CDA-leden willen geen 'halleluja-congres' en gelikt filmpje EUWS 11 Agent krijgt medaille voor uitschakelen stationsterrorist Amsterdam CS Vier politiemensen zijn gisteren onderscheiden voor hun heldenmoed of bijzondere verdienste. Eén van hen is Dave, die stationsterrorist Jawed S. neerschoot en zo een groter bloedbad op Amsterdam Centraal Station wist te voorkomen. Het was de blik in zijn ogen. In een split second besloot ik terug te lopen „Tussen het moment dat Jawed S. zijn daad pleegde en ik hem uit schakelde, zaten negen seconden. Die negen seconden zal ik nooit meer vergeten. Ken je de film The Matrix, waarin de tijd plotseling vertraagt? Zo leek het ook bij mij te gaan, ik was hypergefocust en kon al mijn handelingen rustig af wegen." Met twee pistoolschoten bracht agent Dave (51) Jawed S. tot stop pen. De terrorist was op vrijdag 31 augustus 2018 speciaal vanuit Duitsland naar Amsterdam ge reisd om slachtoffers te maken, omdat hij zich opwond over Geert Wilders. Vanuit het niets stak hij op het Amsterdamse Centraal Sta tion met een groot mes in op reizi gers. Twee Amerikaanse toeristen raakten zwaargewond. Door in stinctief en snel te handelen, kon den Dave en zijn collega's een gro ter drama voorkomen. Dave heeft die bewuste vrijdag trek in pasta, dus tijdens zijn lunchpauze loopt de politieman naar de Italiaan in de westelijke stationshal. Met een bak pasta in zijn handen wil hij de roltrap naar boven nemen, als de blik van een reiziger hem vangt. ,,Wat me pre cies triggerde, kan ik niet exact omschrijven. Het was de blik in zijn ogen, maar ook de energie die hij uitstraalde. In een split second besloot ik terug te lopen." Dave zet zijn pasta op de grond en vraagt via zijn portofoon om politieversterking. „Ondertussen bleef ik hem in de gaten houden. Hij liep langs de Starbucks, aar zelde en liep toen richting de info balie. Reizigers hebben altijd een doel. Dit was afwijkend gedrag." Terwijl Dave zijn aangesnelde politiecollega's bijpraat, trekt de man plotseling een groot mes en steekt in op een toerist. Hij raakt ook een tweede man, die het op een rennen zet, met Jawed S. ach ter zich aan. ,,Ik trok mijn pistool en rende zijn kant op. Ik wilde schieten, maar zag een zwarte ach tergrond: de Starbucks, besefte ik. Als ik zou missen, zou ik anderen kunnen raken, dus ik wachtte. Daarna zag ik een witte achter grond van een pilaar in het mid den van de hal. Ik mikte laag, zodat als ik zou missen, ik geen reizigers zou doodschieten. Het eer ste schot had geen effect, dus ik vuurde nog een keer. Toen viel hij op de grond." Pas later ziet Dave de be- veiligingsbeelden van zijn actie terug. Tijdens zijn sprint naar de messen trekker blijkt hij over het tweede slachtoffer, dat was uitgegleden in zijn eigen bloed, heen te zijn gesprongen. „Ik heb dat niet eens gemerkt. De camerabeelden komen niet overeen met de film die ik in mijn hoofd heb. Ik nam alleen waar wat voor mij van be lang was: een dader die moest worden uitgeschakeld." De week na het incident ont moet Dave de slachtoffers in het ziekenhuis. Eén man is in zijn rug genmerg gestoken en heeft een dwarslaesie, waardoor hij mis schien nooit meer zal kunnen lo pen. ,,Die mensen waren deson danks zo dankbaar, zo warm, zo positief. Dat raakte me. Ik vond het ineens heel erg dat ik hun leed niet heb kunnen voorkomen. Daar werd ik zo door overvallen, dat ik mijn tranen heb laten lopen." Zijn collega's brengen hem op andere gedachten. Wat als Dave niet zo alert was geweest tijdens zijn lunchpauze? Wat als hij niet zijn gevoel had gevolgd en de rol- trap naar boven had geno men, in plaats van collega's te waarschuwen? Wat als hij zijn bak pasta niet op de grond had gezet? Dan had den er meer slachtoffers kun nen vallen. Juist vanwege dit daad krachtige optreden kreeg Dave gistermiddag in de Ridderzaal uit handen van korpschef Henk van Essen en in aanwezigheid van mi nister Ferd Grapperhaus de Ere medaille voor verdienste politie. Van Essen: „Collega's krijgen in hun werk regelmatig te maken met heftige gebeurtenissen. Ze stappen naar voren waar anderen een stap terug doen. Soms met ge vaar voor eigen leven. Daar is moed voor nodig. En vakman schap. Politiemensen blijven er zelf vaak nuchter onder, terwijl ze in werkelijkheid juist het verschil maken. Dat geldt ook voor de col lega's die zich jarenlang toegewijd inzetten voor de organisatie of zich 'vastbijten' in een onderzoek. Het is belangrijk dat we daar oog voor hebben. De 'Eremedaille voor verdienste politie' is een zeer te rechte blijk van erkenning, waar dering en respect." De onderscheiding betekent voor Dave een positieve afsluiting van een incident dat hem lang heeft beziggehouden. ,,Ik merkte na het incident dat ik continu aan stond. Ik was superalert, wat op den duur heel vermoeiend is. Pas na een paar maanden leerde ik het loslaten. Dat ik deze medaille heb gekregen, vind ik eervol, al voel ik me ook verlegen. De onderschei ding is wat mij betreft ook voor mijn collega's die bij het incident waren. We deden het samen.'' Naast Dave zijn drie andere poli tiemensen onderscheiden. Eén is de Haagse agent Dennis, vanwege zijn optreden bij het steekincident op het Johanna Westerdijkplein op 5 mei 2018. Daar werden die dag drie willekeurige voorbijgangers neergestoken door Malek F. Den nis vordert ter plekke een fiets, gaat de dader achterna en weet hem aan te houden. MH17 Gerrit Thiry (63) is onderscheiden voor zijn vasthoudendheid en ja renlange inzet als leider van het onderzoek naar MH17, het grootste strafrechtelijke onderzoek in de Nederlandse geschiedenis. Onder zijn leiding krijgt het onderzoeks team de verdachten in beeld, die momenteel terechtstaan. Hans Vissers kreeg de medaille voor zijn jarenlange staat van dienst. Hij werkte bijna een halve eeuw voor de politie en kwam in 2019 na zijn pensioen nog terug als tijdelijk politiechef in Rotterdam. De aanleiding om zo'n verantwoor dingscongres te willen is de slechte verkiezingsuitslag, de verkiezings- campagne, het vertrek van Kamer lid Pieter Omtzigt uit het CDA - die bijna de helft van de leden achter zich had - en diens uitgelekte memo van 79 pagina's Een van de initiatiefnemers voor het congres is Henriëtte van Hedel Haar vrees voor een 'halleluja-con gres' is gebaseerd op de 'vage' reac tie van het partijbestuur. De be stuursleden gaan niet inhoudelijk in op vragen over het gewenste ver antwoordingscongres, stelt ze. ,,Ik wil niet in een achterafkamertje met het partijbestuur.'' Het partij bestuur zegt dat de vertegenwoor digers van de vijfhonderd leden 'slechts schriftelijk en via media communiceren'. Op het congres zullen onderzoeksrapporten naar de malaise aan de orde komen, zegt het partijbestuur. De ondertekenaars willen onder meer spreken over het terugtreden van Hugo de Jonge en de aanstel ling van Wopke Hoekstra, de rol van sponsoren en de omgangsvor men binnen de partij en de voort durende onrust die heeft geleid tot een vrije val in de opiniepeilin gen. ,,Wij willen geen soort bijltjes dag, want het kan zijn dat het be stuur plausibele antwoorden heeft'', zegt Van Hedel. ,,Maar de vraag moet gesteld: zijn deze men sen dan de aangewezen personen en hebben we daar vertrouwen in? Maar als we doen alsof het pro- bleem er niet is, dan heelt die wond nooit en blijft het dooretteren.'' Van Hedel heeft het partijbestuur geadviseerd de leiding van een ver antwoordingscongres over te geven aan andere leden: Dat is zuiverder omdat ze zelf onderdeel zijn van het debat. Zij bepalen spreektijden. Dat je niet een situatie krijgt van: ,,Nog twee minuten, we gaan het nu over de gemeenteraadsverkie zingen 2022 hebben en een gelikt filmpje kijken!'' vrijdag 25 juni 2021 i Agent Dave was er snel bij toen Jawed S. in 2018 met een mes om zich heen begon te steken op Amster dam Centraal. Bin nen tien tellen was S. uitgeschakeld. FOTO 'S AP, POLITIE Koen Voskuil Amsterdam - Dave (51), politieman De vijfhonderd CDA-leden die een verantwoordingscongres willen voor het rampjaar dat het CDA achter de rug heeft, vrezen te worden afgescheept door het partijbestuur. Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11