrisis. Hij ziet in Build Back Beter - net als tegenstanders op sociale media - een groot complot. Maar wat is nu eigenlijk dat Build Back Better? De korte versie van het antwoord zou kunnen zijn: een 25 pagina's tellend document van het World Economic Forum (WEF). Dat platform, bekend van de bijeenkom sten met wereldleiders in Davos, lan ceerde deze 'paper' in juni van 2020. Overigens onder de titel 'Building Back Better'. Het was de vrucht van besprekin gen die in mei van dat jaar, nadat WEF-voorman Klaus Schwab en Prins Charles aankondigden dat de wereldleiders bijeen moesten komen om naast klimaatverandering ook te overleggen over hoe de economie zou moeten worden 'heropgebouwd' nu deze was 'beschadigd' door de coro- napandemie. De bijeenkomst kreeg de naam 'Great Reset' mee, de grote herstart dus. Brandstof Het exclusieve karakter van de eli taire bijeenkomsten in Davos is toch al brandstof voor tegenstanders. De bijeenkomsten van de Duitse eco noom Schwab, waar de grootste be drijven samenkomen met politici, wordt door critici beschouwd als een samenkomst van de heimelijke we reldelite. De lezing onder critici was dan ook al snel dat deze Great Reset eigenlijk een geheim plan is. Een online veel gedeelde mare luidt: een selecte elite zou de coronapandemie al lange tijd geleden gepland hebben, zodat die de economie naar de hand kan zetten en maximale controle hebben over mensen. In ons land sprak vooral Thierry Baudet erover. Als het gaat om Build Back Better ziet hij een 'codewoord' dat het 'afgelopen jaar ineens' wordt gebruikt door 'allerlei politieke lei ders'. Hij vreest voor 'meer interna tionalisme' en 'veel meer migratie'. ,,Een totale dominantie van onze economie voor de duurzaamheids- verhalen.'' Anderen, stelt hij, nemen dat ver haal over. Het bewijs in zijn ogen: zie hoe het CDA in de verkiezingsslogan over 'nu doorpakken' sprak. Ook de Amerikaanse president Joe Biden sprak onomwonden van Building Back Better. Maar voor hem ook tech- miljonair Bill Gates en - in een ver der verleden - Barack Obama. Want het langere antwoord op de vraag wat BBB nu eigenlijk is, kan ook terugvoeren tot 2004 - jaren voor corona. De term werd toen al gehan teerd voor het 'duurzaam' herstellen van woningen die waren wegge spoeld door de tsunami die ravage en dood bracht langs de Indische Oce aan. In een brief lichtte het kabinet toe dat 'in de internationale context' het concept Build Back Better 'al langer staat voor een gangbare benadering van crisisrespons na een (natuur)ramp'. 'Waarbij, naast her- Een totale dominantie van onze economie voor de duurzaam- heidsverhalen stel, maatschappelijke problemen aangepakt worden met het doel een veerkrachtige, en duurzame samen leving te creëren.' De term werd eveneens gebruikt na de orkaan Katrina in 2005, de cy cloon die Myanmar trof in 2008 en de aardbeving in Haïti in 2010. De boodschap van Build Back Bet ter en de Great Reset die het WEF over de coronacrisis lanceerde, leunt op drie pijlers. Een 'eerlijker' econo mie, waar via onder meer belastin gen, werknemers meer moeten profi teren van rijkdom. Het bereiken van meer gelijkwaardigheid en duur zaamheid, bijvoorbeeld dat als men sen weer naar kantoor gaan reizen, er een 'groene infrastructuur' is. En de derde pijler is samenwerking tussen bedrijven, universiteiten en farma- ceuten: zie hoe snel er een vaccin ge maakt kon worden. 'Bedenk eens wat mogelijk zou zijn als zo'n samenwer king op meer terreinen mogelijk zou zijn', schrijft Schwab. Hervormen Het is ook maar net wat je in die tek sten leest. Als iemand klimaatveran dering geen prioriteit acht, is er kwaad in te zien. Schwab schrijft on der meer dat overheden moeten stoppen met investeren in fossiele brandstoffen. Een bindende status heeft zo'n tekst niet, maar wereldlei ders horen deze mening dus wel. Al verzon Schwab zeker niet alles zelf: de basis voor het verhaal stamt ook goeddeels uit de zeventien Sus tainable Development Goals, de Duur zame Ontwikkelingsdoelstellingen die de Verenigde Naties opstelde in Hoe dan ook klinkt de drang te hervormen door in het plan. Volgens Schwab zou de wereld 'alle aspecten' van onze samenleving en economie van 'onderwijs, tot sociale contacten en werkomstandigheden' moeten 'herzien'. ,,Ieder land, van de VS tot China moet meedoen, en elke indu strie, van olie tot gas en technologie, moet worden hervormd. In het kort: we hebben een 'Great Reset' van het kapitalisme nodig.'' Heeft die oproep gehoor gevonden bij onze overheid? Het kabinet stelt in algemene zin dat 'weerbaarheid' tegen crisissen nodig is en dat de term Build Back Better 'daarop doelt', aldus demissionair premier Mark Rutte in een brief aan de Tweede Ka mer. Veel meer woorden maakte hij er tot nu niet aan vuil. Maar hebben de teksten direct invloed? Dat is on mogelijk te bewijzen. Wel werd bijvoorbeeld bij het coronaherstelfonds dat de Europese Unie optuigde, goed voor 672,5 mil jard, afgesproken dat vergroening een voorwaarde zou zijn. In ruil voor co- ronasteun moeten lidstaten hervor mingen doorvoeren en de afspraak is dat 30 procent daarvan wordt besteed aan het tegengaan van klimaatveran dering. Nooit eerder werd zo'n grote portie van steungeld voor dat onder werp gebruikt. Maar ook vergroening stond al ver voor Schwabs pleidooi op de politieke agenda. Overigens is het totale bbp van de EU 14.000 mil jard. Het herstelfonds is dus minder dan 5 procent van het totaal. vrijdag 25 juni 2021 Tobias den Hartog Den Haag PRIME MINISTER IMRAN KHAN will speak at a High-Level Side Event Using Leadership and the Multidimensional Poverty Index to Build Back Better - Thierry Baudet Justin Trudeau O @JustinTr... -9/23/20 v Right now, we have an opportunity to contain the COVID-19 oandemic and build Pack better. When it comes to our health, Juli 2020. Joe Biden voert campagne. FOTO'S TWITTER, HOLLANDSE HOOGTE 2015.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13